als schatkamer Stapels menselijke botten, maar ook oude tempels of Romeinse forten komen tevoorschijn uit het zand van de Libische Woestijn. Jan Kuys trok acht dagen op een kameel door deze intrigerende, archeologische schatkamer. m ireiizeini@wegeinier.inil "1 C I2h^m H pjjji 024-3650360 BSSSl Zaterdag 16 juni 2012 Spartaans maar onvergetelijk Wie belangstelling heeft voor deze trip kan het beste contact opnemen met de reisorganisatie, Red Sea Adventures. Op www.redseadesertadventures.com staan contactgegevens vermeld. Deelnemers aan een dergelijke trip moeten over een goede lichamelijke conditie beschikken. De temperatuur (heet overdag, koud 's nachts) eist veel van het lichaam. Bovendien voert een deel van de tocht te voet over tamelijk onbegaanbaar terrein. Hygiëne is beperkt en je kunt slechts weinig persoonlijke spullen meenemen. Slapen buiten het basiskamp doe je in de open lucht. Er is voldoende flessenwater. Rijden op een kameel vereist enige souplesse, maar is een onvergetelijke ervaring. Wie na de achtdaagse woestijntrip vindt dat de antieke oudheid naar meer smaakt, kan zijn verblijf verlengen in Luxor. Een beetje bijkomen van de trektocht? Dat kan in een van de vele resorts aan de Rode Zee waar het heerlijk duiken en snorkelen is. De kosten van deze verlengingen zijn niet bij de prijs inbegrepen. Caïrö# EGYPTE Luxor# Libische Woestijn van Romeinse forten (Madsour, Mansou- riyah) en tempels getuigen van druk menselijk verkeer op deze nu verdroog de en van vrijwel elk leven gespeende plaatsen. Het zijn de toelichtingen van Paulussen en Van Opstal die de woestijn tot leven brengen. Ineens ontwaar je sporen van vroege voorouders die hier bij de, toen nog aanwezige, waterbron een leven pro beerden op te bouwen. Een leven dat hier, in het grote niets, aan de hand van de vondsten in de woestijn gerecon strueerd kan worden. Meestal speelde dat leven zich af langs een van de belangrijke levensaders in die tijd, de karavaanroutes. Met deze handelswegen maken we kennis op on ze meerdaagse kamelentocht over de in drukwekkende uitgestrektheid van het Libische Plateau. Deze platte eierkoek van pakweg 1.000 bij 400 kilometer maakt deel uit van de Libische Woestijn en ligt er zo'n 300 meter boven. Daar bo venop is vooral niets. Althans als je zand en stenen en énig landschappelijk reliëf buiten beschouwing laat. Toch liepen ook hier karavaanroutes en waren er, ge loof het of n iet, oases met kleine vesti gingen, waar de handelsreizigers zich konden verfrissen en overnachten. Aan de hand van allerlei vondsten laat Paulussen zien, met behulp van Goog- le-foto's uit de ruimte, dat zelfs op dit oerdorre plateau ooit een meër is ge weest. Klei-afzettingen in de vorm van zogeheten 'mudlions' (modderleeuwen) zijn daarvan de zichtbare overblijfselen. Uitgerekend op dit soort plekken kan de argeloze reiziger stuiten op vuistbijlen van tienduizenden jaren oud of soms nog ouder. Wel laten liggen, want de or ganisatie ziet er strikt op toe dat niets uit deze schatkamer verdwijnt. Al deze tekenen van vroeger leven ma ken de tocht meer dan fascinerend. Maar ga vooral niet voorbij aan de bijna onbeschrijfelijke charme van een trek tocht met kamelen en bedoeïenen door de woestijn. In een tempo van alle tij den krijgen gedachtën en bezigheden in dit onvergankelijke landschap een ge heel eigen betekenis. Tijd verglijdt en landschap volgt op landschap. Het is alle maal even inspirerend en het kleffe be staan vol verantwoordelijkheden lost op in het niets. De geest is leeg en het lichaam weten we verzorgd door de be doeïenen. Zij regelen voldoende eten en drinken. Geen zorgen dus over de basis behoeften van het leven. En waar zou je je hier anders druk over maken? Trek ken door de woestijn is primitief. Lopen in een brandende zon vereist enige con ditie en je verschonen is nauwelijks mo gelijk, Wassen kan mondjesmaat en per soonlijke behoeften als muziek kun je beter vergeten. Maar daar staat een on vergetelijke belevenis tegenover. Een te rugkeer naar vervlogen tijden en tegelij kertijd een terugkeer naar: je -Reageren? redacfie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 95