Het lijf piept en kraakt Cavendish is niet langer onaantastbaar 37 zaterdag 16 juni 2012 TENNIS In Rosmalen begint Kim Clijsters aan haar afscheidstournee Ik ben pas 22, maar mijn lichaam niet, zei Kim Clijsters in 2005. Hoe oud zou ze zich nu dan voelen? In Rosmalen begint 'het verschrikkelijk aardige meis je' deze week aan haar laatste sportzomer. Nog één keer alles uit het vermoeide lijf persen. door Chris van Mersbergen ROSMALEN - Kim Clijsters, ze is niet de allermooiste verschijning op de tennisbaan. Ze beschikt bij lange na niet over de langste be nen, was ook al niet de meest ta lentvolle van haar generatiegeno ten. Daarvoor komt eerder landge note Justine Henin in aanmerking, het spinnetje met de perfecte tech niek. Ons Kimmeke, de Vlaamse trots, was ongepolijster dan Waal se Juju. Clijsters zag dat zelf ook wel. „Justine heeft meer talent, ik heb altijd naar haar opgekeken", zei ze in 2001, nadat ze Henin in de halve finale van Roland Garros had geklopt - dat dan weer wel. Maar op een ander front versloeg Clijsters al haar concurrenten. Was er een ranglijst op basis van popu lariteit geweest, dan zou de Vlaam se fier bovenaan hebben gestaan, misschien nu nog wel. Niet alleen bij het publiek, ook bij collega's. Clijsters is een van de weinigen die echt vriendinnen maakte in het circuit, weten insiders. Vrien delijkere tennissters zijn er niet, zei Martina Navratilova. Mary Pier ce noemde Clijsters een 'verschrik kelijk aardig meisje'. Het is goed te zien op de grasba- nen in Rosmalen, vlak voor de laat ste rentree uit Clijsters' carrière. Steeds een beleefd 'sorry' van de 29-jarige wereldster, als ze haar sparringpartner op de training, het talent Indy de Vroome (16), een onhandige bal voorschotelt. Toen de Vlaamse in 2007 voor het eerst met tennispensioen ging, huurde ze voor haar fans Bobbe- jaanland af Geluksvogels bevon den zich opeens naast Kimmeke in de wildwaterbaan. Clijsters vond het de normaalste zaak van de we reld. Ze is van een nuchterheid en eenvoud die opvalt in het vrou wentennis. Resultaat van een op voeding zonder fratsen. Vader Lei, Kim Clijsters traint op de banen in Rosmalen. Vandaag verricht ze de loting. de inmiddels overleden oud-voet balinternational, was de eerste om haar talent te relativeren. Van het begin af aan was 'gewoon doen' het motto. Als kleine Kim het leuk vond moest ze voor het tennis gaan. Voor Clijsters senior hoefde het niet per se. Sterker: de sport kon hem matig bekoren. Hij zag zijn kroost (ook Elke Clijsters had talent) niet vaak spelen. „Voor mij duurt het veel en veel te lang. Ik hoop altijd dat ze snel klaar zijn." Dochter Kim heeft het relativeren van prestaties dus van geen vreem de. Of ze won of verloor, ze was vaak de eerste om dat te bagatelli seren. Natuurrampen, oorlog, wat stelde tennis daarbij nou voor? Haar karakter maakte Clijsters op veel plekken geliefd. In Australië bleef ze ook na haar relatie met Lleyton Hewitt populair; ze eindig de onlangs zevende op de lijst met meest geliefde sporters in Austra lië. Nog voor Casey Stoner en Ca- del Evans, beiden Australiër. Clijs ters blijft Aussie Kim, vooral omdat ze als mevrouw Hewitt liet zien een van hen te willen zijn. In