and i 3 Een verkeerde blik os genoeg voor een ruzie Broos: 'Rap aan de slag met skihal Temeuzen' Verontrustend Stuur foto's Ride for the Roses 'We zijn keihard aan het werk' zaterdag 16 juni 2012 Vlissingen is een havenstad, met veel tijdelijke arbeidskrachten, laagopgeleiden en niet-Nederlandse inwoners." „Kapelte is een kleine gemeente, waar veel Commentaar mensen elkaar kennen. Anonimiteit is een criminaliteitsverhogende factor." e»ee«e$eoe«98eeee9c Burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle. Burgemeester René Roep van Vlissingen door Matthanja Schipper Voor Nikita Declerck (14) en Sarah Litster (18) uit Vlis singen is het hoge percenta ge jonge criminelen geen verras sing. Vlissingen is 'het kleine Rot terdam', vinden de meiden. Echt bang zijn ze niet, maar dat het niet veilig is op straat beseffen ze goed. Nikita: „Ik woon al mijn hele leven in de Bloemenlaan. Voor mij is het niet eng." Nikita kent bijna iedereen uit de buurt. „Ik kan een groepje meestal ge woon fatsoenlijk voorbij lopen. Voor mensen die hier onbekend zijn, is het minder leuk." Eén blik is vaak al genoeg om een ruzie uit te lokken, beweren de meiden. Sa rah gaat 's nachts absoluut niet in haar eentje over straat. „De om gang met elkaar wordt steeds ver velender. Als je op een verkeerde manier naar iemand kijkt kun je al EK VOETBAL Volg de spelers van het Nederlands elftal en lees de wedstrijdverslagen en interviews via www.pzc.nl/ekvoetbal EN VERDER Ga voor het wedstrijdschema naar www.pzc.nl/ekvoetbal STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto een klap tegen je hoofd verwach ten." Volgens de meiden wordt er veel gevochten op straat. Ze ken nen zelfs mensen met wapens op zak. De twee zijn niet bang om te rug te slaan. Ze hebben al vaak ge vochten. Nikita: „Ik moet niet voor niets naar een andere school. En ja, iedereen slaat hier gewoon veel te snel." Sarah zegt dat ze rus tiger is geworden. Maar deze week heeft ze iemand nog een klap ver kocht. „Je moet me gewoon niet lastig vallen als ik uit ga. En als ik je pak, dan pak ik je goed." De meiden merken dat de buurt verandert. Er zijn veel hangjonge ren op straat; vooral 's nachts ver oorzaken ze veel overlast. Nikita woont tegenover een verlaten school: een geliefde hangplek bij de jongeren, ,,'s Nachts kan ik soms niet slapen van de herrie." Ze denkt dat de meeste jongeren het graag anders zien. Maar ze heb- MIDDELBURG - De PZC besteedt vol op aandacht aan de Delta Ride for the Roses die vandaag wordt verre den. Overdag wordt verslag gedaan op de site www.pzf.nl, 's avonds verschijnt in de app PZC voor iPad een fotoalbum van fotograaf Johan van der Heijden en maan dag volgt een uitgebreide reporta ge met veel beeld in de krant. Aan alle uitingen kan het publiek een bijdrage leveren. Op de site is een fotoalbum 'Ride for the Roses 2012' geopend (te vinden op www.pzc.nl/foto). Zet uw foto van de toertocht daarin. De mooiste foto's worden meege nomen in het album op de iPad en bij de verslagen in de maandag krant. ben vaak geen baan. „Er is gewoon te weinig werk op het moment. En geld voor een opleiding heb ben ze niet." Sarah vindt dat geen excuus: dan betaal je maar in ter- Dat er in Vlissingen relatief veel jeugdcriminaliteit is, wist burge meester René Roep wel. „Maar ik had niet verwacht dat het in deze mate voorkwam", zegt hij. „Ik ben niet blij met dit cijfer." Roep be schrijft 2010 als een 'heftig jaar', „Er was toen bijvoorbeeld een cri minele jeugdgroep actief. In het Middengebied vonden enkele schietpartijen plaats. Er waren daar goedkope woningen die dicht op elkaar stonden. De tolerantie was laag. Vlissingen is een haven stad, waar veel tijdelijke arbeids- mijnen. Volgens haar moet er iets veranderen: „Er gebeurt gewoon teveel. En de politie komt pas als het te laat is. Vlissingen is gewoon het afvalputje van Zeeland." krachten zijn, laagopgeleiden en niet-Nederlandse inwoners. Boven dien zijn we een centrumplaats voor verslaafden- en daklozenzorg. Dat heeft consequenties." Inmiddels gaat het beter, beweert Roep. „We zijn keihard aan het werk om de criminaliteit te bestrij den. We hebben straatcoaches aan gesteld die de taal van de jongeren spreken. Daarnaast hebben we geïn vesteerd in het Middengebied. Er is nu een brede school en er zijn min der woningen. Ik denk dat de cij fers" er nu minder slecht uitzien." Van alle Nederlandse jongeren belandt 2,9 procent voor de rech ter. In Vlissingen is dat 5,47 procent. De havenstad is daarmee de gemeente met percentueel gezien de meeste jonge criminelen van het land. Dat is een verontrustend gege ven. Burgemeester René Roep benadrukt dat het om cijfers over 2010 betreft en dat het in middels vermoedelijk beter gaat. Maar zelfs als Vlissingen nog steeds de lijst aanvoert, zijn enige relativerende kantte keningen op zijn plaats. Bijvoor beeld dat je pas voor de rechter komt nadat de politie je opge pakt heeft. En misschien is die kans in Zeeland wel iets groter dan in de Randstad. Bovendien valt niet uit te sluiten dat de po litie in Vlissingen eerder in ac tie komt dan in Rotterdam, om dat de sociale controle in Zee land nu eenmaal groter is. Die relativering mag echter nooit een alibi zijn om achterover te leunen. Daarom is het goed dat gemeente en politie intensief samenwerken in de bestrijding van (jeugd)criminaliteit. door Henk Boot TERNEUZEN - De Brabantse onder nemer Nicky Broos wil per 1 au gustus aan de slag in de onlangs ge sloten skihal SnowBase in Temeu zen. Hij zou dan onder de naam Skido- me Terneuzen de skihal en de ho reca gaan exploiteren. Broos runt in het West-Brabantse Rucphen al jaren een skihal. Hij werd vorige week benaderd door de Belgische eigenaar Oliver Beherman van Snowbase om de exploitatie van de skihal over te nemen. „Ik heb Beherman nu een voorstel gedaan en hoop liefst begin volgen de week antwoord te krijgen, om dat ik zo snel mogelijk aan de slag wil in Terneuzen", aldus Broos. Hij gaat op 6 juli met vakantie. Voor die tijd wil Broos de nodige actie ondernemen. Hij staat in West-Brabant bekend als een on dernemend zakenman. „Mochten we tot een akkoord komen, dan wil ik het voorlopig een jaar bij het oude laten. Daarna zie ik wel of we nog wat zaken in of om de skihal veranderen", aldus Broos. „We zijn er officieel nog niet uit, maar mijn sporthart zegt dat ik het moet gaan doen in Terneuzen. Ik hoor dat er ook andere kandida ten zijn. Maar ze hebben mij ge vraagd, dus ik heb niet veel te ver liezen". Voor Nikita Declerck (14) en Sarah Litster (18) uit Vlissingen is het rapport geen verrassing. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3