Lenen in privésfeer? Niet doen! 5 CCLDKWCSTICS doeler eetvaeede rente, cfa/tv eero verre vriend 'Wij wonen samen, kan mijn partner medehuurder worden?' zaterdag 16 juni 2012 Als een goede vriend of familielid in de schulden zit, wil je hem of haar natuurlijk graag helpen. Maar geld lenen in de privésfeer gaat he laas vaak ten koste van de relatie. door Irene van den Berg door Ruben L. Oppenheimer De Franse schrijver John Pe- tit-Senn verwoordde het zo: als een vriend je vraagt om geld te lenen, denk dan na welke van de twee je wil verliezen. Steeds meer Nederlanders staan in de schul den bij familie en vrienden. De afgelopen 12 maanden leende maar liefst 9 procent van de Nederlandse huishoudens bij vrienden, familie of kennissen, volgens onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud). In 2009 was dat nog 5 pro cent. Geen wonder dat het aantal ruzies over deze privéleningen ook toeneemt. „Geld lenen in de privésfeer lean zorgen voor grote problemen. Wij worden steeds vaker benaderd door klanten die een con flict met een vriend of familielid hebben over het terugbetalen van het geleende geld", vertelt jurist Olav Wagenaar van juri disch dienstverlener DAS. Het Nibud raadt onderhandse leningen af „Doe het zo min mogelijk. Kijk vooral uit wanneer een vriend of familielid structureel geld tekort heeft", waarschuwt woordvoer der Annemarie Koop. Vaak is zijn financiële situatie dan zo slecht dat hij het geleende be drag nooit kan terugbetalen. Voor de schuldenaar bestaat aan de andere kant het risico dat zijn zus of beste vriend hem kritisch gaat volgen in zijn uitgaven. Is die nieuwe computer echt wel nodig? En waarom koop je altijd A-merken in de su permarkt? Geeft de schuldenaar volgens de uitlener te veel geld uit aan 'onbenullige' dingen, dan is een opmerking over de open staande lening snel gemaakt. Nog problematischer wordt het als de schul denaar in de schuldsanering belandt. „Onderhandse leningen worden vaak niet opgenomen in de schuld en dat betekent dat vrienden en familie hun geld kwijt zijn. Een bank of een postorderbedrijf rekent er op dat een deel van de uitstaande leningen niet kan worden geïnd, maar als vriend of familielid ga je er natuurlijk wel vanuit dat je het geld terugkrijgt. Als dat niet gebeurt, kan de relatie onder druk komen te staan", zegt Koop. Alleen als het geldgebrek van tijdelijke aard is, kan geld lenen bij bekenden een simpele en goedkope oplossing zijn. „Een vriend wordt bijvoorbeeld ontslagen maar zijn uit kering gaat niet direct in. Of de scheiding van je zus is nog niet rond, waardoor ze tij delijk minder geld heeft. Het gaat dan echt om uitzonderlijke gevallen", verklaart Koop. Het voordeel van lenen in de privésfeer is dat er snel en zonder lastige vragen geld ge leend kan worden. Soms kunnen er ook wat gunstigere leencondities worden afge sproken, zoals een niet al te hoge rente of een soepele aflossing. Leg bij een onderhandse lening altijd alles goed vast op papier. Stel een overeenkomst op met daarin het geleende bedrag en de ter mijn waarin de lening wordt afgelost. Ook is het slim om in het document een maatre gel op te nemen voor als het geld niet (tij dig) wordt terugbetaald. En vergeet de rente niet. Deze moet marktconform zijn om te voorkomen dat de Belastingdienst de lagere rente als schenking aanmerkt. Laat de over eenkomst door beide partijen én een getui ge ondertekenen. reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Daar vindt u op één overzichtelijke plek niet alleen di verse columns en rubrieken, maar ook al het nieuws dat met uw persoonlijke fi nanciën en werk te maken heeft. fBBHBOi Er was onlangs een enorme hoosbui bij ons in de wijk. Het riool in de straat raakte ver stopt en het vuile water stroomde bij ons naar binnen. Het tapijt in de gang kunnen we weg gooien en er is ook vocht in een kast getrokken. Wie vergoedt de schade? Mogelijk kunt u deze schade aan uw inboe del claimen bij uw inboedelverzekering, maar dat hangt af van de polisvoorwaarden. Sommige verzekeringen bieden geen dek king voor waterschade, als het water van bui ten komt. Andere inboedelverzekeringen wel. Het is dus echt een kwestie van de polisvoor waarden erop naslaan. Als de gemeente nala tig is geweest zodat de overstroming ont stond, kunt u proberen de gemeente aan sprakelijk te stellen. Net na het verstrijken van de garantieperio- de is mijn wasmachine kapot gegaan. Heb ik nog ergens recht op? Jazeker. Het uitgangspunt is dat u recht hebt op een deugdelijk apparaat, in dit geval een wasmachine die langere tijd probleemloos moet functioneren. Is het apparaat niet deug delijk, dan hebt u in principe recht op gratis reparatie. De verkoper mag u ook een nieuw apparaat aanbieden, maar dat zal hij bij een wasma chine niet zo snel doen. In de praktijk kan het ingewikkelder liggen. 3 Een paar jaar geleden is mijn partner bij mij ingetrokken. We wonen sindsdien sa men in mijn huurwoning. Wordt hij na verloop van tijd automatisch medehuurder? Nee. Uw partner wordt alleen medehuurder als u een geregistreerd partnerschap hebt of als u gaat trouwen. Is dat niet het geval, dan kunt u uw verhuurder vragen of uw partner medehuurder kan worden. Gaat uw verhuur der hiermee niet binnen drie maanden schriftelijk akkoord, dan kunt u naar de rech ter stappen om uw partner medehuurder te maken. Er zijn drie redenen waarom de rechter uw verzoek kan afwijzen: u woont korter dan twee jaar samen, uw partner heeft te weinig geld om de huur te betalen, of u wilt uw partner nog even aan een huurcontract hel pen, terwijl u van plan bent zelf te gaan ver trekken uit de woning. Dat laatste is een vorm van misbruik. www.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53