Vips zoeken langs de grachten 3 Dagen Amsterdam m reizen@wegener.nl reizen S^S 024-3650360 Zaterdag 16 juni 2012 Amsterdam is een wandeling rijker: Historie aan huis. Corrie Verkerk liep met een smartphone langs 2i panden op en rond de Wallen, waar beroemdheden woonden, werkten of logeerden. Sinds kort zijn de gevels van een aantal panden in de Amsterdamse binnen stad opgesierd met kleine borden. Daarop staat te lezen welke vips er ooit huisden. Voor wie meer over die vips wil weten, zijn die bordjes voorzien van een QR-code. Even scannen met je smartphone en de histori sche bio is compleet. Het idee werd circa drie jaar gele den gelanceerd door Herbert van Hasselt, inmiddels oud-directeur van stichting De Oude Kerk. Het maakte hem niet uit in welke eeuw de uitverkoren vips in de stad bivakkeerden. „Als hij of zij nu maar dood is", zei hij destijds. Het werd een bonte verzameling van beroemdheden die zijn uitver koren. Van dichter-humanist-hoog- leraar Caspar Barlae'us tot aan de vermaarde kroegbazin Bet van Bee- ren en van Gerard Reve en Luce- bert tot Aletta Jacobs en uiteraard Rembrandt van Rijn. Natuurlijk had Van Hasselt zo zijn favorieten. Dichter Jan Pieter Heije en Joost van den Vondel bijvoorbeeld. Bijzonder in dit verband is compo nist en organist Jan Pieterszoon Sweelinck. Zijn ouderlijk huis aan de Lange Niezel 15 staat op een steenworp afstand van de Oude Kerk, waar Sweelinck vaak speel de. De opening van de route viel samen met diens 450ste geboorte dag. Op Lange Niezel 15 prijkt ui teraard ook een bordje. Meer wensen? Van Hasselt: „Marx en Mozart in de Warmoesstraat." Mozart logeerde als 9-jarige in de winter van 1766 op de kop van de Warmoesstraat. Karl Marx verbleef er in een hotel op de plek waar nu de Amsterdamse beurs huist. „Hij werkte er aan een toespraak voor de Amsterdamse Internationale in 1872." Maar de meesten van zijn fa vorieten hebben een bord. Neem de Joods-Hongaarse schrijver Jo seph Roth: „Een groot schrijver, die in de tijd van Hitier het popu lisme goed aanvoelde." Kort voor de Tweede Wereldoorlog verbleef hij in het inmiddels verdwenen ho tel Eden in de Guldehandsteeg. Bij de opening van de route kwam Joseph Roth even tot leven in een gefingeerde dialoog tussen de his torica Marita Mathijsen en drama turg Carel Alphenaar, de laatste in de rol van de schrijver. Roth over het hotel: 'Ik had hier een soort schrijftafeltje. Daar stond de drank nooit achter slot en grendel.' Bij Oudezijds Voorburgwal 119, waar componist Peter Schat tot zijn dood in 2003 woonde, wordt stilgestaan bij diens muzikale car rière én zijn actiebereidheid: „De stencilmachine van protestbewe ging Provo stond in zijn kelder." En wie weet nog dat keizerin Elisa beth (Sissi) van Oostenrijk in de ja ren 1884-1885 in het Doelenhotel logeerde? Ze zocht bij de vermaar de arts Johann Georg Metzger ver lichting voor haar 'pijnlijk steken de voeten'. Twee jaar achtereen lo geerde ze in de torenkamer op de vijfde etage. Incognito. Nou ja... ze huurde veertig kamers af voor haar entourage van hofda mes, koks en artsen. Zeker een bordje waard. 5L http://m.iamsterdam.com/#areas Reageren? - reizen@wegener.nl Lezersprijs slechts 99,- Prijs p.p. o.b.v. van een 2-persoonskamer en, excl. reserveringskosten 15,-) per (online) boeking en Van Gogh toeslag vanaf 28/9 4,- p.p.) Aankomst do, vr, za t/ml3/l/13, dagelijks in juli aug. Met: Hermitage entree, lunch design route Geef mij maar Amsterdam! Geniet van grachten, gezellige terrassen, musea, hippe winkels en restaurants. U verblijft in het Dutch Design Hotel Artemis Amsterdam**** een trendy hotel, geïnspireerd door het beroemde Nederlandse kunstenaarscollectief. Het beschikt over moderne kamers, fitness, wifi en restaurant - bar De Stijl met riant terras aan de vijver. Arrangement: 2 nachten incl. ontbijtbuffet, 2-gangen lunch in restaurant Die Port van Cleve, designroute en entree Hermitage: Impressionisme, sensatie inspiratie. Meer informatie en boeken Ga naar de webwinkel of bei met Arke tel. 0900-8847 0,15 cpm) De Wallen en omgeving zijn het decor vat^ Historie aan huis. WJ foto Klaas Fopma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97