Je trapt nergens 61 werken geldzaken Het gaat eigenlijk te goed M zaterdag 16 juni 2012 door Corné van Zeijl De angst op de beurzen voor de eurocrisis lijkt even weg. De proble men zijn echter niet minder geworden, alleen de angst voor deze problemen. Als het u lukt te profiteren van de ze angstgolven, doet u het als be legger al snel heel wat beter dan de gemiddelde belegger. Maar ja dat valt niet mee, die angsten zijn er meestal niet zonder reden. In de tussentijd gaat corporate Ne derland gewoon door. Natuurlijk zal de economische groei een stuk minder zijn, maar er wordt nog wel steeds geld verdiend. De winstverwachtingen voor de hele AEX zijn zelfs 3 procent hoger dan aan het begin van het jaar. Ik moet eerlijk bekennen: dat had ik zelf ook niet verwacht met al die sombere economische berich ten. Toegegeven, Nederland is een beetje een uitzondering vergele ken met de rest van Europa. Daar zijn de winsten met 2 procent ge daald, maar ook dat is nog be scheiden. Dat winsten zo mooi blijven lig gen, komt onder andere omdat de meeste bedrijven geen schuldpro blemen hebben. Banken, consu menten en overheden hebben die wel, maar bedrijven niet. Na de eerste crisis van 2008 hebben ze hun schuldenniveaus sterk terug gebracht. Bovendien staan de arbeidskosten flink onder druk. Loonkosten zijn een groot deel van de totale be drijfskosten. Werknemers mogen al blij zijn als de onderliggende in flatie wordt bijgehouden. Verder is Nederland maar eigenlijk een vrij onbelangrijk land voor de meeste AEX-bedrijven. Als u aan de ceo's van Unilever, AKZO, Shell of Philips naar de Nederland se omzet vraagt, dan kunnen ze daar niet eens antwoord op ge ven. Deze bedrijven profiteren dus wel van het bescheiden economische herstel in de Verenigde Staten en de grote vraag in de emerging markets, maar hebben betrekke lijk weinig last van de economi sche malaise hier. Dan geeft als laatste ook de geste gen dollarkoers nog een duwtje in de rug. Iedere dollar die een be drijf in de VS verdient, levert nu 4 procent meer op dan aan het be gin van het jaar. Dat is zomaar gra tis winstgroei. Met de bedrijven gaat het dus niet slecht, maar eigenlijk best wel goed. Misschien wel te goed, want waardering voor deze presta ties krijgen ze niet. De waarde ring op de beurs wordt vaak uitge drukt in hoeveel keer de winst men bereid is voor een bedrijf te betalen. Over de afgelopen tien jaar is dat gemiddeld elf keer. Te genwoordig is dat nog maar 8,4 keer. Alleen op het dieptepunt in 2009 en in 2011 was dat lager. Deze lage waardering zorgt er voor dat Nederlandse bedrijven steeds meer in beeld van buiten landers komen. En die pikken hier en daar de krenten uit de pap. De lijst met overgenomen be drijven wordt langer en langer. Maar waren vroeger alleen de klei nere aandelen, zoals Wavin, Smit International, Océ van der Grin ten en Draka slachtoffer, nu heeft men het ook op de AEX-bedrijven voorzien. TNT Express lijkt vrijwel zeker ten prooi te zijn gevallen. Verder heeft KPN de grootste moeite haar Mexicaanse aanvaller van het lijf te houden. Zolang de win sten goed blijven en de waarderin gen zo laag, ben ik bang dat de lijst met overgenomen bedrijven nog lang niet ten einde is. Gelukkig komen er af en toe ook mooie bedrijven als Ziggo en DE Master Blenders bij. Anders zou het wel heel erg rustig worden op Beursplein 5. Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management Sinds vorig jaar bestaat de fraudehelpdesk. Hier kunnen burgers op een laagdrempelige manier melden dat ze met (internet) fraude zijn geconfronteerd. Door systematisch on derzoek te doen, wordt duidelijk wat voor trucs er worden gebruikt. door Arnoud Cornelissen illustratie Job van Gelder et pasgetrouwde stel ging, nog vol van de mooie herinneringen aan de bruiloft, op weg naar Frankrijk. Daar zouden ze in een luxe huisje hun eerste huwelijks dagen doorbrengen. De huur was al overge maakt. Niets stond een romantische tijd in de weg. Totdat bleek dat de chique vakantie woning alleen bestond op de veelkleurige website van de aanbieder. Geld weg, maar nog erger, geen huwelijksreis. Bij de Fraudehelpdesk kennen ze nog veel meer van dit soort verhalen. Sinds de op richting vorig jaar februari zijn er al meer dan 10.000 meldingen van internetfraude binnengekomen. De totale schade loopt in de vele miljoenen. „Dat is nog maar het top je van de ijsberg", schat directeur Fleur van Eek. „Heel veel mensen durven uit schaam te en gêne de oplichting niet eens te mel den. Zeker als het gaat om geld dat aan een liefdevolle aanstaande verloofde in een ver buitenland is overgemaakt." Iedere Nederlander met een internetverbin ding heeft wel eens een in slecht Engels ge steld e-mailtje ontvangen, met het verzoek ettelijke miljoenen dollars op je rekening te mogen storten. Iedereen die zo'n verhaal hoort, voelt onmiddellijk aan dat het nep is. Toch zijn nog heel wat mensen, om wat voor reden dan ook, op die voorstellen inge gaan. Hierbij komt nog dat fraudeurs