Rosmalen begint ze deze week aan haar allerlaatste sportzomer. Het lichaam begint nu toch echt versleten te raken. In 2005, toen ze met de US Open haar eerste van vier grand slams won, bekende ze al dat haar fysiek parten begon te spelen. „Ik ben pas 22, maar mijn lichaam niet." Het was, naast haar kinderwens en bijna onbedwing bare behoefte aan huiselijkheid, de belangrijkste reden om al zo vroeg - halverwege 2007 - de rackets in de kast te gooien. Blessures, altijd maar weer die blessures. Hoe oud zou Clijsters zich nu, drie jaar na het begin van haar 'tweede carrière', voelen? Het lijf piept en kraakt meer nog dan in 2007 in al le voegen. De afgelopen anderhalf jaar was het meer revalideren dan spelen. Vorig jaar begon ze met winst op de Australian Open, daar na zette het verval in. Op Roland Garros verloor ze al vroeg van Arantxa Rus, toen kwamen de kwetsuren. In Rosmalen de enkel, in Toronto de buikspier. door Roel Wiche Mark Cavendish SCHIMMERT - Het overkomt hem niet vaak. Mark Cavendish geeft in een etappekoers zelden twee da gen achter elkaar een massasprint uit handen. In de ZLM Toer werd duidelijk dat de Britse wereldkam pioen momenteel niet onaantast baar is. Nadat hij donderdag tekort kwam tegen Marcel Kittel, moest 'Cav' gisteren in de tweede etappe André Greipel voor zich dulden. Rabo-renner Mark Renshaw fi nishte als derde, Kenny van Hum mel (Vacansoleil) werd vijfde. Voor Greipel kleefde er een bijzon der tintje aan zijn dertiende sei zoenszege. Nog niet won de Duit ser dit jaar van Cavendish in een rechtstreeks duel. Ook de gevoelig heden uit het verleden speelden in Schimmert een rol. Toen ze nog sa men reden bij achtereenvolgens T-Mobile, Team Columbia en HTC waren Greipel en Cavendish niet de beste maatjes. Hoe hard Steven de Jongh, ploeg leider van Team Sky, zijn best ook deed uit te leggen dat de ZLM Toer voor Cavendish slechts een tussendoortje is op weg naar de Tour en de Olympische Spelen, bleek dat niet uit de reactie van de Brit. Hij had zich allang verscho len in de teambus toen De Jongh van de organisatie te horen kreeg dat zijn renner op het podium werd verwacht. Ondanks zijn sprintnederlaag nam Cavendish namelijk zowel de gele als de groene trui over van Kittel, die in Schimmert zesde werd. „We hebben pas na de Giro beslo ten dat Mark hier zou rijden", leg de De Jongh uit. „Hij wordt hier el ke dag begeleid en gemasseerd. Voor hem is dit een training." Het zelfvertrouwen van Cavendish mag na twee opeenvolgende sprintnederlagen niet zijn aange tast, de tikken die hij kreeg van Kittel en Greipel zullen niet zon der gevolgen blijven. De twee Duit sers hebben een missie voor ko mende zomer. Ze zijn er op ge brand om de troon van Cavendish in de Tour aan het wankelen te brengen. De Brit is in de ZLM Toer alvast gewaarschuwd. Sport in het kort Ploegleider Johan Bruyneelvan RadioShack is geschokt dat hij er opnieuw van wordt beschuldigd be trokken te zijn geweest bij doping in de periode dat hij samenwerkte met zevenvoudig tourwinnaar Lan ce Armstrong. Bruyneel benadruk te gisteren dat onderzoek heeft uit gewezen dat alle eerdere beschuldi gingen ongegrond bleken. Wielrenner Robert Cesink lijkt op tijd in vorm foto