de passie Smaakmakers in de schaduw van zichzelf sport 133 Oranje voor schoonvader en schoonzoon Maarten Stekelenburg verdedigt morgen voor de vijftigste keer het doel van het Nederlands elftal. zaterdag 16 juni 2012 zijn visie en onverstoorbaarheid. Hoe gevoelig was dan ook de wis sel in de rust van Duitsland-Neder- land (2-1) woensdag, op een avond waarop de vele mankementen van het huidige Oranje genadeloos werden blootgelegd. Van Marwijk haalde Van Bommel uit het veld nadat hij op het middenveld over lopen was. Niet eerder nam de bondscoach zo'n ingrijpend be sluit, waarmee hij indirect aangaf dat zijn aanvoerder en boegbeeld zijn grenzen in Oranje heeft be reikt. „Ik wil heel graag spelen en als je gewisseld wordt, is dat nooit leuk. Maar je moet gelijk de knop omzetten en die jongens helpen die het veld op gaan. Niet met schoenen gaan gooien in de kleed kamer en roepen 'verdomme, waarom wisselt hij mij?' En een aanvoerder mag toch wel eens ge wisseld worden, of zie ik dat ver keerd?", zegt Van Bommel twee dagen later. Toch beseft ook hij welke mecha nismen er nu op gang zijn geko men, in een land waarin massaal de aanval op bondscoach en spe lers is geopend. Van Bommel is plotseling niet meer de aanvoerder maar de schoonzoon, die te lang privileges zou hebben genoten. Waar hij tijdens het WK 2010 op, het schild werd geheven als de na tuurlijke leider van Oranje, is hij nu aangeschoten wild. „Dat is toch ook raar, dat ik in één keer nu de schoonzoon ben en daarom nooit gewisseld ben. Vier jaar is er nooit met een woord over gerept. Eigen lijk een compliment, want ik voel de die druk wel degelijk in de eer ste tien, vijftien interlands na mijn rentree in Oranje. Geloof me, ik 'En toen kwam ik bij hem thuis, omdat zijn dochter mijn vriendin werd' word gewoon als een van de jon gens gezien. Als de trainer op mij scheldt na een verkeerde pass, dan reageer ik net zo als zij doen. Zo van 'rot op, man'. Het voordeel is dat we bij Fortuna ook zo samen gewerkt hebben. Een ander ni veau, geen 88 journalisten langs de kant, maar ik ging hetzelfde met de trainer om. En toen kwam ik op een keer bij hem thuis, omdat zijn dochter mijn vriendin werd." Die trainer voelt nu een immense druk op zijn schouders, nu een wonder nodig is om de eerste EK-ronde te overleven. Twee jaar geleden, toen hij Oranje naar de status van vice-wereldkampioen had gevoerd, werd Van Marwijk in een eregalerij gezet naast iconen zoals Michels en Happel. Nu kan hij, als het mis gaat, nauwelijks meer aanblijven. Van Bommel, die ook ambities als trainer heeft, weet hoe het krach tenveld werkt. „Er is druk van zes tien miljoen mensen, de pers die op je inhakt. Niet iedereen, maar daar heb je wel mee te maken. Je bent speelbal van het volk." In zekere zin is hij dat zelf ook ge worden. Een bittere aftocht, mor genavond in Charkov tegen de Por tugezen, kan zomaar het einde van een tijdperk betekenen. „Het zou zeker kunnen dat mijn tijd is geweest. Maar ik ga niet in de kleedkamer denken: dit kan wel eens mijn laatste interland zijn. Ik ben alleen maar bezig met winst." zie onze website:oranjerapport Bekijk het spelersrapport van Oranje en geef ook uw eigen cij fers aan het Nederlands elftal. Portugal-Nederland tijdens het EK van 2004. Portugal viert feest na de ze ge, waardoor het in eigen land de finale haalt. foto ANP De kracht van die onmetelijke hartstocht kan ook een valkuil voor Portugal zijn, heeft Schaars ondervonden. „Portugezen probe ren altijd chaos op het veld te creë ren, waardoor ze hopen dat een te genstander de kop verliest. Ze gaan zuigen, irriteren en frustre ren. Maar ze kunnen in hun passie ook zover gaan, dat ze zichzelf eli mineren. Onze spelers hebben alle maal internationale ervaring, laten zich niet meer het hoofd op hol brengen. En dan willen Portuge zen nog wel eens doorslaan. En naar dat randje moet je ze probe ren te lokken." Voor Schaars heeft de huidige ploeg van Portugal geen gehei men. „Ze hebben