421 ÏJ Gescheiden werelden opvoeden zaterdag 16 juni 2012 Vader en moeder zijn vijf jaar getrouwd. Daar hoort een romantisch etentje bij. Ze hebben gereserveerd op een terras in het bos met mooie rozenpergola's die heerlijk ruiken. Dochter Vivian van 2 jaar mag ook mee. Ze is de kroon ophet geluk van haar ouders en hoort er dus bij. Als ze op het terras aankomen, branden de fakkels al. De ober haalt een kinderstoel voor Vivian en het feest kan beginnen. Eerst een glas drinken en een mandje stok brood. De ouders bestellen voor zichzelf een glas wijn en voor hun dochter een glas jus d'orange. Dat smaakt de jongedame, binnen een kwartier heeft ze een paar stukken brood verorberd en haar glas leeg. Haar ouders kijken goed keurend toe. Zie je wel, hun Vi vian is groot genoeg om mee uit eten te gaan. Kijk eens hoe voor beeldig ze zich gedraagt. Vivian kijkt vanuit haar troon het terras eens rond. Daar staat een grote tafel met een lang wit kleed erover. Wat een leuk verstopplek je. En die flikkerende fakkels wil ze ook wel van dichtbij bekijken. „Ik wil eruit", meldt ze haar ouders. „Maar lieverd, we zijn nog niet eens begonnen. We krijgen nog soep en vlees met gebakken aardappeltjes, dat lust je toch zo graag?" Vivian heeft even geen honger meer, ze heeft geen zin in gezellig een paar uur converseren bij kaarslicht. Ze maakt aanstalten om uit haar kinderstoel te klim men. Haar ouders vinden dat maar niks. Het is hier een heel chi que tent, daar zijn ze vast niet blij met kroost dat in de weg loopt. „Dat zouden wij veel handiger aanpakken", hoor ik veel ouders zeggen. Zij zouden met hun kind naar een kinderrestaurant zijn ge gaan. Je hebt restaurants waar kin deren in een speciale ruimte door gediplomeerde leidsters in de ga ten worden gehouden. Ondertus sen kunnen de ouders rustig dine ren. Een restaurant met inpandige crèche dus. Er zijn ook restau rants waar het één grote speel tuin is. De kinderen mogen in een ballenbak, ze worden ge schminkt en er zijn talloze speel toestellen. Er is zo veel te beleven, dat ze de ouders niet lastigvallen bij hun etentje. Voor een keertje zijn dit leuke eet- gelegenheden. Maar het heeft niets te maken met hoe je een kind leert zich te gedragen als je ergens uit eten gaat. Want bij op voeden hoort dat ouders hun kin deren de regels van de samenle ving leren, zodat ze zich op den duur zelfstandig door het leven kunnen bewegen. Als een restau rant de regels aanpast aan kinde ren, is dat de omgekeerde wereld. We zien vaak dat de omgeving wordt aangepast aan kinderen. Kinderworst, kindertandpasta, kindermode, kindertheater, kin derprogramma's. Een kinderka mer met kinderbehang en we zet ten het vol met kinderspeelgoed. Degene die ooit begon met het scheiden van volwassenen en kin deren was Rousseau. Tijdens de Verlichting mocht de tere kinderziel wat hem betreft niet in aanraking komen met aller lei onkuise grotemensenzaken. De kinderwereld werd ver van de volwassen werkelijkheid gehou den, dat was in de eeuwen daar voor nog nooit eerder gebeurd. Het is aannemelijk dat toen ook de puberteit met zijn puberteits- problemen is begonnen. Want kin deren zijn opeens van de ene op de andere dag volwassen. Nu bij voorbeeld mag een kind een dag voor zijn 16e verjaardag geen drup alcohol, een dag later krijgt hij een vrijbrief om te feesten in de kroeg. Ik wil hier geen plei dooi houden voor terugkeer naar het niveau van de middeleeuwen. Maar het is wel zo dat we soms doorslaan door alles apart voor kinderen te organiseren. Ze moe ten wel groot worden. Dat lukt niet door ze klein te houden. Ze moeten (en willen ook) meedoen met de groten, dan kunnen ze af kijken hoe zich te handhaven. Meedoen bijvoorbeeld bij het uit eten gaan. We beginnen dan met alleen de hoofdmaaltijd. De rest komt later. Oordopjes verminderen verwardheid op ic Een simpele en goedkope manier om de kans op verwardheid (de lier) te verminderen bij mensen die op de intensive care-afdeling (ic) worden verpleegd: de patiënt 's nachts oordopjes indoen. Dit halveert de kans op verwardheid en als er wel verwardheid ont staat, duurt het langer voordat dit gebeurt. Door de oordopjes is de nachtrust beter. http://bit.ly/KzhQyK Kans op terugkeer