BEATRICE DE GRAAF spectrum 26 Zaterdag 16 juni 2012 -A EB Ze is zwanger van haar derde kind. Daarom wil ze niet met haar buik op de foto. Terroris- me-onderzoeker Beatrice de Graaf zoekt een mooie plek voor de foto uit, op de dertiende verdie ping van het gebouw boven het Centraal Station Den Haag. Op de twaalfde etage is haar werkplek, het Centrum voor Terroris me en Contraterrorisme, een dependance van de Universiteit Leiden. De Graaf is de tel kwijt van het aantal boe ken dat ze schreef. Ook nu is ze met een stuk of vier teksten tegelijk bezig. Tijdens haar verlof, straks in juli, hoopt ze er weer een af te maken. „Tot nu toe is het tijdens mijn verlof steeds gelukt een boek te schrij ven." Dat vindt ze heel gewoon. „Onder zoek doen, is mijn lust en mijn leven." Geboren en getogen in Putten kreeg ze de tragische geschiedenis van haar woon plaats, de razzia door de Duitsers in 1944, met de paplepel ingegoten. Haar vader, ooit docent geschiedenis, verloor twee ooms en een neef. „Bijna iedereen in Put ten heeft wel familie verloren tijdens die razzia, waarbij 661 mannen werden opge pakt en enkelen werden doodgeschoten." Haar eerste onderzoeksstage ging over dit onderwerp. Na haar studie Duits en ge schiedenis hielp ze een documentairema ker over hetzelfde onderwerp. Ze sprak Wehrmacht-veteranen en deed archiefon derzoek in een concentratiekampmuseum in Duitsland. „Eén keer zat ik daar in de winter, het vroor dat het kraakte, mijn au to was kapot en ik zat in mijn eentje in het Hoogleraar Beatrice de Graaf doet onderzoek naar terrorisme en veiligheid. Dat is haar lust en haar leven. „Op angst en veiligheid wordt beleid gemaakt." door Mayke Calis foto's Bas Czerwinski/GPD gastenverblijf, een oude SS-garage met tra lies voor de ramen. Daar las ik folterversla- gen van de Gestapo." Haar fascinatie voor Duitsland en de Duit se taal kreeg ze van haar vader, die veel Duitse kennissen had en van haar opa, die middeleeuws Duits doceerde. „Hij had op zijn bureau snippertjes papier met Duitse teksten die hij vertaalde. Met een vergroot glas bestudeerde hij die snippers en ik mocht erbij zitten tekenen, als ik stil was." Toen halverwege de jaren negentig de ar chieven van de Stasi, de Duitse geheime dienst, opengingen, vond ze een promo tie-onderwerp in de relatie tussen Neder land en de DDR. Vrij snel na haar promotie kwam de aan bieding zich te gaan bezighouden met on derzoek naar contraterrorisme in histo risch perspectief Dat doet ze nog steeds. „Ik wilde ook wel eens weten hoe inlich tingendiensten opereerden in Westerse de mocratische landen. Persoonlijke motie ven achter een aanslag vind ik interessant, maar ik ben nog meer geboeid door de om standigheden waaronder iemand een aan slag pleegt. En in de maatregelen die erte gen zijn genomen. Dus in de groep, de tijd en de samenleving waarin zo iemand leeft. Anders Breivik bijvoorbeeld opereerde in een groep om niet op te vallen. Hij radicali seerde in zijn eentje, maar bleef deel uitma ken van een groep. Dat viel minder op." Volgens de Nederlandse inlichtingendien sten zijn de radicaliseringshaarden te over zien. „Nederland is natuurlijk een aange harkt land. In Duitsland en Frankrijk met hun miljoenensteden en banlieus is het veel makkelijker in de anonimiteit te ver dwijnen. In Noorwegen blijkbaar ook. Dat er na de Hofstadgroep nauwelijks nog nieuwe radicale groepen zijn bijgekomen in Nederland, is waarschijnlijk voor een deel te danken aan het werk van die inlich tingendiensten. Allerlei lokale en nationale instanties zijn vlak na de moord op Theo van Gogh met radicale imams gaan praten. De imam Fawaz Jneid heeft bijvoorbeeld verschillende jongens bij de diensten aan gegeven die zijns inziens het verkeerde pad opgingen. Ook is de weerbaarheid van de moslims in Nederland een belangrijke factor geweest." Waar wij bang voor zijn, verandert voort durend, zegt De Graaf „We zijn banger voor Mohamed B. dan voor Volkert van der G.. Misschien omdat de laatste tot on ze witte gemeenschap behoort en de ge middelde Nederlander zich niet bedreigd voelt door dierenrechtenactivisten. Moha med B. daarentegen staat voor veel men sen voor dé moslim, voor potentiële terro risten. En hij komt niet uit 'onze' witte 'ge meenschap. Hij vermoordde niet alleen Theo van Gogh, maar bedreigde het hele Nederlandse volk én de vrije meningsui ting. Althans, zo wordt dat geduid. „Terrorisme maakt ons angstig. Op angst en veiligheid wordt beleid gemaakt. Veilig heid verkoopt, voor bedrijven en politici. Maar er zit ook iets van vermaak in, iets griezeligs en spannends. Veiligheid als ge notsmiddel en comfort. De vraag is of de maatregelen altijd effectief zijn. Wat wer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 86