Nieuw kabinet krijgt weinig speelruimte 7 Raadsman wil advocaat niet voor de rechter GPD houdt ermee op ArkeFly 'Gevolg economische klap blijvend' Mitik het. zaterdag 16 juni 2012 jaagd door een kei tegen een van de metershoge kijkruiten van zijn bui tenbad te gooien. De gepantserde ruit raakte flink beschadigd. De ruit is voorlopig gezekerd met bepla ting. foto Toussaint Kluiters/ANP BREDA - Advocaat Erik Thomas zou zich niet voor een rechter moeten hoeven verantwoorden omdat hij een politieman 'sukkel' heeft genoemd. Zijn raadsman Cees Dekker vindt dat Thomas in de uitoefening van zijn beroep strafrechtelijke immuniteit toe komt op dit punt. Dat bepleitte Dekker vrijdag aan het begin van de politierechterzitting tegen de Bredase advocaat. Het verhoor bij de rechter-commis- saris waarin Thomas de politie man zou hebben beledigd, werd in 2009 gehouden tijdens een grote drugszaak. Daarin verklaarde de rechter het Openbaar Ministerie la ter niet-ontvankelijk. Dekker vindt dat Thomas niet ver volgd had moeten worden. Een ad vocaat zou in de uitoefening van zijn beroep alles moeten kunnen DEN HAAG - Het. persbureau GPD (Geassocieerde Pers Diensten) houdt eind dit jaar op te bestaan. Tiet bestuur is van plan het samen werkingsverband van regionale kranten op te heffen. Gistermid dag is het personeel ingelicht. Directe aanleiding voor het besluit is het feit dat Wegener, uitgever van onder andere deze krant, en de Media Groep' Limburg (MGL) uit het samenwerkingsverband stappen. Die twee beginnen dit na jaar samen een eigen persdienst voor hun regionale kranten. „Daar mee is het financiële draagvlak voor de organisatie zodanig ver zwakt, dat de andere deelnemers geen mogelijkheden zien om de GPD in de huidige vorm voort te zetten", aldus de GPD. Het persbureau levert berichten aan onder meer vijftien regionale kranten. zeggen. „Hij heeft dit niet op straat of in de kroeg geroepen." „Strafrechtelijke immuniteit voor advocaten is niet in de wet gere geld", reageerde de aanklager. „Ik ben het ermee eens: advocaten komt een grote vrijheid toe. Maar het plegen van strafbare feiten hoort daar niet bij." Het proces tegen Thomas is voorlo pig niet afgelopen. De politierech ter besloot de zaak op verzoek van advocaat Dekker door te verwijzen naar de meervoudige kamer. Ze deed dit vanwege het principiële verweer van de raadsman en van wege de onderzoekswensen die hij heeft. Aanvankelijk stelde justitie geen vervolging in tegen Thomas. De politieman, een rechercheur, be klaagde zich daarover bij het hof en kreeg gelijk. Bezuinigingen nopen tot 20 tot 25 miljard extra snoeien Met de bezuinigingen van de Kunduz-coalitie zijn we er nog niet. Om de begro ting van 2017 op orde te heb ben moet er fors extra ge snoeid worden. door Frits Bloemendaal Drie keer in een week tijd hebben de Neder landse politici dezelfde boodschap gekregen: ook het volgende kabinet moet nog zeer ingrijpend bezuinigen en hervormen om de overheidsfinan ciën in 2017 op orde te hebben. De adviezen van De Nederlandsche Bank, het Centraal Planbureau en - als laatste, gisteren - een studie groep van topambtenaren zijn der mate eensgezind, dat er voor een nieuw kabinet, van welke samen stelling ook, weinig keus overblijft. Het begrotingsakkoord van vijf par tijen is nog maar een begin, er moet nog voor 20 tot 25 miljard eu ro aan maatregelen bij. De geringe speelruimte die deze adviseurs zien, is slecht nieuws voor partijen die minder willen be zuinigen en juist willen hervor men (SP en PW) of die denken de economie te laten groeien door huishoudens meer te laten consu meren (PvdA). Weliswaar is de sterk teruggelopen consumptie