Overtuigende verdediging van de Jandcek-stijl zeeland 117 Website Cultuurpodia Zeeland in de lucht Gedicht geveild voor stichting WÊÊSÊMilHIIÏMMSS NU €6,50 Volg ons op Twitter en Facebook maandag 18 juni 2012 door Jeanette Vergouwen "I" anacek schreef vooral opera's. I Pas in de laatste 20 jaar van 1 zijn leven componeerde hij meer kamermuziek. De stijl van Janacek is moeilijk te omschrij ven. De werken klinken roman tisch, soms met een tikje impres sionisme. Zijn composities zijn rijk aan dissonanten en contras ten. De muziek is vaak geïnspi reerd op Slavische volksmuziek. Janacek vond zijn eigen stijl in de spraakmelodie. Hij bootste de klank en de emotie van de mense lijke stem en die van de natuur na. Omdat hij geen tempoaanduidin gen in zijn partituren schreef en de werken ook vrij van vorm zijn, geeft hij aan de uitvoerder een gro te vorm van vrijheid. De persoon lijkheid van de interpreet dringt dus door in de interpretaties. Nieuw Amsterdams Peil: Gerard Bouwhuis (piano), Heieen Hulst, Emma Breedveld (violen), David Marks (altviool) en Mick Stirling MUZIEKPODIUM ZEELAND Nieuw Amsterdams Peil Werken van Léos janacek. Ge hoord op zondag 17 juni in de Grote Kerk in Veere (cello) voeren het werk van Janacek goed uit. Zij hebben een duidelijk diepe bewondering voor zijn muziek. De emoties die de componist vertaalde in klanken, worden technisch perfect en met gevoel overgebracht. De invloed van de volksmuziek was meteen duidelijk in Dumka voor viool en piano. Een dumka is een verhalend lied uit de Oekraïne of Polen. Janacek schreef dit driede lige werkje voor viool en piano in een vloeiende, levendige stijl en met een klagende ondertoon. Po- hadka voor cello en piano is geba seerd op de legende van de Tsaar Berendei, een sprookjesachtige ver telling die knap op muziek is ge- MIDDELBURG - Dichter en schrijver Johan Hoogerhuis uit Middelburg heeft zijn gedicht 'Mispoes' ter be schikking gesteld om te veilen voor Stichting De Hond Kan De Was Doen. Geïnteresseerden in het handgeschreven en ingelijste gedicht kunnen tot 1 juli op Face book een bod uitbrengen. De Hond Kan De Was Doen zet zet. Zo zijn in de arpeggio's het kabbelen van water te herkennen en wordt de dramatiek onder streept door machtige gebroken ak koorden. In het slot allegro is het evenwicht tussen beide instrumen ten niet ideaal en daardoor werd dit extra spannend. De Vioolsona te is de enige sonate die Janacek schreef De sfeer wisselt voortdu rend en ademt een verborgen smart. Het begin is heftig en doet aan de opera Katya Kabanova den ken, daarna wisselen lyrische pas sages, smart en technisch moeilij ke passages elkaar af. Technisch klopte alles ook in de delen met een onstabiel ritme. They chattered (kwebbelende meisjes) uit On an overgrown path voor piano was een mooi voorbeeld van hoe de menselijke stem in muziek vertaald werd. De uitvoering van het Strijkkwartet (Kreutzer) was bij momenten spannend en schiep een mooi beeld van diepe liefde en van ver zengende jaloezie. zich in voor het financieel moge lijk maken van hulphondtrainin gen voor kinderen en volwassenen met een lichamelijke beperking en mensen met autisme. Hulphon den zorgen ervoor dat deze men sen zelfstandiger kunnen leven. meer informatie op: www.facebook. com/dehondkandewasdoen#!/ events/441065369246619/ In het artikel over Emergis, in de PZC van zaterdag 16 juni, is een fout geslopen. In het foto-onder schrift staat dat er binnen een jaar een ic-afdeling voor intensieve gees telijke zorg zal zijn. Dat moet zijn: binnen twee, drie jaar, zoals ook in het artikel staat. Hans am Ende: Meisje in de wei (ca. 1910, olieverf op karton) Fischer en - de bekendste van de vier - Waldemar Otto. Expositie: 'Naar buiten! De kunste naarskolonie Worpswede', t/m 11 no vember in Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg. Geopend: di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Boek: Francisca van Vloten, 'Het zin gen der dingen: de kunstenaarskolonie Worpswede, uitgeverij De Factory, De venter. (ca. 1900, olieverf op karton) Heinrich Vogeler: Portret van Hilda Leonhardt (1921, olieverf op karton) MIDDELBURG - Het heeft langer ge duurd dan verwacht, maar sinds zaterdag is de centrale website van de nieuwe stichting Cultuurpodia Zeeland in de lucht: wwww.cultuur- podiazeeland.nl, zij het nog met en kele schoonheidsfoutjes. Aanvan kelijk was het de bedoeling al in mei met een digitaal theateraan koop en kaartverkoopsysteem te komen. In de stichting bundelen veel kleine podia in Zeeland hun krachten door samen de kaartver koop te organiseren en de pro grammering op elkaar af te stem men. Zij hopen op die manier sterk te staan tegenover het aan bod van de drie grote theaters in Zeeland: die sinds vorig jaar in handen zijn van Frans Lievens. De website van Cultuurpodia Zee land biedt een aanbod en de moge lijkheid tot aanschaf van toegangs kaartjes van ruim 120 voorstellin gen verspreid over 12 verschillende podia in de provincie. In het brede aanbod prijken onder meer drie try-outs van het verkiezingspro gramma van Freek de Jonge: 24 au gustus in De Vossekuil in Oud-Vos- semeer, 28 augustus in het Kerkje van Kats en 30 augustus in het dorpshuis in Rilland. De show wordt voorafgaand aan de Tweede Kamerverkiezingen op 12 septem ber op televisie uitgezonden. maandag 18 juni Restaurant Midden Zeeland ligt op het groene vliegveld van Zeeland met een groot terras gelegen op het zonnige zuiden. Hier geniet i je van een uniek uitzicht over de landingsbaan waar altijd wel iets j gebeurt. Eten bij Midden Zeeland is een feest voor jong en oud! VAN: €13,00 KORTING 50% @SWEETDEALZEELND /SWEETDEAL.ZEELAND Onderdeel vanWGGGMGR Media j^ssaflwssgsaaBsagssssaaaasgaBmwt'ffgwgaaaaMOBËMB Geniet van 2 pannenkoeken naar keuze bij restaurant Midden Zeeland in Arnemuiden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17