23 spectrum De aloude natuurgeneeskundige vastenkuren maken plaats voor de hype van detox. Hip en modern ontgiften met sapjes, poedertjes, een sportprogramma en/of yoga en meditatie. Overgang naar een nieuwe, gezondere leefwijze? Of dweilen met de kraan open? „Van een week hongeren krijg je juist vreetaanvallen." 'In de loop van je leven vervuil je steeds meer' Zaterdag 16 juni 2012 voor hobbyisten' door Marjolijn de Cocq Toen Kyra de Vreeze tijdens haar op leiding voor natuurgeneeskundig therapeut voor het eerst werd gecon fronteerd met ontgiften en proefon dervindelijk een vastenkuur moest ondergaan, had ze daar een 'behoorlijk' pro bleem mee. „Er werden me dingen voorgeschreven, er werd me verteld wat ik niet mocht eten. Ik werd daar recalcitrant van. Het was een strijd, de eerste keer. Maar mijn chronische darmklach ten verminderden en ik bleek er echt baat bij te hebben." Nu is Kyra de Vreeze een van de nieuwe, hippe voorvechters van het vasten. In haar onlangs verschenen boek Daytox combineert ze een ze vendaagse vastenkuur met veganistische recep ten, muziek- en relaxtips en een op ontgiften toegesneden yogapraktijk. Vasten, ontgiften, ontslakken. Het bestaat al eeu- wenlang. Vast onderdeel in de Indiase genees kunde. Ook Duitsland heeft een diepgewortel de kuurtraditie. In Nederland zaten vastenku ren vooral in de natuurgeneeskundige hoek, maar de laatste jaren komen ze steeds meer los van wat ook wel als geitenwollensokkencircuit wordt beschouwd. Denk niet langer aan kuuroorden, witgejaste masseurs en darmspoelingen. 'Detox' is het ding om te doen, modern ontgiften met sapjes, poedertjes, een veganistisch of 100 procent gif- vrij dieet. Met sportbegeleiding, met yoga, dan wel meditatie. Detox verandert niet je leef- en eetpatroon maar reset je lifestyle. Wie er aan wil, kan 'Daytoxen', sapvasten, sportvasten. Voel je fitter, verlies kilo's, word prachtig mooi. De echte fanatiekeling maakt de overstap naar een 100 procent gifvrij bestaan. Zin of onzin? Komt de zomer eraan, zegt Patri cia Schutte van het Voedingscentrum, dan pie ken de detoxkuren. Veel mensen beschouwen ze als een snel dieet waarbij de kilo's eraf vlie gen. „Maar een blijvende verandering van lifestyle bieden ze echt niet. Detox wordt neer gezet als makkelijk en snel, maar we weten alle maal hoe moeilijk het afleren van slechte ge woontes is. Na verloop van tijd komen die ki lo's er gewoon weer bij." Het ontgiftingsverhaal is volgens Schutte ner gens op gestoeld. En fanatiek detoxen is ook niet zonder gevaar, waarschuwt ze. Drie dagen louter sap is echt het maximale. „Het lichaam moet gevoed worden. Bij streng kuren gaat het lichaam zelf op zoek naar bouwstoffen en dat betekent dat spierweefsel wordt afgebroken." Wetenschapper en auteur Ivan Wolffers - vele boeken over voeding op zijn naam - kan er kort over zijn. Detoxen is, bezien vanuit een weten schappelijke bril, een lachertje. „Wie gezond wil zijn en gewicht wil verliezen, moet daar niet zijn geld op zetten. Het heeft echt geen en kele zin. Ik had het liever anders gezien, iedere methode om de mensen te helpen een gezond gewicht te houden, is meegenomen." Wie dat wil, onderstreept Wolffers, moet elke dag goed, gevarieerd en gematigd eten. Zorgen dat hij of zij voldoende vezels binnenkrijgt, goe de vetten versus verkeerde, minder suikers. „Je kunt je lichaam zelf zuiver houden. Het is door de evolutie zo gevormd dat het zelf het best om gaat met de bedreigingen die er zijn. Je moet je niet op dwaalwegen laten brengen. Dit soort modedingetjes leiden ongelooflijk af van waar het werkelijk om gaat." In die wetenschappelijke wereld voelt Remco Verkaik zich een soort Don Quichot. Hij be dacht zo'n 'modedingetje': de sportvastenkuur waaraan inmiddels zo'n 9.000 mensen zich heb ben onderworpen. „In Duitsland is de heilzame werking van vasten algemeen aanvaard. Maar in Nederland is objectieve informatie eigenlijk niet beschikbaar." Als medisch bioloog werkt hij met topsporters aan voedingsprogramma's die hun prestaties rond trainingen en wedstrijden kunnen verbete ren. Zo ontstond het sportvasten, een trainings programma dat gecombineerd met sapvastenda- gen en voedingssupplementen zorgt dat het lichaam overschakelt op vetverbranding. Dat het ook werkte en aansloeg bij recreatieve spor ters was een 'toevalstreffer'. Sportvasten is geen dieet, benadrukt Verkaik. Het is ook geen detoxkuur in traditionele zin, maar een trainingsprogramma. Met gewichtsver lies en ontgiftingseffecten als prettige