is snel bekoeld sport 135 Wij gaan Europa in De Koek legde geen arm om schouder van Seedorf De skybox 'Af en toe moet je de teleurstelling van je af schreeuwen' zaterdag 16 juni 2012 De Italiaanse coach Prandelli over Mario Balotelli Peter Heerschop In de bus na het verlies tegen Duitsland werd Peter Heerschop, met andere suppor ters in oranje shirt, toegejuicht door mas sa's Oekraïners langs de weg. „En dan kom je uiteindelijk toch ook weer juichend te rug bij je hotel." Thuis zou hij de eerste uren nauwelijks aan spreekbaar zijn geweest. „Ik ben een enorme fan en voor de buis ben ik meer gespannen en bozer en ervaar ik een nederlaag veel erger. Maar hier kom je na een wedstrijd allemaal vro lijke mensen tegen op het terras en ja, dan wordt het uiteindelijk toch weer gezellig." Heerschop is in Charkov om met Viggo Waas, vriend en collega van cabaretgroep NUHR, re portages te maken voor Radio 538. Bij aan komst was het 38 graden, maar na een „onge looflijke hoosbui waardoor de straten rivieren werden" is het vandaag weer gewoon dertig graden. „De mensen blijven ook bij zoiets vrij rustig. Ze praten alleen in hun eigen taal en ik in het Nederlands en dan heb je toch een leuk gesprek. Het is heel ontspannen, iedereen is vrolijk en vriendelijk." Maar hij is ook een stuk je gaan fietsen langs vervallen flats en merkte toen dat de stad toch wel „zo grauw is als in je hoofd zat". Van de politieke spanningen merkt hij weinig. Geen politie of militairen op straat, behalve op de routes naar de stadions. Wel krijgt hij af en toe een folder aangeboden. „En dan zijn ze oprecht blij als je er een aanneemt en ze in je ogen zien dat je weet dat het over Timosjenko gaat." Heerschop blijft tot het Nederlands elftal is uit geschakeld. „Ik ga er elke wedstrijd weer heel positiefin, maar ik ben er uitstekend van op de hoogte dat we maandag naar Nederland terug keren. Natuurlijk kan Oranje nog doorgaan, maar ik zou er niets van waarde op zetten. Toch blijf je als supporter hopen, hoewel ik te gelijk de tragiek voel dat er hier een einde is ge komen aan een topteam. Wat ook wel weer een beetje vreemd is, want Spanje kan de vorm van het WK wel vasthouden. Ach, het heeft geen zin om nu meteen alles af te zeiken. Af en toe moet je de teleurstelling keihard van - je af schreeuwen, maar uiteindelijk is het maar een spelletje. Ik weet het, dat mag je nooit zeg gen, maar als ik hier op een terras zit aan een kopje koffie dat ik een uur eerder heb besteld, dan zeg ik toch: Het is maar een spelletje." door Danny van den Broek door Dick Hofland Onweer boven de Donbass Arena in Donetsk. Scheidsrechter Björn Kuipers moest de wedstrijd staken. Na bijna een uur konden de Fransen en Oekraïeners aan het duel beginnen. foto Robert Ghement/EPA strijd nader analyseert, ziet dat er nogal wat aan Oekraïne schort. Bij het jeugd WK van 2005 be schikte Oekraïne over een genera tie getalenteerde voetballers. Toch stonden er gisteren maar twee van hen in de basis. Artem Milevski werd indertijd gezien als de aan stormende vedette, maar hij moest tegen de Fransen genoegen nemen met een invalbeurt. Dat de Oekraïeners hem niet mogen, bleek uit het fluitconcert toen hij het veld betrad. Milevski kon de weelde van zijn vedette-status niet dragen en vergooide zijn carrière met liters wodka. En zo sneuvel den er veel spelers. Oleg Blochin, die een jaar geleden terugkeerde als bondscoach, deed daarom vooral een beroep op oudere spelers en gaf een paar ta lenten de kans. Maar het team blijft op bepaalde posities uiterst kwetsbaar. Oekraïne is bovendien aanvallend wel erg afhankelijk van de oude Andrej Sjevtsjenko. De 35-jarige spits kreeg voor de pauze ook de kans om Oekraïne op voor sprong te brengen. Hij stuitte op doelman Hugo Lloris. Ondersteu ning kreeg Sjevtsjenko niet, omdat Oekraïne alle zeilen bij moest zet ten om een afstraffing te voorko men. Dat was de supporters niet ontgaan. De hartstocht voor de ploeg leek zelfs alweer verdwenen: onder een fluitconcert verlieten de spelers het veld. Oranje deed tot nu toe acht keer mee op een Europees titeltoernooi. Vandaag: Johan de Koek over het EK van 1996. Nederland nam achtmaal deel aan een Europees titeltoernooi. In 1996 haalde Johan de Koek in. Engeland de basiself van Oran je. Dat had alles te maken met de absentie van de geblesseerde Frank de Boer. „En omdat Danny Blind voor de openingswedstrijd tegen Schotland geschorst was, stond ik in het centrum samen met Clarence Seedorf We speel den achterin één tegen één. Ik was bij Roda JC niet anders gewend. Ik was sterk, snel en kon goed kop pen. Maar een fitte De Boer had sa men met Blind in het centrum ge staan. Dat was wel de realiteit." Na de 0-0 tegen de Schotten koos Guus Hiddink in de wedstrijd te gen Zwitserland voor Blind en See dorf in het centrum. Er waren pas twintig minuten gespeeld toen Seedorf plaats moest maken voor De Koek. „Uit voorzorg. Clarence had al geel. En de Zwitsers speel den aanvallender dan we gedacht hadden." Na de 2-0 zege hekelde Edgar Da vids in felle bewoordingen de keu zes van Hiddink, die zijn midden velder prompt naar huis stuurde. „Dat had ik niet verwacht. Bij Ro da JC was ik Huub Stevens ge wend. Die zat overal bovenop. Guus was rustiger. Gemoedelijker. Maar deze dingen staan niet in het cursusboek. Alle irritatie kwam naar boven. Bleek dat de donkere jongens van Ajax vonden dat ze bij hun club én in Oranje te wei nig waardering kregen. Toen zijn er wat aanpassingen gedaan. Zo kookte onze kok ook een keer rijst Johan de Koek foto ANP als daar behoefte aan was. En dan dat gedoe met die zogenaamde 'ka bel'. Logisch dat ze bij elkaar gin gen zitten. En niet bij Johan de Koek die ze amper kenden. Ik heb me er weinig mee bemoeid." In de laatste groepswedstrijd dreig de het tegen Engeland helemaal mis te gaan. „Er zaten 100.000 man op Wembley. We werden he lemaal weggespeeld. Bij 4-0 scoor de Kluivert tegen. Die goal was vol doende om door te gaan op doel saldo. Maar dat begrepen we pas na afloop. In de kwartfinale waren we beter dan Frankrijk, maar verlo ren we na strafschoppen. Ik benut te de eerste. Seedorf miste de vier de en dat werd ons fataal. Ik weet nog dat hij getroost werd door de keeper van Frankrijk. Bij mij was de teleurstelling te groot. Ik was 31. Ik besefte dat het mijn laatste kans was om verder te komen op een groot toernooi. Ik had even niet de behoefte om een arm om zijn schouder te slaan." zie onze website:sport Bekijk de bijbehorende beelden op de site en iPad-app.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35