spectrum 30 Oe-kra-ï-na' Veertien jaar na het Goede-Vrijdag- vredesakkoord in Noord-Ierland blijft de dreiging van splinter groeperingen van het Iers Republikeins Leger 'zeer ernstig'. Vooral het Real IRA heeft het potentieel dood en vernietiging te zaaien, zoals het in 1998 deed in Omagh, de dodelijkste aanslag in dertig jaar burgeroorlog. Zaterdag 16 juni 2012 STANDPLAATS evgenij is een 25-jarige inwoner I van Charkov. Hij heeft een baan I als IT'er en spreekt vloeiend En- I gels. Maar over de grens is hij nog nooit geweest, zegt hij. Ja, een weekeindje Moskou. Maar dat zien de meeste Oost-Oekraïners niet als bui tenland. Jevgenij is geen uitzondering. Een re cent landelijk onderzoek geeft aan dat 77 procent van de Oekraïners nooit een reis naar een ander land heeft ge maakt. Daar komt nog eens bij dat 36 procent überhaupt de eigen regio of provincie geen enkele keer heeft verla ten. Jevgenij valt officieel onder de kleine 2 procent die het lastig vindt de vraag te beantwoorden vanwege die diffuse verhouding met Rusland. De respondenten werd ook gevraagd naar hun fa voriete land om eens te bezoe ken: Frankrijk en Italië, gevolgd door Egypte en Turkije, werden aangegeven. Nederland komt niet voor in de top tien. Wie weet dat de verhoudingen na deze week anders liggen. De komst van het Nederlands Elftal naar Charkov, in het kielzog ge volgd door een karrenvracht aan supporters, heeft voor een hoe veelheid wederzijds begrip en respect gezorgd. Oekraïners beschouwen het Eu ropees kampioenschap voetbal als een enorme belevenis, een ge voel dat pas de laatste dagen echt sterk is geworden. Ineens blijkt Europa naar hen toe te ko- men. Sommige Charkovtsjanen zijn de stad ontvlucht. Die libera le Nederlanders zouden veel te veel van God losgeraakt zijn. Maar waarschijnlijk is de onderlinge verstandhouding nog nooit zo goed geweest als dezer dagen. Want welke inwoner van Charkov had enig idee van de Oranjemars, de 4,5 kilometer lange stoet waarin de supporters van het Vrijheidsplein naar het stadion marcheren? En wie had verwacht dat de Nederlanders om de 300 meter ook nog 'Oe-kra-ï-na, Oe-kra-ï-na' zouden scanderen? Ert zelfs zouden applaudis seren voor hen, de duizenden lokale mannen, vrouwen en kineren die langs de boulevards stonden en de oranjekleurige optocht aanschouwden als gold het de komst van een bevrij dingsleger? Ondanks de nederlagen tegen Dene marken en Duitsland vragen volwas sen Oekraïense mannen nog steeds of ze een oranje vlaggetje mogen heb ben, desnoods tegen betaling. Vrou wen willen op hun beurt op de foto met Nederlanders die rood-wit-blau- we schmink op hun ontblote bovenli chaam hebben. Telefoonnummers met de lokale jeugd worden uitgewis seld. Ze willen hun bezoekers de stad laten zien. „De één noemt het van God los, maar anderen vinden dat jullie een soort vrijheid uitstralen die wij nog moeten ervaren", legt Jevgenij uit, terwijl hij meeloopt met de Oranjemars. Zelf vraagt hij om een grote, Nederlandse vlag. „Om op te hangen in mijn kan toor." Hij spreekt de hoop uit ooit wel verder dan Moskou te komen en in het bijzonder in Amsterdam. Dan zet de oranje enclave een nieuw lied in: 'Charkov is van ons'. De Oek raïners langs de kant klappen. Soms kan meedoen zonder winnen ook be langrijk zijn. NOORD-IERLAND (CB) Dublin O door Mario Danneels Zes weken geleden ontmantel de de Noord-Ierse politie in Newry een bom van 275 kilo. De Police Service of Northern Ireland (PSNI) zei dat het ex plosief een 'vernietigende' impact zou heb ben gehad. Niemand binnen een straal van 50 meter zou de ontploffing hebben over leefd. De bom was twee keer zwaarder dan het exemplaar dat in 1998, vier maan den na de bezegeling van het Goede-Vrij dagvredesakkoord, in Omagh het leven kostte aan 29 mensen en een ongeboren tweeling. De bom in Newry was van dezelfde make lij: het Real IRA (RIRA), dissidente republi keinen die het vredesproces verwerpen en nog steeds geweld prediken. Met als doel: het Britse bestuur in Noord-Ierland verja gen om beide delen van het eiland te here nigen. Drie jaar geleden schoot het RIRA twee Britse soldaten dood toen die aan de poort van hun basis pizza's kwamen afrekenen. Deze moorden haalden internationaal de voorpagina's. In de regio zeifis er weke lijks nieuws over verijdelde bomaanslagen, schietpartijen, moordpogingen en moor den, vooral op PSNI-agenten. De PSNI in Derry wilde 'om veiligheidsredenen' geen interview toestaan over de aanpak van het RIRA, maar volgens een woordvoerster blijft de veiligheidsdreiging 'zeer ernstig'. „Ik denk dat het RIRA, wat het ook doet, weinig politieke successen zal hebben", al dus Owen Paterson, de Britse staatssecreta ris voor Noord-Ierland. „Maar ze zijn in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90