en goed verkoopbare bijkomstigheid. „Er is een wissel werking met de enorme behoefte in de markt die er kennelijk is. Door de toenemende stress hebben mensen steeds meer de behoefte er tij delijk uit te breken en hun lichaam en brein te reinigen. Ik heb volgens de marketeers eigenlijk per ongeluk een hip lifestyle-reset-programma gelanceerd." Het verdienmodel, erkent Verkaik, zit 'm in de verkoop van de voedingssupplementen, zoals een speciaal ontwikkelde multivitamine en een poeder dat de stofwisselingsomschakeling helpt bewerkstelligen. Daarop wordt hij ook aangeval len. „Ik zeg niet dat je ze móét nemen", zegt Verkaik. „Maar de ervaring leert dat de mensen beter door het kuurprogramma heen komen. Er zijn allerlei dogma's om geen supplementen te gebruiken tijdens het vasten, maar fysiologisch snijdt het hout." Het geld gaat naar onderzoek om de methode wetenschappelijk onderbouwd te krijgen. In middels zijn meer dan tweehonderd personal trainers, fysiotherapeuten en sportpsychologen tot sportvastencoach opgeleid. Veiligheid voor op, stelt Verkaik. „Er zijn allerlei kuren die je ge woon over de toonbank kunt kopen en op ei gen houtje kunt doen. Het zal vaak goed gaan, het lichaam is flexibel en kan wel tegen een stootje. Maar ik wil per se niet dat het fout gaat. Vasten is niet voor hobbyisten." Kyra de Vreeze schrijft daarom bij haar Daytox- methode voor elke dag bescheiden maaltijden voor. Bewust een milde aanpak, versus de veel strengere leuren als ahornsiroop- en sapvasten. „Ik wil af van het denken in extremen. Mensen werken er vaak nog gewoon naast. In zulke ge vallen is vasten lang niet voor iedereen onder steunend. Het is heel belangrijk dat je niet zo maar wat gaat detoxen. Daarmee kun je jezelf echt schade aandoen", zegt De Vreeze. Julia Kang, auteur van het boek 100% gifvrij dat sinds het verschijnen in november zijn vijfde druk beleeft, wil zelfs liever helemaal niet met detox worden geassocieerd. Want dat, vindt zij, is louter symptoombestrijding en dweilen met de kraan open. „Ik pleit voor een veel structure- lere aanpak. Feit is dat je na een detox als sap vasten twee keer zoveel gaat eten. Van een week uithongeren krijg je juist vreetaanvallen." Kang richt haar pijlen op alle gifstoffen die on der meer via voedsel, verzorgingsproducten en kleding ons lichaam binnenkomen en daar ge deeltelijk worden opgeslagen. Zij baseert zich op de Detox Diet-theorie van de Britse arts Paula Bailie-Hamilton, die stelt dat die chemica liën onze stofwisseling verstoren en onder meer overgewicht kunnen veroorzaken. Wie louter biologisch eet, valt volgens Kang lang zaam maar duurzaam af. Iemand met een normaal functionerende lever is heel goed in staat zijn eigen lichaam te ontgif ten, is haar stelling. Maar dan moet je er wel voor zorgen geen nieuwe gifstoffen binnen te krijgen. „We worden gehersenspoeld door de reclames. Eet dit, want dit is lekker. Gebruik dat, want het maakt je jonger en mooier. Dan maakt het ons niet meer uit hoe het wordt ge maakt, dat het vol zit met chemische stoffen. Hoe kan het dat iets uit de supermarkt twee we ken houdbaar is, terwijl het als ik het thuis zelf maak na één dag bedorven is?" Volgens het Voedingscentrum vallen de toevoe gingen aan en resten van bestrijdingsmiddelen op voedsel binnen de Europese normen. Het gaat ook niet om zoveel residu dat we er licha melijk schade van ondervinden. Patricia Schut te: „Dat chemicaliën de stofwisseling beïnvloe den, is ook niet wetenschappelijk onderbouwd. Het lichaam is in staat afvalstoffen zelf weg te halen middels de stoelgang. Daar is de darm- peristaltiek voor." Het zijn woorden die natuurgeneeskundig arts Robert Linschoten in woede doen ontsteken. Hij begeleidt al 27 jaar sapvastenkuren en is hei lig overtuigd van het heilzame effect. „Het Voe dingscentrum is het conservatisme zelve. Daar weten ze er niks van, dus moeten ze hun mond houden. In de loop van je leven vervuil je steeds meer." Als je altijd maar rotzooi eet, zegt Linschoten, valt daar bijna niet tegenop te vasten. Hij voert zichzelf op als levend bewijs. „Ik ben mijn hele leven vegetariër geweest, ik eet biologisch. Voor mij volstaat één keer per jaar een week sapvas ten. Ik ben 84, ik zwem om de andere dag, men sen van 60 kunnen zich aan me meten." De wind raast door zijn mobieltje, maakt een verder gesprek onmogelijk. „Als u het me niet kwalijk neemt, stap ik nu weer op mijn fiets want ik ben een tour aan het maken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83