Angst voor 'pact van Lvov' Wonder 361 sport Spullen De vlag 'Politie' berooft EK-journalisten Voor Nederland is het duel in Lvov van levensbelang. Alsof de klus tegen Portugal niet zwaar genoeg is. Alle ogen zijn gericht op de Denen en Duitsers. door Theo Brinkman Zonder dat Oranje er ook maar één wedstrijd heeft gespeeld, kan Lvov een belangrijke stad wor den in de geschiedenis van het Ne derlands elftal. De angst voor een 'pact van Lvov' bij de groepsduel tussen Denemarken en Duitsland leeft volop. Een gelijkspel in Lvov zou Nederland morgenavond de kop kunnen kosten op het Euro pees kampioenschap. Lvov, helemaal in het westen van Oekraïne, stroomde gisteren lang zaamaan weer vol met Duitse sup porters. Ze hadden de stad voor een paar dagen verlaten om in Charkov, helemaal aan het andere eind van Oekraïne, naar het twee de groepsduel tussen Duitsland en Nederland te kijken. De Duitsers hebben het prima naar hun zin in Oost-Europa. Lvov is een gezellige stad, de Deense fans kun je er prima bij hebben en minstens zo belangrijk: 'Die Mann- schaft' is al zo goed als zeker van de kwartfinale. Alleen bij een ne derlaag morgenavond kan Duits land nog uitgeschakeld worden. Maar in zo'n scenario gelooft ei genlijk niemand bij de Duitsers. Onze oosterburen hebben de bes te ploeg van groep B op dit EK. Duitsland zal zich niet laten klop pen door de Denen, is de heersen de gedachte onder de Duitse aan- hang. Maar niet verliezen, is iets anders dan winnen. Een gelijkspel bij De Assistent-scheidsrechter Erwin Zeinstra hield tijdens zijn eerste EK-wedstrijd (Kroatië-Ierland) terecht zijn vlag omlaag bij de 2-1 van de Kroaten. De grensrechter heet geen grensrechter meer en zijn vlag is de vlag niet meer. In de hypermoderne stok huist draadloze communicatieapparatuur. De vlag kan een signaal versturen naar de ontvanger van de scheidsrechter. Die ontvanger piept en trilt, zodat de scheidsrechter weet dat hij zijn blik naar de zijlijn moet richten. Precies zo had scheidsrechter Rudolf Kreitlein het be dacht, toen hij in 1980 begon te sleutelen aan zijn 'Funk Commander'. „De scheidsrechter kan niet voortdurend naar de grensrechter kijken", was zijn ar gument. „De vlaggen werkten niet altijd, omdat de scheidsrechter het niet zag. Toen dacht ik: je kunt er toch iets instoppen dat de scheidsrechter waarschuwt dat de grensrechter iets heeft gezien?" Kreitlein vond Karl Krumbholz, een handelaar in sportartikelen uit het Beierse Swabach bereid te inves teren in de revolutionaire vlag. Siemens leverde de zendapparatuur. De innovatie werkte, maar wereld voetbalbond Fifa wilde niets weten van de technolo gie - de geschiedenis herhaalt zich ook hier. De inves teerder zat bovendien met uitgegeven 6000 mark (3000 euro) aan ontwikkelingskosten aan zijn finan ciële plafond. En dus lieten Krumbholz en Kreitlein het patent op hun vinding verlopen. Een paar jaar la ter pakte een Franse firma het project op. Krumbholz werd erover getipt, maar maakte er nooit meer werk van. Na het Franse experiment ging de Fifa wel over stag. Kreitlein verdween als pionier in de vergetel heid, maar zijn uitvinding is inmiddels 'big business'. LVOV - Twee Portugese journalis ten zijn woensdag na de EK-wed strijd van hun land tegen Denemar ken in Lvov meegenomen door agenten en afgeperst. Dat meldde hun werkgever, de sportkrant A Bo- la gisteren. Het is niet duidelijk of de daders echte agenten waren of criminelen in een politie-uniform. De verslaggever en de fotograaf werden in de nacht na de wed strijd staande gehouden met hun auto. De agenten 'constateerden' dat de journalisten wodka hadden gedronken en eisten 500 euro. Toen de verslaggevers maar 160 eu ro bij zich bleken te hebben, reden