tel kens weer iets nieuws verzinnen. Het ge volg: een schade van soms wel duizenden euro's. „Dat geld ben je ook gewoon kwijt," stelt Fleur van Eek nuchter. „De kans dat je er ooit iets van terugziet, is verwaarloos baar. Internetfraudeurs werken vaak vanuit verschillende landen. Strafrechtelijke vervol ging is enorm ingewikkeld en praktisch niet uitvoerbaar." Toch raadt de Fraudehelpdesk aan met zo'n zaak naar de politie te gaan. Hoe meer aan giftes er gedaan worden, hoe meer er be kend wordt over de diverse fraudes. Zo kun nen ook andere mensen gewaarschuwd wor den. De Fraudehelpdesk is het slachtoffer bij die aangiftes graag met raad en daad be hulpzaam. Bij het Landelijk Meldpunt Internetoplich- ting kwamen alleen al in de eerste 5 maanden van dit jaar 16.000 aangiftes binnen. „Na tuurlijk is dit niet alles. Veel mensen doen uit schaamte voor hun onnozelheid, of vanuit de gedachte 'eigen schuld, dikke bult' geen aan gifte", weet Harry Jongkind, projectleider van het meld punt. „Als je die aantallen af zet tegen de totale omzet op internet, dan valt het nog wel mee." Het meldpunt werkt nauw samen met de internet- handelsplek Marktplaats. De tips voor veilig handelen die op die site zijn te vinden, zijn dankzij het meldpunt tot stand gekomen. „Veel fraude gevallen gaan over aankopen van elektronische apparaten en speelgoed. Mensen beta len, maar krijgen niets gele verd", legt woordvoerder Jeroen Groot van het meld punt uit. „In een flink aantal gevallen hadden mensen dat wel kunnen weten. Als je er gens een gloednieuwe iPad voor 90 euro kunt kopen, dan weet je dat het niet waar kan zijn." Dankzij het Meldpunt kan het probleem van deze inter- netoplichters landelijk wor den aangepakt. „Bij ons ko men de aangiftes centraal bin nen. Wij bekijken of bepaal de gevallen uit bijvoorbeeld Drenthe overeenkomen met aangiftes uit Zeeland. Daar maken we één zaak van, die we overdragen aan de politie regio waar de dader actief is." Toch wordt door de techni sche ontwikkelingen opspo ring er niet eenvoudiger op, stelt Harry Jong kind. „Als jij vanuit McDonald's werkt, ben je al een stuk moeilijker te achterhalen. Zo valt er ook veel te rommelen met IP-adres- sen, zodat het een stuk ingewikkelder wordt te achterhalen uit welk land je met je praktij ken bezig bent. Het is tegenwoordig kinder lijk eenvoudig volkomen anoniem met men sen in contact te komen. En de pakkans is relatief klein." Ook de trucs veranderen snel. Een nieuw fe nomeen is dat voor een korte tijd een site van een betrouwbare aanbieder wordt geko pieerd. Een koper komt via een internetlink op de site van de nepaanbieder, bestelt goe deren en rekent af Geleverd wordt er na tuurlijk nooit. Op het moment dat iemand Fin aj si SC 11 Ti 4 -i-ÜWiëê: Familiebedrijven liggen achter op digitale snelweg Familiebedrijven laten kansen lig gen op het internet, blijkt uit on derzoek van Van Lanschot Ban kiers. 27 procent van de familiebe drijven heeft nog geen website. Hun inzet op internet is vooral ge richt op zichtbaarheid en imago. Er is nauwelijks focus op groei, marktontwikkeling en marketing. Bijna de helft van de onderne mers heeft niet geïnvesteerd in de digitale scholing van personeel. Was ook maar topvoetballer geworden Zit jij je op kantoor voor een hon- gerloontje uit te sloven, de voet ballers van dit EK hebben het be ter bekeken. Z24 bracht in kaart wie het meest verdienen. Aan top de Portugees Cristiano Ronaldo (27) met 100 miljoen euro per jaar. Hij wordt gevolgd door Engels man Wayne Rooney (26) en Span jaard Andrés Iniesta (28) met bei den 65 miljoen. Robin van Persie (28) staat 6e met 45 miljoen. Declaraties ministers en topambtenaren openbaar Uiterlijk op 1 januari 2013 worden alle onkosten van ministers, staatssecretarissen en topambte naren op internet gepubliceerd. Ook de achterliggende documen ten als facturen, bonnen en decla ratieformulieren worden open baar. Dat schrijft minister Lies- beth Spies van Binnenlandse Za ken en Koninkrijksrelaties aan de Tweede Kamer. Spies vindt trans parantie gewenst. v4RGENTK uw appeltje yoöfcfë Borst Belgische hypotheekbank Argenta rukt op in Nederland Rabobank en ING, de twee groot ste geldverstrekkers, hebben het eerste kwartaal van 2012 terrein verloren op de hypotheekmarkt. Daarvan profiteren hypotheekver strekkers Obvion, Florius en voor al Argenta, blijkt aldus AM Nieuws. De Belgische bank heeft zijn marktaandeel de eerste 3 maanden van 2012 verdubbeld ten opzichte van het laatste kwartaal van 2011. Duurdere kinderopvang stopt werkende moeders niet Het aantal werkende moeders met een relatie stijgt licht. Dat blijkt uit cijfers van minister Henk Kamp (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). In 2011 werkte 70.5 procent van de moeders, in het eerste kwartaal van 2012 was dit 70,8 procent. Alleenstaande moeders zijn iets minder gaan werken: 64,3 procent in het eerste kwartaal van 2012 tegenover 64.6 procent in 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54