spectrum 24 Een fazant)e met drie poten t 3 ®>1 -Er Sl 3 Particulier natuurbeheer als uitdaging Zaterdag 16 juni 2012 EP Fazantenjong. Een beetje bedremmeld stonden ze bij de voor deur. Twee jochies van een jaar of tien met een vertederend klein kuikentje in de hand. Een fa- zantje, zo zag ik bijnadere inspectie, maar tege lijk zag ik ook waarom de jongens er mee aan kwamen. Het beestje had drie pootjes en kon daardoor niet lo pen. In plaats daarvan maakte het voortdurend spastische stuiptrekkingen in een vertwijfelde poging om net als ieder pasgeboren fazantje aan de wandel te gaan. Het was een deerniswekkend hoopje vogel en ik hoefde geen moeite te doen om de vinders te overtuigen dat ze het beestje beter bij ons konden achterlaten. Maar ja, wat dan Ik kon het niet direct over mijn hart verkrijgen om het diertje te doden, hoewel dat ongetwijfeld de beste op lossing was. Maar zo'n pas begonnen leven, met zo'n vertwijfelde levenswil... Het was een hartverscheurend dilemma, waar de na tuur zelf mij al snel van verloste. Na eventjes rust op een koele donkere plek had het beestje vanzelf de laat ste adem uitgeblazen. Doodgegaan terwijl het leven nog maar nauw begonnen was. En dan komen natuurlijk de vragen. Vooral de vraag: hoe komt zoiets? Weliswaar komen in de vrije natuur allerlei afwijkingen en handicaps voor, maar over het algemeen zijn ze behoorlijk zeldzaam. Veel zeldzamer in ieder geval dan bij gedomesticeerde dieren. Want bij die laatste categorie komt nogal eens inteelt voor en daardoor neemt het aantal afwijkingen sterk toe. Zo rees vanzelf de gedachte of het hier ook niet om een uit gevangenschap stammend diertje betrof. Het is een publiek geheim dat fazanten, hoewel dit wet telijk verboden is, nog regelmatig uitgezet worden. Je kan dat met enige ervaring al snel zelf constateren. Als er op een plek opvallend tamme fazanten voorkomen, terwijl er bovendien een overschot aan hanen is, dan is de conclusie niet moeilijk. Dan lopen er dieren rond die uitgezet zijn omwille van de jacht. Het gaat om fazanten die opgefokt zijn in fazanterieën en die daarna losgelaten worden om als jachtwild dienst te doen. Je zou zeggen: nogal een om slachtige manier om een stukje fazantenvlees te be machtigen, maar dat is nu eenmaal de 'sport'. Dat het wettelijk verboden is om zomaar fazanten en andere dieren uit te zetten heeft een goede reden. Niet dat de wetgever zich een oordeel aanmeet over het sportieve gehalte of de weidelijkheid van uitzetten en daarna afschieten. Het gaat om iets veel wezenlijkers. Het uitzetten van dieren die hier van nature niet thuis horen kan een behoorlijke ravage aanrichten in de na tuurlijke verhoudingen tussen soorten. Zo heeft het uit zetten van konijnen in Australië en het per ongeluk in troduceren van ratten in Nieuw-Zeeland geleid tot de sastreuze gevolgen voor de inheemse fauna. Maar ook dicht bij huis liggen de voorbeelden voor het oprapen. De Japanse oester in de Oosterschelde en de Canadesche ganzen in diverse binnen- en buitendijkse natuurgebieden hebben kwalijke gevolgen die zich nog dagelijks laten voelen. Wat fazanten betreft moeten we zeggen dat het beest in Nederland wel oude papieren heeft. Deze van origi ne uit Azië afkomstige vogel werd al in de Middeleeu wen ingevoerd als jachtwild. De vogel lijkt volkomen ingeburgerd, maar sommigen twijfelen eraan of de vogel zich op eigen kracht hier wel zou kunnen redden. Omdat sommigen maar niet kunnen afleren om gedomesticeerde fazanten in het wild los te laten weten we dat nog steeds niet zeker. mmi sj ®J 3 oen 4-* 03 ry) Z De fazant is oorspronkelijk afkomstig uit Azië. foto's Chiel Jacobusse Dat particulieren ook Succesvol aan natuurbeheer kunnen doen be wijst de aan de Langeweg in Hoek wonende Maarten Groeneveld. In de Van Wuijckhuisepolder werd een heuse kreek uitgegraven, vleermuisbunker ge bouwd en een bloemdijk in oude glorie her steld. Een dijkcoupure werd opgeknapt en het bij behorende schotbalkenhuisje is nog maar net af. Aan ijver geen gebrek. Ik ben benieuwd naar de motivatie hierachter, want al die grote klussen, dat moet toch een forse inspanning zijn die steeds geleverd wordt. Tijd voor een babbeltje met een bevlogen mens. Maarten: „Wij zijn hier in het jaar 2000 ko men wonen en konden dit stuk land van cir ca vijf hectare erbij kopen. Mijn vrouw Jean- nette vindt het allemaal wel mooi, maar de uitvoering van het werk is toch meer mijn ding. Ik heb iets met de cultuurhistorie en na tuur van een streek. Inheemse planten vind ik veel mooier dan al die gecultiveerde soor ten. Ruik nou eens hoe lekker deze weide geurt. Bovendien heeft de natuur het al zo moeilijk. Het is mooi wanneer door een goed maaibeheer de zeldzamere soorten weer terugkomen. We genieten van al die bloemen, vlinders en libellen. Direct achter het huis hebben we een soort natuurlijke zwempoel gegraven. Je kunt daar lekker tus sen de waterplanten zwemmen terwijl de mooiste libellen over je hoofd scheren. Di rect daarachter ligt een mooie zandhoop, die we zo laten liggen, want daar kunnen goed wilde bijen nestelen. Het maaien van de wei de doe ik zelf, de bloemdijk wordt gedaan door een loonwerker. „Ons huis is afgebouwd en de schuur in oude staat hersteld. En nu komen er bezoe kers die zeggen: 'en nu de tuin nog wat fat soeneren'. Nee zeggen wij dan, die tuin is ook al klaar. Meestal is er eerst wat verba zing, maar als je het wat verder uitlegt vin den ze het toch ook wel mooi." De bloemdijk en nieuwe kreek in de Van Wuijckhuisepolder. foto luciem Calls Dood fazantenjong met drie pootjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84