txJUjeJlde, www.beleefdelente.nl psychologie 143 Volg de spannendste camera's van Nederland op: zaterdag 16 juni 2012 - Barbara Tammes - Het Trouw boekje - Handleiding voor een gelukkig huwelijk met je zelf. Kosmos, 14,95 euro £&l <*s m-. BA yUlis iudfi «ut jaiif Het Trouwboekje wordt per 19 juni ondersteund met de website: www.trouwenmetje- zelf.com. Deze site kan ge bruikt worden als persoonlijke wedding planner. Daarop kun nen mensen hun trouwdatum invullen, een compliment voor zichzelf achterlaten en tips en ervaringen delen. Op deze site kun je je ook inschrij ven voor workshops als eigen trouwring maken en zelfcom- passie training. foto RGBstock trouwen met jezelf betekent ook een trouw ring dragen. Een edelsmid maakte een ont werp; met een uitgesneden hart, dat aan de binnenkant van de hand wordt gedragen. Aan de andere kant een sterretje. Iedereen kan de zilveren ring met bijvoorbeeld een inscriptie persoonlijk maken. In het zenuwcentrum van haar creativiteit en productiviteit, een woonwagen in het weiland bij haar boerderij in het dorp West- beemster, vertelt Tammes nog maar kort ge leden te hebben ontdekt dat haar talent zich ook tot tekenen uitstrekt. Vandaar dat ze haar boeken, en ook tijdschriftartikelen, illustreert. Ze bekent verder bepaald geen last te hebben van een writersblock. „In te gendeel, ik leid veel meer aan schrijversin- continentie." Haar debuut van een jaa'r geleden Handboek voor het bouwen van je eigen Luchtkasteel staat op het punt in vijf andere landen te verschijnen. Op het prikbord prijkt in grote letters een compliment voor 'Luchtkasteel' van Deepak Chopra, de van oorsprong In diase, Amerikaanse schrijver van spirituele boeken; het dient als aanbeveling bij de lan cering van haar boek in de VS. De suite voor schaamte en de traanzaal voor verdriet, 2 van de 25 kamers van het Luchtkasteel, dienen als metafoor om de le zer bewust te maken van verborgen gedach ten, wensen en verlangens. Deze combina tie van creativiteit en diepgang, verklaart 'Ik kleed iets uit tot op de naakte waarheid en kleed het dan opnieuw aan, met een strik erom' volgens Tammes haar succes. „Ik vind het leuk om het leven vrolijk te beleven en het feestelijk te maken, maar het moet ook op een diepere laag kloppen. Ik zeg wel, ik kleed iets uit tot op de naakte waarheid en kleed het dan opnieuw aan, met een mooie strik erom." De strik doet ze in talloze sierlij ke linten om het huwelijk met jezelf. In haar boek haalt ze in het voorbijgaan het ro mantische idee van een huwelijk met een ander onderuit. „Er wordt ook wel om ver keerde redenen met anderen getrouwd. Dat kun je eenvoudigweg oplossen door met je zelf te trouwen." Als voorbeeld van zo'n oneigenlijke reden in het huwelijk te treden, noemt Tammes de vervulling via de ander van de behoefte aan financiële veiligheid. „Daar zul je toch zelf voor moeten zorgen en dat is ook leuk om te doen." Wie met zichzelf trouwt, bespaart zich de il lusie te worden gered door de prins op het witte paard. „Die komt galopperend, zwaaiend met zijn zwaard, om je mee te sleuren naar een plek ver weg. Het is nooit zo dat de gebronsde prins bij je ouders aan de keukentafel komt zitten om een potje rummikub te spelen. Nee, hij hakt als het ware met zijn zwaard oude banden door." Bij een huwelijk ziet Tammes vaak hetzelf de gebeuren. „Je kunt willen trouwen of her trouwen om een oude verbinding te verbre-^ ken. Maar pas op, daar zitten heel veel nieu we haken en ogen aan. Je krijgt te maken met nieuwe schoonouders, een nieuwe ma nier van hoe hij of zij de was opvouwt en al lerlei andere dingen, om rekening mee te moeten houden. Zou je niet eerst kunnen denken, ik ga weer terug naar mezelf" De keuze voor een huwelijk met jezelf bete kent dat je kunt 'afhechten' en 'jezelf ruim te geven'. Of dat dan ook tot minder schei dingen leidt, zo'n huwelijk met jezelf? „Je bedoelt, hoe ben je jezelf ontrouw? Nou, - het is al goed dat je je ervan bewust bent dat die ontrouw er is. Dat je dingen doet die niet in overeenstemming zijn met wat je écht zelf wilt, dat je ze doet voor de buiten wereld. Dat is niet erg, als je maar realiseert wat de prijs is die je daarvoor betaalt, en wat je ervoor moet opgeven." reageren? gezondheid@wegener.nl A: is Acceptatie van alles wat je bent, waar al les mee begint. B: is voor de Bejaarde waar je net zo van kunt gaan houden als van het kind in je. C: is voor de Compassie die je voor jezelf kunt voelen en de Complimenten die je je zelf elke dag kunt maken. 1/ LIVE MET VOGELBESCHERMING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43