Zoveelste flater in 81 buitenland Onkreukbare president Joyce Banda van Malawi kent een sterk begin Zware straffen voor massa-executie Srebrenica zaterdag 16 juni 2012 SARAJEVO Vier voormalige commando's uit het Bosnisch-Servische leger moe ten lang de cel in, omdat ze in 1995 meer dan 800 mensen uit de mos limenclave Srebrenica hebben ver moord. Ze zijn gisteren schuldig be vonden aan misdaden tegen de menselijkheid. Een van hen kreeg 43 jaar celstraf, twee zijn veroor deeld tot 40 jaar. Een vierde dader verdwijnt 19 jaar achter de tralies. YANGON Na 60 jaar weer cola te krijgen in Myanmar Binnenkort is er weer Coca-Cola verkrijgbaar in Myanmar. Dat maakte het bedrijf donderdag be kend. Coca-Cola heeft al meer dan zestig jaar geen handel gedreven in Myan mar. Er zijn nu nog maar twee landen ter wereld waar geen Coca-Cola te koop is: Noord-Korea en Cuba. Met ontbinding Egyptisch parlement en deelname Shafiq aan verkiezing Het zijn de hoogste straffen die het Bosnische tribunaal voor oorlogs misdaden ooit heeft opgelegd. De vier werden veroordeeld voor een bloedbad op de boerderij Bran- jevo. Moslims uit Srebrenica wer den daar in rijen van tien opge steld. Militairen schoten de eersten één voor één dood. Later probeer den ze met een machinegeweer he le groepen neer te maaien. PARIJS Hollands lijkt op weg naar meerderheid PARIJS - De Franse president Francois Hollande lijkt zondag tij dens de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen af te stevenen op een meerderheid. Volgens uitsla gen van twee opiniepeilingen die vrijdag bekend werden, zou de pre sident kunnen rekenen op meer dan de helft van de 577 zetels in de Nationale Vergadering. Precies rond de verkiezing van een nieuwe president in Egypte neemt de politieke chaos toe. Alle democrati sche intenties worden nu in twijfel getrokken. door onze correspondent Dirk Wanrooij Kort voor de laatste ronde van de presidentsverkie zingen in Egypte, van daag en morgen, heeft de geloofwaardigheid van het politie ke proces opnieuw een flinke deuk opgelopen. Het constitutionele hof oordeelde dat de parlements verkiezingen van enkele maanden geleden ongrondwettelijk zijn ver lopen. Daarop werd besloten de Se naat en de 'Tweede Kamer' te ont binden en opnieuw parlementsver kiezingen uit te schrijven. De ontbinding van de volksverte genwoordiging is de zoveelste fla ter in het politieke hervormings proces in Egypte sinds de Hoge Mi litaire Raad (HMR) bijna ander halfjaar geleden de macht over nam van president Hosni Muba rak. Zeker nu de rechters ook be paalden dat een wet die stelt dat le den van het voormalig regime-Mu barak niet mogen meedoen aan de verkiezingen, ongrondwettelijk is. Hierdoor kan Ahmed Shafiq, oud-premier onder Mubarak en presidentskandidaat van het leger, gewoon deelnemen aan de presi dentsverkiezing. Beide uitspraken trekken de gehe le transitieperiode, de democrati sche intenties van de HMR en de onafhankelijkheid van de rechter lijke macht in twijfel. Maar de ge volgen van het ontbinden van het parlement reiken verder. Ten eer ste is de HMR nu alleen verant woordelijk voor de vorming van een grondwettelijke vergadering die zich moet buigen over de rol van het leger en de bevoegdheden Egyptenaren protesteerden vrijdag op het historische Tahrir Plein in Cairo opnieuw tegen het ontbinden van het parlement. Vandaag en morgen stem men ze voor een nieuwe president. foto Pete Muller/AP van de president in een toekomsti ge regering. Daarnaast is het een te rugslag voor de Moslim Broeder schap, de grootste oppositiebewe ging. De broederschap heeft vanaf dag één van de transitie ingezet op politieke deelname aan de zijde van de strijdkrachten en domineer den het parlement met 47 procent van dé zetels. De 'broeders' waren bereid de dominante positie van het leger te accepteren zolang zij mochten delen in de macht. Deze positie kwam de organisatie op heftige kritiek te staan. En te recht, de Moslim Broederschap gokte op de democratische inten ties van het leger, en staat nu met lege handen. Op straat is de popu lariteit van de broeders tanende en de kans is klein dat zij bij vol gende verkiezingen op net zo veel stemmen kunnen rekenen. In een verklaring stelt de partij toch dat ze de beslissingen van het hof respecteert en verkiezingen vol vertrouwen tegemoet ziet. De ze positie geeft het leger echter door onze correspondent Frans van den Houdt gffs /fly, /ji Voor all«- c.v.vu geMt flptowwte p'ijjun Tijrvj^r per soon oAW. ipotvwin, - <'/clu?!ef rwf¥Win$J">Mw. Bl|dr«i'|j' ('iiiaifiHSiierrfunslai'.ÜO boi'Wny. NAIROBI - Joyce Banda (62) is pas een paar maanden president van Malawi, maar heeft nu al een in drukwekkende reputatie opge bouwd in binnen- én buitenland. Vooral haar actie om de Soedane- se president Omar al-Bashir, die ge zocht wordt door het Internatio naal Strafhof voor oorlogsmisda den en genocide, tot persona non grata te verklaren, heeft haar veel respect opgeleverd. Evenals haar weigering de top van de Afrikaan se Unie (AU) in haar land te hou den, omdat de AU druk bleef uit oefenen al-Bashir toe te laten. „Banda heeft een sterke positie in genomen ten gunste van het inter nationale recht, ondanks druk van de AU. Meer landen zouden moe ten volgen", aldus Undule Mwakas- ungula, directeur van het Cen trum voor Mensenrechten in Mala wi. „Afrikaanse regeringen moe ten Al-Bashir arresteren, niet ver welkomen." Banda's voorganger Bingu wa Mutharika had ruzie met alles en iedereen en zag zijn land lang zaam wegzakken in een moeras van economische problemen en onderdrukking. Banda pakt het an ders aan. Met grote voortvarend heid herstelt zij de relatie met do noren als het IMF, Groot-Brittan- nië en de VS. De uitgaven worden teruggebracht en de landbouw, waar het land grotendeels van af hankelijk is, wordt hervormd. De presidentiële jet van ruim 13 miljoen dollar wordt verkocht of verhuurd, en ook 60 peperdure li mousines voor ministers gaan in de verkoop. Malawi is een straat arm land waar bijna de helft van de bevolking het met minder dan een dollar per dag moet doen. Ook haar collega in Senegal, Mac- ky Sail (50), gooit het roer om en stopt veel energie in de strijd te gen corruptie sinds hij in maart de verkiezingen won van Abdoulaye Wade. Hij heeft een speciale recht bank in het leven geroepen die fraude en duistere inkomsten van voormalige ministers en overheids functionarissen moet onderzoe ken. Nogal wat oud-bewindslie den wonen in luxe villa's en heb ben bezittingen in binnen- en bui tenland die gezien hun salaris moeilijk te verklaren zijn. Sail hoopt een deel van de miljar den dollars aan overheidsgeld te kunnen achterhalen die tijdens Wade's bewind verdwenen. Sene gal kampt met een groot financie ringstekort, hoge werkloosheid en een omvangrijke voedselcrisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8