een van de belangrijkste oorzaken van de huidige malaise, maar het zal niet meevallen om die ontwik keling te keren. De binnenlandse economie zou volgens DNB, theoretisch, kunnen opleven met een groeipakket dat op langere termijn de economie versterkt. De hoop is dat dat zo veel vertrouwen wekt, dat consu menten en bedrijven nu al weer geld durven uitgeven. Voorlopig lijkt er weinig aanlei ding om aan te nemen dat dit ver trouwen kan worden opgekrikt. Daarbij hangen er ook nog veel donkere wolken boven het land. Binnenslands dreigt bijvoorbeeld een nieuwe crisis, deze keer in de vastgoedsector. De enorme leeg stand van kantoren kan vastgoed bedrijven en hun financiers aan de rand van de afgrond brengen. Maar de allergrootste bedreiging komt uit Europa. Geen van de drie adviseurs heeft zich aan een scena rio willen wagen waarin de eurozo ne uiteenvalt. Terwijl dat inmid dels een zeer reële mogelijkheid is, zei CPB-directeur Coen Teulings. Mocht het zover komen, dan kun nen alle ramingen de prullenbak in. Volgens steeds meer deskundi gen hebben de Europese leiders nog maar twee opties: de eurozo ne uit elkaar laten vallen of een po litieke unie en een Europees toe zicht op banken tot stand brengen. In het laatste geval krijgt Brussel veel meer zeggenschap over natio nale begrotingen, en komen er Eu ropese obligaties en een Europees depositogarantiestelsel. Met het ri sico dat lidstaten die hun begro ting en economie op orde hebben de rekening gaan betalen voor de landen die dat niet hebben. Hoewel Nederland tegen beide op ties is, lijkt het weinig keus te heb ben. In wezen wordt het Neder landse begrotingsbeleid al in hoge mate door Europa bepaald, en dat wordt elke dag meer het geval. Elk volgend kabinet zal daar rekening mee moeten houden, wat de par tijen hun kiezers ook voorhouden. De klap van de financiële en econo mische crisis van de afgelopen ja ren is permanent. Nederland zal de achterstand ook met economische groei niet inhalen. „Van de 7 mage re jaren hebben we de eerste 2 ge had, maar die andere 5 komen echt nog wel." Dat zei de hoogste ambte naar van het ministerie van Finan ciën, Richard van Zwol, gisteren in een toelichting op het rapport van topambtenaren, dat stelt dat een volgend kabinet nog eens 20 mil jard euro moet bezuinigen. „De kern van ons rapport is dat de overheidsfinanciën nog niet shock- proof zijn. Ze zijn instabiel", zegt Van Zwol. Behalve door de crisis komt dat ook doordat de zorguitga ven blijven oplopen. „Dat holt de overheidsfinanciën uit en is de re den dat elk kabinet moet bezuini gen." Van Zwol stelt voor om al bij het aantreden van het kabinet voor 4 a 5 miljard aan bezuinigingen af te spreken, die worden uitgevoerd als het tekort door de grens van 3 procent dreigt te schieten. Walvissen spotten adembenemende n< iiekè dorpjes Ga naar uw Arke Winkel en ontdek de avontuurlijke vakanties op de Azoren. Wij helpen u graag op weg! fGenwiVrÖe'fJrtjzé'n in junf örjulr.fPrijswijJzfjprïeën; Arl.eFiy^jpf gilin br^ndsloltoesl.igen, i mforniiitie-bij uw Ai la- m Azoren - Sao Miguel 7 App. Acorsonho**** H 8 dagen, logies gre! Inclusief vlucht Azoren - Sao Miguel Htl. Vale do Navio*** 8 dagen, logies/ontbijt Inclusief vlucht Azoren - Terceira Htl. Terceira Mar**** 8 dagen, logies/ontbijt Inclusief vlucht Per persoon v.a. Per persoon v.a. Per persoon Azoren - Sao Miguel Htl. Bahia Palace***' 8 dagen, logies/ontbijt Inclusief vlucht Eilandhoppen Highlights van de Azoren 8 dagen, logies/ontbijt Incl. vlucht, verblijf en huurauto CIOC1 Per persoon v.a. 2 .7, 7/f Retourtickets Azoren Per persoon v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7