goede spelers, maar wij hebben een betere ploeg. Daar ben ik echt van overtuigd. Ze zijn op dit toernooi nog heel wis selvallig. Het ene moment is het top, het andere moment zakken ze weer diep weg. Ik geloof echt dat wij tegen dit Portugal twee goals kunnen maken." Cristiano Ronaldo en Robin van Persie krijgen morgen avond wellicht hun laatste kans om een prachtig sei zoen niet in mineur te laten eindigen. door Leon ten Voorde ls je een samensteller van een promotiefilm- pje een paar maanden voor het EK had ge vraagd wie er hoe dan ook moes ten gloriëren, dan had hij zonder enige twijfel geroepen: Cristiano Ronaldo en Robin van Persie. Om de massa te verleiden, heb je die twee gewoon nodig anders ben je niet compleet bij het uitstallen van je waren. Groots kwamen ze via de voordeur ook binnen op dit toernooi, de een als kampioen van Spanje met maar liefst 46 competi- tiedoelpunten in zijn bagage. De ander als de topscorer van Enge land, die ook de prijs voor de bes te speler mocht ophalen. Maar zie ze nu spelen in hun natio nale ploeg en je denkt dat ze hun broer hebben gestuurd. De Ronal do en Van Persie van Portugal en Nederland lijken vooralsnog niet op de Ronaldo en Van Persie van Real Madrid en Arsenal. Het flit sen is in een paar weken tijd wor stelen geworden. Het doel een on neembare veste en de bal een on handig ding dat als kauwgom aan de voeten blijft plakken. Het komt wel vaker voor dat prach tige clubspelers veranderen in nor male voetballers zo gauw ze het da gelijkse podium verlaten. Lionel Messi is natuurlijk het beste voor beeld daarvan. Heel Argentinië snakt naar het mo ment dat Messi de toverstaf van Barcelona eens een keer mee neemt naar Zuid-Amerika. Maar de Argentijnen vergeten voor het gemak altijd een ding: zij hebben nou eenmaal geen Xavi en Iniesta, die Messi in het donker nog blin delings weten te vinden. Voetballen in een nationale ploeg lijkt soms wel op een andere sport. De manier van spelen, de pikorde, de taal van de coach: bijna alles is anders dan in de ver trouwde omgeving waar de patro nen helder zijn. Bij Real en Ar senal draait alles om Ronaldo en Van Persie. Zij zijn de baas, dragen de verantwoordelijkheid en bepa len in het veld de koers van het elf- De druk op Cristiano Ronaldo en Robin van Persie is immens tal. Niemand die dat betwist. Die vanzelfsprekendheid hebben ze bij hun nationale ploeg zeker niet. Ronaldo kwam weer eens met grootse ambities naar een toer nooi, maar net zoals in de voor gaande edities krijgt hij het slot maar niet van zijn trukendoos. De vaak zo ongenaakbaar lijkende Ronaldo oogt opeens broos en ongelukkig. Fans van Duitsland en Denemarken zongen in de voor bije wedstrijden al plagend 'Messi, Messi' en dat was voor verdediger Pepe een reden om het in een pers conferentie voor zijn ploeggenoot op te nemen. Hoe goed bedoeld ook, als een waterdrager zijn kop man in het openbaar gaat bescher men, is dat doorgaans een teken dat de benen blokkeren. Dat blinde vertrouwen heeft Van Persie zeker niet. Bij het opnoe men van de opstellingen, klonk er in Charkov bij zijn naam zelfs hier en daar een fluitconcert. Van Per sie voelt als geen ander dat velen Klaas-Jan Huntelaar liever op zijn plek zien. Alles valt en staat met prestaties, maar intern speelt ook mee dat Van Persie zich nog wel eens ont trekt aan het team en daarmee een status aparte inneemt. Een rol die hij bij Arsenal louter op grond van zijn prestaties heeft afgedwongen. Morgenavond krijgen de twee ul tieme clubspelers de volgende en wellicht ook laatste kans om zich in het shirt van hun land te onder scheiden. De druk op Ronaldo en Van Persie voor de wedstrijd Portu gal-Nederland is immens. Ze moeten het nu gaan doen, voor zichzelf maar ook voor hun vader land. Anders kunnen ze temidden van al die individuele prijzen het volgende mislukte toernooi achter hun naam schrijven. Robin van Persie foto Manu Fernandez/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33