Kunst uit Worpswede laat mysterie intact i6l zeeland Eindelijk Scherpenisse FZC zeeland in de vorige eeuw maandag 18 juni 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Eindelijk, zucht Witte Andriesse uit Scherpenisse blij. „Daar zie ik mijn ge boorteplaats (1956) en woonplaats in de rubriek Raad- kaart. Dat kan niet missen dus." Andriesse heeft gelijk. Op de kaart staat deze keer het centrum van Scherpenisse met het voormalige gemeentehuis op de Markt en links op de foto hotel-restaurant De Gouden Leeuw. „Het gemeen tehuis heeft al veel gebruikers ge had", zegt Andriesse, „de gemeen te, de bibliotheek, horeca." Ook Ineke Traas-Andriesse uit Rilland weet dat. „Boven op de zolder ver gaderden altijd het Gilde dat heel lang actief was in Scherpenisse." Ineke herinnert zich nog levendig de 'winkelweek'. „Dat was altijd in het najaar", zegt ze. „Toen waren er nog veel winkels in Scherpenis se. Winkeliers hielden dan acties en je kreeg bonnen met nummers waarmee je iets kon winnen. Ook voor de kinderen werd er iets geor ganiseerd. Aan het eind van die week was het altijd prijsuitreiking. De prijzen werden dan omgeroe pen vanaf het bordes van het oude gemeentehuis. Het was dan op de markt echt een hele happening." Leen Hoek uit Arnemuiden vertelt dat het gemeentehuis andere ge bruikers kreeg op het moment dat Scherpenisse werd samengevoegd met Sint-Maartensdijk. „Het was de eerste gemeentelijke herindeling op het eiland. Later, in 1971 zijn alle kernen samenge voegd tot één gemeente Tholen." Ook bewaart Leen Hoek herinne ringen aan het café van de familie Sturris in de jaren zestig. „Zij ver huurden ruimtes voor vergaderin gen en dergelijke. Daar heb ik in de avonduren les gehad voor het Middenstandsdiploma. Nu is het gebouw in gebruik als hotel en res taurant bij de familie De Koninck en het heet tegenwoordig Vis aan de Markt." Ook het voormalige ge- meenthuis is bij dezelfde eigenaar in gebruik als restaurant. Hoek meldt verder dat rechts van het centrum - dat net niet te zien is op de raadkaart - de kerk van de gereformeerde gemeente staat. „Vroeger was daar de lagere school waar ik altijd op mijn fietsje naar toe reed." Winnaars: Willy van der Kleijn-Jasperse uit Tholen, Witte Andriesse uit Scherpe nisse en Peter de Rooij uit Kloetinge Museum Domburg richt blik op Duitse kunstenaarskolonie Als kunstenaarskolonie verwierf Domburg internationaal naam en faam. Het Marie Tak van Poortvliet Museum wil de ko mende tijd regelmatig exposi ties wijden aan vergelijkbare ko lonies in Europa. De eerste in de reeks is het Duitse Worpswede. door Rolf Bosboom Domburg heeft zijn 'Zeeuwse licht', dat kunstenaars begin vori ge eeuw naar de bad plaats lokte. Voor Worpswede, ge legen nabij Bremen in de Duitse deelstaat Nedersaksen, geldt iets vergelijkbaars, zegt Francisca van Vloten. „Het licht is er bijzonder door de veenafgravingen. Worps wede is ook bekend om zijn prach tige kleuren en vreemde wolken partijen." Van Vloten stelde voor het Marie Tak van Poortvliet Museum de ex positie Naar buiten! samen over Worpswede als kunstenaarskolo nie. De tentoonstelling werd afge lopen weekeinde officieel geo pend. Bovendien schreef zij een rijk geïllustreerd boek over de Duit se kolonie, dat bij de expositie is verschenen. Het Marie Tak van Poortvliet Mu seum wil regelmatig kunstenaars kolonies in Europa gaan belichten, zegt Van Vloten. „Domburg stond indertijd niet alleen. Het zat in de lucht: overal zag je dergelijke kolo nies ontstaan. Ik vind het fascine rend om te zien hoe kunstenaars elkaar beïnvloedden en welke wer ken daaruit voortkwamen." In Worpswede werd de kiem ge legd in 1884, toen Fritz Mackensen erheen ging en onder de indruk raakte van de opvallende atmo sfeer van de omgeving. Vijfjaar la ter volgden zijn studievrienden Ot to Modersohn en Hans am Ende en nadien ook Fritz Overbeck en Heinrich Vogeler. Zij legden uitein delijk de basis voor de kunstenaars kolonie. Nadat de grondleggers in 1895 en 1896 successen hadden geboekt op de internationale tentoonstellin gen in München, streken veel meer kunstenaars neer in Worps wede. Onder hen waren schilderes Paula Becker (die met Otto Moder sohn trouwde en later uitgroeide tot de Duitse voorloopster van het expressionisme), beeldhouwster Clara Westhoff dichter Rainer Ma ria Rilke en later ook Ottilie Reylaender. Net zoals de kunstenaars in Dom burg richtte de artistieke gemeen schap in Worpswede zich vooral op het vastleggen van het land schap en de plaatselijke bevolking. In het Marie Tak van Poortvliet Museum zijn nu vele sprekende voorbeelden daarvan te zien, zoals De reidans van Ottilie Reylaender, waarop de plaatselijke omgeving bijna lijkt te zinderen. Vrijwel alle landschappen, maar ook de afgebeelde personen - die vaak hun hoofd hebben afgewend - hebben iets mysterieus, iets raad selachtigs, alsof ze iets verbergen. „In 1903 schreef Rainer Maria Ril ke een monografie over Worpswe de, waardoor de kolonie internatio naal bekend werd", zegt Van Vlo ten. „Rilke vond dat kunstenaars dingen zo moesten weergeven, dat ze hun geheimen bewaren. Dat zag hij terug in Worpswede." Er is veel te zien op de tentoonstel ling, al is het helaas niet gelukt schilderijen van Paula Moder- sohn-Becker naar Domburg te krij gen. De bezoekers kunnen wel re producties bekijken, een tekening en enkele etsen. Van de enige Ne derlander in de kolonie, Bram van Velde, hangen twee werken. Om te tonen dat de kunst niet uit Worpswede is verdwenen zijn in de tuin werken te zien van vier he dendaagse beeldhouwers: Bernd Altenstein, Gisele Eufe, Christoph Otto Modersohn: Herfstzon (ca. 1902, olieverf op paneel) Scherpenisse,- dêrnesntehuts en )<5iel dé Qbude»; Leeuw Ottilie Reylaender: De Reidans Jteftk&ipiizzetetiMt Puzzel ouderwets gezellig mee en win een weekend of midweek bij FarmCamps! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16