De woestijn reizen u 1 Bejaard in Las Vegas Ouder dan 55 en daarom krijg ik korting Ik kan wel door de grond zakken reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 16 juni 2012 In ons hotel jaagt een oma er deze week liefst 80.000 dollar door. Studiegeld van haar kleinkind. Ja, dan beland je in de goot, kun je aanschuiven in de rij bedelaars die op strategi sche plekken in de brandende hitte hun hand ophouden. De eerste die ik zie, heeft een grappig bordje met de tekst: Waarom liegen, ik wil een biertje. In het Engels uiteraard. Ik moet lachen en leg een dollar neer. Stom! Alle bedelaars hebben hetzelfde papiertje, met dezelfde tekst. In Las Vegas kun je namelijk betèr bedelen om bier dan om werk. Bier ja, da's logisch. Wat wil een mens anders in deze hitte? Ik ben zelf opgevoed met het idee dat een mens beter ge woon kan doen, omdat dat al gek genoeg is. Maar daar kom je in Vegas niet ver mee. Wie hier gewoon doet, valt door de mand. Want gewoon is gewoon niet gek genoeg. Ook in Vegas moet je oud genoeg zijn om te mogen drin ken. Regelmatig wordt mij om identificatie gevraagd ter con trole. Als oudere man moet je toch bewijzen dat je boven de 21 bent. Bij het bezoek aan de Stratosphere, een hoge to ren met groots uitzicht op de Las Vegas Strip, draait alles in eens om. Het Chinese meisje dat me een kaartje verkoopt, kijkt in mijn paspoort. Ze begint te krijsen en klapt in haar handen. Breed lachend wijst ze mij op mijn geluk. Ik ben namelijk een bejaarde, volgens Vegas-begrippen. Ouder dan 55 en daarom krijg ik 6 dollar korting óp mijn toegangs kaartje. Ik kan wel door de grond zakken, maar verman me. Vriendelijk lachen, gewoon vriendelijk lachen. Die avond, bij de reusachtige fontein van het Bellagio-hotel sta ik na te denken over mijn bejaardenstatus. Water spuit omhoog op de klanken van Sinatra. Het is indrukwekkend. Om me heen hersenloos genietende jongelui. Aangescho ten, lachend, in bikini of uitgaanstenue. Ik schud het hoofd. Goh, wat zou ik er niet voor willen geven om een van hen te zijn. Eindredactie: Bauke Boersma redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Erna van Eerdewijk Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Las Vegas, hoe uitnodigend klinkt dat? Wie denkt er niet direct aan Elvis, Sinatra en Sammy Davis jr.? En natuurlijk aan illegale praktijken, gokken, prostitutie en drugshandel. Sin City is nog steeds de bijnaam, al is het tegenwoordig vooral zonde van het geld. De stad is nu een soort Disneyland, pretpark voor volwassenen die uit de band willen springen. Gelegitimeerd wangedrag in een land waar verder alles is verboden. We logeren in het Caesars Palace hotel. Prestigieus decor. Wie de film The hangover heeft gezien, kan meevoelen. Bij het naderen van de majestueuze overkapping van de entree slaat de eerste onzekerheid toe. Sta ik in de goede rij? Er is keuze uit een taxibaan en de valet-parking. Ik ben geen van beide, maar slechts een eenvoudige bezoeker van het paleis van Caesar. De incheck-regelaar haalt me er meteen uit. Ik sta verkeerd. Gewone mensen moeten naar de parkeergara ge, een paar honderd meter verderop, om vervolgens de kof fers naar hun kamer te slepen. Alleen wie van de 'diamant club' is, mag rekenen op een voorkeursbehandeling. In films zie ik dat iemand dan achteloos een biljet tevoor schijn haalt en vraagt of dat wellicht helpt. Ik probeer iets dergelijks, maar ben bang per ongeluk een papiertje van 100 in plaats van 20 aan te bieden. Die Amerikaanse biljet ten lijken zo verrekte veel op elkaar. Gevolg van mijn on handig gegraai, is dat de biljetjes door de auto vliegen. Net op tijd vang ik er een van de juiste waarde. Will this help?, vraag ik achteloos. Glimlachend pakt Caesars hulp je de aangeboden valuta uit mijn hand en roept een bagagedeskundige. Ik mag de auto uitstappen, krijg een papiertje en hoef niets meer te doen. De lobby van het hotel is, zoals bij alle hotels, een walhalla voor gokkers. Het casino, met eromheen een oerwoud van trekautomaten en een enorme hal waar gegokt kan worden op sportwedstrijden. Elke dag kun je in de Las Vegas Review lezen hoe familiekapitaal bij een casinobezoek wordt vergokt. Hier liggen wat losse voeten, verderop steekt een arm uit het zand. Pas op! Een romp met een been eraan. En daar, een kaak en een sche del. Dit stukje Libische Woestijn moet wel een van de meest bizarre plekken op aarde zijn. We waren gewaarschuwd. Toch is het een grote schok, wanneer we op deze plek aankomen. Binnen een cirkel van 100 meter ligt de grond bezaaid met, al dan niet gemummificeerde, menselijke overblijfselen. Het lugubere beeld van een opengewaaide begraafplaats, ver moedelijk uit het begin van onze jaartel- ling. Meer overtuigend kan de bewaarkracht van de woestijn niet duidelijk worden gemaakt. Het conserverende klimaat en het totaal ontbreken van menselijk ver keer maken de Libische Woestijn tot een ongelooflijk rijke schatkamer. Met een heel klein stukje van die rijkdom maken we kennis tijdens een achtdaag se archeologische reis door het Egypti sche deel van deze immense zandbak. Begeleid door bedoeïenen verkennen we de randen van de woestijn. We stui- ten op resten van de Romeinse, de Griekse en de Egyptische beschaving. Zelfs op overblijfselen uit de prehisto rie. Het verbijsterend mooie, stilmaken- de landschap krijgen we er gratis bij. De zucht naar avontuur bracht ons er toe ons aan te melden voor de try-out van een achtdaagse woestijntocht door het Egyptische deel van de Libische Woestijn. Ook de aantrekkingskracht van het onbekende. En natuurlijk gaan we de uitdaging aan van een nietsont ziend landschap. Dus stappen we, eenmaal in Luxor, in een taxi die ons 250 kilometer verder naar het basiskamp bij de Baghdad-oase brengt. Een lange weg door een land schap van zand en keien. Her en der een schaars bosje groen. De zon schijnt onbarmhartig (44 graden), maar de taxi heeft gelukkig airco. Eenmaal gearriveerd, weten we ons ver zorgd door een zevental leden van de Sharariet, een plaatselijke bedoeïenenfa milie met hun zeven kamelen. Het ge zelschap wordt gecompleteerd door ar cheoloog Rob Paulussen en geoloog Ka ren van Opstal. Terwijl wij de toerist uithangen, speuren de organisatoren van de reis naar onvolkomenheden in het programma. Vanuit het basiskamp gaan we de eerste dag met een ^wheeldrive op pad voor een kennismaking met de grootsheid van het landschap. De wind heeft bizar re patronen getekend in het overal aan wezige zand. Soms rijzen de zandheu vels hoog op, andere keren vormen ze een soort wolkendeken voor een onaf zienbare horizon. Geregeld maken we een uitstapje haar weer een ondér het zand verdwenen oase, waar Paulussen enthousiast sporen aanwijst van vroe ger leven. Potscherven, afscheidingen, sporen van irrigatiekanalen, restanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94