spectrum 2g s Een steen waar iedereen overheen fietste Zaterdag 16 juni 2012 Anna Lehnkering werd op 6 maart 1940 'samen met 456 mede-patiënten in een verduisterde trein af gevoerd van Bedburg-Hau naar de kelder van de in stelling Grafeneck. In de daar gebouwde gaskamer vond ze haar dood. Het lichaam van de 24-jarige Anna werd verbrand. Mede dankzij de inzet van haar nichtje Sigrid staat op de plek waar de nazi's hun theorieën voor 'le- vensonwaardigen' uit werkten nu een informa tiebord. Het adres: Tiergar- tenstrass 4. De codenaam 'Action T4', die Hitiers handlangers gebruikten voor de massamoord, is ontleend aan deze locatie. Met uitzicht op het mooi ste park van Berlijn stond hier een imposante villa die als hoofdkantoor dien de. „Er lag wel een gedenk steen, maar daar fietste ie dereen gewoon over heen", vertelt Falkenstein. „Nu staat er tenminste dat bord. De Duitse Bundes tag heeft gelukkig beslo ten dat op het adres ook een informatiecentrum moet komen." Medewerkers van Topo- graphie des Terrors en an deren, onder wie Falken stein, geven advies in het proces. Sigrid Falkenstein vindt het belangrijk dat haar land op een educatieve ma nier aandacht besteedt aan de nationaalsocialis- tische praktijken. Discus sies over euthanasie en het afbreken van zwanger schappen liggen in Duits land vele malen gevoeli ger dan in omringende landen. Dat is alleen te be grijpen met de kennis van het verleden, zegt ze. Deze maand verschijnt haar boek over Anna. Dan bezoekt ze ook Bedburg- Hau omdat daar de jeugd theatervoorstelling 'Annes letzte Reise' wordt opgevoerd. Sigrid Falkenstein: „Nee, ik ben nooit eerder in Bed burg-Hau geweest. Ook niet in Grafeneck. Ik zie er tegenop te gaan. Anna komt dan heel dichtbij. Ik vind het makkelijker te praten over gedenkstenen en mijn speurtocht dan over mijn tante zelf. Het raakt me als ik bedenk wat ze heeft moeten door staan." Anna Lehnkering 'm 1935. foto's collectie Sigrid Falkenstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 88