de agenten met ze naar een pinau tomaat. Na een tijd gingen de agen ten er vandoor met de 160 euro van de journalisten, aldus A Bola. foto EPA De Deense selectie traint in het stadion in Lvov (in het Engels Lviv genaamd). De uitslag morgenavond tussen Denemarken en Duitsland in Lvov is voor Oranje van levensbelang. foto Armando Franca/AP nemarken-Duitsland is morgen avond goed mogelijk. Want zo gaat dat nu eenmaal op een groot toernooi: wanneer je de mogelijk heid hebt om energie te sparen, grijp je die kans aan. Even gas te rug nemen, het risico op blessures vermijden, rustig de wedstrijd uit spelen. Het is van alle tijden. Het Neder lands elftal deed het zelf tegen Ier land op het WK van 1990, in Ita lië. Toen de Ieren op 1-1 waren ge komen en duidelijk was dat beide ploegen met dat resultaat naar de volgende ronde zouden gaan, ge beurde er in het laatste kwartier niets meer. Veel erger was 'de schande van Gijon' op het WK van 1982, waar bij Duitsland en Oostenrijk een 1-0 uitslag overeenkwamen. Bij 1-0 zouden beiden teams naar de vol gende ronde gaan, ten koste van Algerije. En zo gebeurde het. Na de snelle 1-0 van Horst Hrubesch werden geen pogingen meer ge daan er een wedstrijd van te ma ken. Beide ploegen lieten de tegen stander achteloos de bal rondspe len. Nee, als het Nederlands elftal mor gen al wint van Portugal - en dat zal moeilijk genoeg zijn - dan nog is het maar de vraag of dat genoeg is. Want juist zodra Oranje op voorsprong komt, is ook voor de Denen een gelijkspel genoeg. Waarmee de kans op een 'pact van Lvov' alleen maar toeneemt. Spelers van die Mannschaft be- zweerden de voorbije dagen wel voor de winst te spelen. Midden velder Bastian Schweinsteiger ver telde clubgenoot Arjen Robben en voormalig teamgenoot Mark van Bommel woensdag nog op het veld dat ze er 'alles aan zouden doen' om de Denen te verslaan. Bij Denemarken manoeuvreren ze zich ondertussen in de rol van un derdog. Christian Poulsen zei giste ren dat er een 'wonder' nodig is om de Duitsers te verslaan. Maar in Nederland zien ze dat anders. De angst voor een 'pact van Lvov' leeft ook bij Oranje. EK in het kort Met veel zelfvertrouwen kijkt Rus land uit naar het duel met Grieken- land vanavond (20.45 uur). De Rus sen hebben aan een punt genoeg om zich op te kunnen maken voor de kwartfinales. Bij bondscoach Dick Advocaat was gisteren geen twijfel meer. Ook middenvel der Alan Dzagojev, die al drie keer doel trof dit EK, ziet het niet meer mis gaan. „Ik ben er zeker van dat we verder ko men", zei de 21-jarige middenvelder van CSKA Moskou. De Poolse bondscoach Franciszek Smuda beslist pas op het laatste moment wie vanavond in het laat ste groepsduel tegen Tsjechië het doel verdedigt: PSV'er Przemy- slaw Tytón of de van een schor sing teruggekeerde Wojciech Sz.c- zesny. Tyton viel sterk in tijdens de eerste EK-wedstrijd tegen Grieken land, nadat Szczesny de rode kaart had gekre gen en stop te ook een strafschop. Smuda spreekt van de belang rijkste wed strijd van zijn leven. Polen heeft een overwinning nodig om de kwartfinale te kunnen berei ken. De Tsjechische bondscoach Michal Bilek vertrouwt erop dat hij tegen Polen over een fitte selectie kan be schikken. Middenvelder Tomas Ro- sicky (achillespees) en doelman Pe- tr Cech (schouder) zijn licht gebles seerd, maar kunnen meedoen. T -TT: De Deense middenvelder Christian Poulsen ver wacht èen moeilijk duel met Duitsland. „Om vérder te komen hebben we een wonder nodig." zaterdag 16 juni 2012 Mesut Özil trainde gisteren niet bij Duitsland en liet zich bij de fysiotherapeut behandelen. Uit voorzorg, aldus het Duitse kamp, hij kan gewoon spelen tegen Denemarken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36