'Een schok voor de gemeenschap' Zalco in afgeslankte Brussel keurt plan vorm verder natuurherstel af Goes naar hoofdklasse 12 zaterdag 16 juni 2012 Mes Lopulissa, voorzitter van de Molukse stichting Mae Uku, heeft een hefti ge week achter de rug. „Mijn mailbox stroomt over. Elke dag komen er ontzettend veel berichten binnen van mensen die totaal aangeslagen zijn." Bij de beëindiging van de Molukse trein kaping bij De Punt in 1977 namen militai ren de trein onder vuur. Zes gijzelnemers en twee passagiers kwamen om. Het mi- Insignes voor de militairen In 1951 komen veel Molukkers tijdelijk naar Nederland met de belofte op de Mo- lukken hun eigen staat te kunnen stichten. Op 23 mei 1977 is het geduld op: 9 Mo lukse jongeren kapen de trein bij de Punt. Mariniers van de BBE beëindigen de ka ping op 11 juni 1977. Ze beschieten de trein. Volgens het ministerie van Defensie verdienen deze mariniers nu een insigne. door Matthanja Schipper nisterie van Defensie wil de militairen een insigne geven. De militairen die in de zelfde periode de gijzeling bij een school in Bovensmilde hebben beëindigd krij gen ook een onderscheiding. De Molukse gemeenschap is boos. De acties waren verkeerd, daar zijn de Molukkers het over eens. Maar het was een wanhoopsdaad. Lopulissa vindt deze onderscheiding daarom niet passend. „We hebben met verbijstering kennis ge nomen van het bericht. Het is een schok voor de hele gemeenschap." In 1951 werden Molukse militairen mas saal ontslagen uit het Nederlandse leger. Terwijl ze in Nederlands-Indië tot het ein de loyaal waren gebleven. „We zien het uitdelen van de onderscheidingen als een extra trap na." Het gevoel dat de Moluk kers nooit echt geaccepteerd zijn, laat Lo pulissa niet los. „Jaar in jaar uit komt het weer terug. We zijn er mee groot ge bracht. Door deze actie worden alle pijn lijke gevoelens weer opgerakeld." Demissionair minister Hans Hillen van Mes Lopulissa: „Het is gewoon een gebrek aan respect." foto Ruben Oreel Defensie zegt dat de insignes niet tegen een bepaalde bevolkingsgroep zijn be doeld. De voorzitter van Mae Uku durft het woord 'racisme' niet in de mond te nemen. „Maar ik ervaar het wel zo. Ik kan het eigenlijk niet goed verwoorden. Het is gewoon een gebrek aan respect." De Molukse gemeenschap hoopt via een petitie de onderscheiding tegen te hou den. „Ik heb er goede hoop op. We heb ben al veel reacties gekregen. Niet alleen Molukkers, maar ook Nederlanders en le den van bijvoorbeeld de Zeeuwse PvdA en GroenLinks hebben hun steun be tuigd." Lopulissa heeft er vertrouwen in dat deze partijen ook in de Tweede Ka mer hun stem zullen laten horen. Hij is erg blij met deze steunbetuiging. „Voor mij voelt het alsof er nog steeds te weinig respect is voor onze gemeen schap. De steun van Nederlanders waar deer ik daarom heel erg." VIDEO VAN DE WEEK Lek in aquaduct N57 www.pzc.nl/video UW MENING 545 reacties Ouderen hebben recht op gratis zorg eens oneens 1 MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL 1Dampoortaquaduct weer in beide richtingen open 2. Koppejan niet op CDA-lijst, Patricia de Milliano op plek 19 3. Zalco maakt doorstart met twee van de drie onderdelen IN BINNEN- ÉN BUITENLAND Chirurg legt lat hoger Ziekenhuizen moeten binnen een jaar vol doen aan nieuwe, strengere kwaliteitseisen voor onder meer kinderchirurgie, traumato logie en de behandeling van maagkanker. Dit betekent dat ziekenhuizen zich verder moeten specialiseren of moeten samenwer ken. Als speler moet je niet zeuren als je er naast komt te staan. Topsport gaat maar om één ding: winnen' Oud-doelman Hans van Breukelen van het gouden EK-team in 1988 De failliete aluminiumfabriek Zalco in Vlissingen-Oost is voor een deel ge red. Het Amerikaanse bedrijf Century zet de anodefabriek voort en UTB In dustry uit Utrecht neemt de gieterij over. UTB Industry verwacht veertig mensen nodig te hebben voor de doorstart, Century noemt hetzelfde aantal personeelsleden. Goes-trainer Gérard de Nooijer wordt gejonast door zijn spelers. Met een 3-1-overwinning op Nemelaer stelt Goes pro motie naar de hoofdklas se van het zondagvoetbal veilig. Na de 2-0-zege in Haaren, bleek Goes vori ge week zondag op eigen veld opnieuw te sterk voor Nemelaer. Oranje aan zijden draad 'Burgeroorlog in Syrië' Oranje heeft na de nederlaag van woens dag tegen Duitsland (2-1) niet meer in ei gen hand hoe lang het nog actief is in de EK-eindronde. De spelers bereiken zondag alleen de kwartfinale als ze ruim van Portu gal winnen. Alsof dat niet lastig genoeg is moet Duitsland ook Denemarken verslaan. MAANDAG 18 juni De meeste van de maatregelen die de provincie Zeeland neemt om de na tuur in de Westerschelde te herstel len, worden afgekeurd door de Euro pese Commissie. De maatregelen die Zeeland in het 'middengebied' neemt, zou 300 hectare estuariene na tuur moeten opleveren. Volgens Brus sel leveren ze hooguit 68 hectare op. Begin zwemvierdaagse in Vlie gende Vaart Temeuien en Wissebad in Wissenkerke. DINSDAG 19 juni Amuse filmfestival in Vlissin- gen met bekendmaking jury en presentatie poster. Kinderboerderij De Punt in Zie- rikzee is 25 jaar en viert dat met diverse activiteiten. Dorpsfeest Nieuwerkerk Bruist met sport- en spelmiddag voor kinderen. foto Willem Mieras De gevechten in Syrië zijn uitgedraaid op een burgeroorlog. Dat zegt de chef vredes missies van de Verenigde Naties Hervé Ladsous. Volgens Ladsous hebben de op standelingen grote delen van Syrië vero verd op het regime. Dat probeert het ter rein met grof geweld te heroveren. Wijnen proeven in Hulster Tui nen. Inschrijven kan bij het VW-kantoor voor 17,50 euro. I II11 I.I III iM— Provinciale Fortendag in Hulst, Aardenburg, Axel-Koewacht en Ijzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 92