3i spectrum NOT H* mynank L Zaterdag 16 juni 2012 nieuwe leden. Er worden nog steeds 'trai ningskampen' voor terreuractiviteiten en -strategieën gehouden. De rekruten zijn jongeren uit achtergestelde wijken, die de oorlog nooit meemaakten. „Je moet geen Britse soldaten op straat hebben gezien om Republikein te worden. De werkende klasse gaat naar de haaien. Er is een drugsprobleem, twee of drie gene raties zijn werkloos, mensen voelen zich waardeloos en wanhopig. Met het afbrok kelen van het systeem zien we dat mensen opnieuw willen protesteren en in de revo lutie beginnen te geloven. We zien woede in jongeren. Als ze geen verandering zien, raken ze gefrustreerd. Sommige kerels krij gen dan vier jaar cel omdat ze eens een molotovcocktail gooien. Het laatste wat de tegenpartij wil, is dat die mensen lid wor den van een Republikeinse organisatie en voor zichzelf opkomen. 32CSM heeft een website, we delen literatuur uit, en de ka tholieke gemeenschap is hecht: iedereen kent er iedereen. Jongeren spreken ons aan. Sommigen weten niet wat ze moeten en zijn bereid onze organisatie uit te probe ren. En dan zijn er mensen tussen de 30 en 50 die geen vrede hebben met Sinn Féin en het vredesakkoord." Over Omagh of de dood van de Britse sol daten willen de mannen alleen kwijt dat the emotive issues, de 'gevoelige onderwer pen' zoals ze de moorden kil omschrijven, altijd veel teweegbrengen. „Maar er is een hiërarchie van slachtoffers: telkens als er een politieman of soldaat wordt neerge schoten, heerst er woede. Maar als ergens een katholiek wordt doodgeslagen, kraait er geen haan naar. We willen niet terug naar de oorlogsvoering van het verleden, maar dan moet de discriminatie ook stop pen." Volgens onze gesprekspartners heeft 32CSM ongeveer zevenhonderd leden op het hele Ierse eiland, maar vooral in het noorden. Probleem voor het RIRA is ech ter het gebrek aan steun vanuit de bevol king. De beweging wordt uitgekotst als een bende criminele moordenaars, die vast geroest zijn in een bloederig verleden. „Omagh heeft een nadelig effect gehad op dissidente Republikeinen", klinkt het non chalant. „Republikeinen hebben altijd van uit de marginaliteit geopereerd. Vandaag zitten we misschien wat meer in het slop door de propaganda van de Britten en de haatcampagne door Sinn Féin. Maar we zijn een grote bedreiging voor de status quo van het noorden, omdat wij de men sen er voortdurend aan herinneren dat de Britten ons overheersen. De staatssecreta ris voor Noord-Ierland beslist over alles, niet Martin McGuinness. Er is niets veran derd sinds het vredesproces. Daar kan geen enkele Sinn Féin-politicus omheen. Zij zijn de dissidenten omdat ze van de Re publikeinse zaak zijn afgeweken. Wij heb ben de integriteit bewaard. Wij zijn stand vastig. Meer en meer mensen beginnen te beseffen dat Sinn Féin hen in de uitver koop heeft gezet." reageren? spectrum@wegener.nl staat vreselijke schade en verlies van men senlevens te veroorzaken." Wij ontmoeten de RIRA-top in Belfast. Het gesprek mag niet worden opgenomen, en de andere, toevallig aanwezigen op de plek van de afspraak worden argwanend in het oog gehouden. De drie mannen doen anoniem, onder de mantel van de 32 County Sovereignty Movement, de 'politie ke vleugel' van het RIRA, hun verhaal. De 32CSM staat, net als het RIRA zelf, op de Amerikaanse terreurlijst. Twee van onze gesprekspartners hebben gevangenisstraf fen wegens terreur achter de rug, één van hen wordt beschouwd als RIRA-leider. „Wij geloven dat de Britten nog steeds een imperialistische, bezettende macht in Ier land zijn. De grootste basis van MI-5 (de Britse veiligheidsdienst, red.) na die van Londen, bevindt zich hier. De Britten doen er alles aan om te verzekeren dat we verdeeld blijven. Ze hebben een laag ver nis over het noorden gesmeerd: een mooi glazen Titanic-museum, Derry tot cultuur stad verkiezen. Om aan de wereld te tonen dat Noord-Ierland nu een normale maat schappij is. Dat is het niet: de muren tus sen katholieke en protestantse buurten zijn nog nooit zo lang en zo hoog ge weest." Het betoog is doorspekt met bitterheid te genóver Sinn Féin en zijn leiders Gerry Adams en Martin McGuinness. Het RIRA is tijdens de vredesonderhandelingen opge staan uit de rangen van het IRA, dat onder het Goede-Vrijdagakkoord de wapens neerlegde. Adams en McGuinness bezwo ren de paramilitaire achterban de strijd te staken om via Sinn Féin, de politieke vleu gel, de weg naar een verenigd Ierland voort te zetten. McGuinness regeert nu sa men met zijn voormalige protestante aarts vijanden als vicepremier over Noord-Ier land. Hij wordt door het RIRA aangeduid als doelwit, wegens zijn 'verraad'. „Wij waren voor de vrede al leden van het IRA. Veel Ierse Republikeinen maakten zich grote zorgen toen ze vernamen wat het vredesakkoord zou inhouden. Wij gin gen posters ophangen tegen het aanvaar den van de hervorming van de politie macht of het lidmaatschap van de Stormont (het Noord-Ierse parlement, red.). Plots beval Sinn Féin ons daarmee op te houden. Ze bleven drammen dat we ons moesten concentreren op de bigger pic ture, en dat alles onthuld zou worden." De dissidenten beweren dat Adams hen uiteindelijk een verenigd Ierland beloofde tegen 2016, via de politieke weg te berei ken. „De meeste nationalisten, die een her eniging van Noord-Ierland en de Ierse re publiek wensen, hebben hun geloof in het Goede-Vrijdagakkoord verloren. Het heeft nooit vruchten afgeworpen. Als nationalis ten zitten we op de terugweg en halen we steeds verder de banden met het Verenigd Koninkrijk aan. Tot op het punt dat Mar tin McGuinness in de residentie van prins Charles in Londen recepties bijwoont. Dat is de sluwheid van de Britten. „Niet wij, maar Sinn Féin zit vast in het verleden. Zij handhaven een mislukt be leid van grondwettelijk nationalisme. Mis lukt, want we leven nog steeds onder Brit se overheersing. Ierse Republikeinen ston den het sterkst vóór Adams en McGuin ness het constitutionele pad gingen bewan delen. We zijn sindsdien nog nooit zo zwak geweest." En dus, vindt het RIRA, zijn alle middelen voor een vereniging van Ierland geoor loofd. „De nieuwe generatie leert van de fouten uit het verleden en zal niet toege ven aan de verleiding van een Britse wor tel." Staatssecretaris Paterson geeft toe dat de crisis in Noord-Ierland een voedingsbo dem voor nieuwe paramilitaire activiteit kan kweken. Het RIRA rekruteert volop Februari 2010: een autobom is ontploft bij het gerechtsgebouw in het Noord-Ierse Newry. foto Charles McQuillan/EPA Een meisje demonstreert na de moord op PSNI-agent Ronan Kerr, april vorig jaar in Omagh. foto Paul Macerlane/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91