gordelroos klein Goed nieuws voor mensen die een aanval van gordelroos hebben gehad. De kans dat zij nogmaals met deze pijnlijke uitslag te ma ken krijgen, is klein: minder dan een half procent. De aanval van gordelroos prikkelt het afweersys teem om (opnieuw) afweerstof- fen te maken tegen het waterpok- kenvirus, dat op latere leeftijd soms ook gordelroos veroorzaakt. http://bit.ly/KOJvxl Kinderen met dyslexie lezen makkelijker met spaties Kinderen met dyslexie lezen een stuk sneller en foutlozer als de let ters verder uit elkaar worden afge drukt. Ongeveer zo. Het snel ler en beter lezen, bevordert het leesplezier bij de dyslectische kin deren, blijkt ook uit het onder zoek. En meer lezen is de beste manier om de ernst van de dyslexie te verminderen, aldus de Italiaanse onderzoekers. http://bit.ly/K8orH5 illustratie Eliane Gerrits door Annie de Vreugd Eeuwige trouw beloven aan jezelf in voor- en tegenspoed, door dik en dun. Een geintje of een modieus verschijnsel? Nee zeker niet, zegt Barbara Tammes. Wat je met een huwelijksgelofte aan jezelf doet, is verantwoordelijkheid nemen voor je eigen geluk. door Dora Rovers Verliefd worden op jezelf met jezelf in ondertrouw gaan, een bruids taart maken en met jezelf in het hu welijk treden. Wie op deze manier trouwt, draagt bij aan vergroting van de hoe veelheid liefde. Want, zo is de overbekende redenatie; je kunt pas oprecht van een an der houden als je werkelijk van jezelf houdt. Dat ze hiermee niets nieuws vertelt, reali seert Barbara Tammes (45) zich wel. „Ik kom terug op universele waarden. Maar die moet je wel honderd keer horen, steeds op een andere manier, voordat ze, op een gege ven moment, blijven hangen. Ik geloof in derdaad dat als je van jezelf houdt, je meer te geven hebt aan een ander." Tammes maakte daarom Het Trouwboekje; handleiding voor een gelukkig huwelijk met je zelf. Geen doktersroman om bij weg te zwij melen, maar een doeboek; een speelse en ongedwongen manier om, voor wie dat wil, 'ja' te zeggen tegen zichzelf, met inbegrip van tekortkomingen. Vrouwen leggen de lat voor zichzelf name lijk erg hoog, vindt Tammes. „We willen veel rollen vervullen en als dat allemaal niet lukt, zijn we vernietigend in het oordeel over onszelf We meten ons voortdurend met andere vrouwen. We vergelijken ons nooit met het geheel van iemand anders, maar met delen; de mond van de een, het haar van een ander, de kleine voetjes, of de carrière van weer iemand anders." Jezelf straffen, minderwaardig voelen en ver ontschuldigen, vrouwen zijn er in de ogen van Tammes meesters in. Bovendien geven ze de verantwoordelijkheid om gelukkig te worden maar al te makkelijk uit handen. „Ergens is er, zelfs in het meest geëmanci peerde achterhoofd, de prins die alles goed komt maken. Maar als je vindt dat je er niet toe doet, en dat je niet mooi en goed ge noeg bent, kan iemand anders dat niet voor je invullen." En als er, zoals bij iedereen, minpunten in je karakter zijn, benoem die en accepteer ze, adviseert Tamme. „Zeg er ja tegen." Als je met een ander trouwt, neem je diens mindere kanten toch ook voor lief Wie met een brandweerman trouwt, weet dat die soms midden in de nacht weg moet. Wie met een boer trouwt, weet dat vakan ties lastig te regelen zullen zijn. De schrijfster vindt het feit dat iemand „vol doet en een leuk mens is", meer dan vol doende reden om met zichzelf in het huwe lijksbootje te stappen. Via haar boek zijn goede eigenschappen en verdere pluspun ten - de bruidsschat - te inventariseren. Daarna komen vragen aan bod als; 'met wie ga ik nu eigenlijk trouwen, wat ga ik belo ven' en 'wat mag ik verwachten?' Tammes, reclamevrouw van origine, weet bekende levensinzichten speels te brengen. Slogans maken is één ding, Tammes pakt het grondig aan. Zo maakte ze als copywri ter in de reclame een campagne over het be lang van het betrekken van mannen bij de zorgtaken. Als extra creëerde ze een draag- doek, in krijtstreep opdat die zou combine ren met het pak van de vader. Een kleding- keten, die door haar was benaderd, gaf de koper van een herenkostuum een bijpassen de draagdoek cadeau. Ook nu komt ze met een totaalconcept;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42