Sandra Peerenboom Ook 2012 is tot dusver belabberd. In Brisbane problemen met de lin kerheup, in Miami met de rechter. Clijsters zag haar gravelseizoen naar de vaantjes gaan en probeert nu nog één zomer alles uit het ver moeide lijf te persen. Rosmalen, Wimbledon, de Spelen en de US Open zijn de resterende afspraken. Een succesvolle afscheidstournee zal met haar al zo vaak gekwetste lijf nog een hele opgave blijken. Misschien een brug te ver, na al dat tobben? Clijsters weet het ook niet, hoopt maar dat ze heel blijft. In alle stilte trainde ze de afgelo pen weken in Rosmalen. Nog één keer het lijfin gereedheid brengen, zoeken naar het juiste gevoel. Daarna is het klaar, nu echt voor goed. Clijsters trekt zich terug in Bree, met manlief Brian en doch tertje Jada. Ze zal niet stilzitten, is druk met het opzetten van een ten- nisschool. Maar Clijsters de tennis ster, die zien we nooit meer terug. Wie haar nog in actie wil zien, moet dus snel zijn. Deze week is de eerste kans, in Rosmalen. van Zwitserland naar de derde plaats in het klassement. De winst ging naar de Zweed Fredrik Kessia- koff, die Fabian Cancellara twee se conden voorbleef. De Portugees Rui Costa blijft aan de leiding. O Op het tennistoernooi in Halle is Rafael Nadal gisteren in de kwart finale uitgeschakeld. De zevenvou dig winnaar van Roland Garros ver loor van de Duitse titelverdediger Philipp Kohlschreiber: 3-6,4-6. Koen van de Laak voetbalt ko mend seizoen voor Ajax Cape Town. Hij wordt in Kaapstad ploeggenoot van doelman Sander Westerveld. Ranomi Kromowidjojo heeft giste ren in Italië opnieuw laten zien dat haar voorbereiding op de Olympi sche Spelen naar wens verloopt. De Eindhovense zwemster won na de 50 meter vrije slag ook de dub bele afstand tijdens de Trofeo Set- te Colli. Op het koningsnummer fi nishte ze na 53,09 seconden. Ze bleef daarmee de Zweedsen Sarah Sjöström (54,30) en Thérèse Als- hammar (54,45) voor. UITSLAGEN WIELRENNEN Ronde van Zwitserland. World Tour. Zesde etappe, Gossau - Gossau: 1Kessiakoff (Zwe) 34,3 km in 46.36, 2. Cancellara (Zwi) 0.02, 3. Monfort (Bel) 0.20, 4. Roy (Fra) 0.25. 5. Ge- sink (Ned) 0.27, 6. Kangert (Est) 0.34, 12. Ten Dam 1.06,17. Kruijswijk. Algemeen klassement: 1. Costa (Por) 26.10.55, 2. Kreuziger (Tsj) 0.50, 3. Gesink 0.55, 4. Valverde (Spa) 1.04, 5. Frank Schleck (Lux), 6. Danielson (VSt) 1.12, 10. Kruijswijk' 1.27, 23. Poels 2.43, 30. Ten Dam 3.11. Ster ZLM Toer. Tweede etappe, Schimmert - Schimmert: 1. Greipel (Dui) 166,9 km in 4.13.26, 2. Cavendish (GBr), 3. Renshaw (Aus), 4. Henderson (NZI) 0.02, 5. Van Hummel (Ned), 6. Kittel (Dui), 12. Raymond Kreder, 20. Michel Kreder 0.06, 23. Mol, 24. Boom, 27. Veelers 0.15, 29. Van Winden 0.06, 32. De Kort 0.22, 33. Dumoulin 0.27, 35. Te Brake, 36. Van Groen, 41. Bellemakers 0.29. Algemeen klassement: 1. Cavendish 7.43.21, 2. Renshaw, 3. Greipel, 4. Kittel 0.02, 5. Van- dousselaere (Bel) 0.08, 6. Van Hummel 0.12, 9. Raymond Kreder, 17. Boom 0.16, 18. Mol, 21. Van Winden, 23. Michel Kreder, 29. Veel ers 0.25, 32. De Kort 0.32, 34. Ligthart 0.36, 38. Te Brake, 41. Groenewegen 0.39, 42. Van Luijk, 43. Bellemakers, 48. Curvers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37