Oranje in gevecht met 321 - I Een bittere aftocht dreigt bij Staat van Oranje Tafeltjesdag zaterdag 16 juni 2012 te broek en zwarte kousen. 30,7 procent (67 van de 218) van alle EK-duels eindigde in een uitslag met een verschil van twee goals of meer. door Leon ten Voorde Het was gisteren tafel tjesdag bij Oranje en dat betekent dat de spe lers het streng bewaak te fort verlieten voor een ontmoe ting met hun vrienden van de pers. Het drukst was het bij het ta feltje van de aanvoerder. Logisch. De acht man rond Mark van Bom mel zeiden het niet hardop, maar ze gingen allemaal bij hem zitten omdat ze denken dat hij morgen zijn laatste interland speelt. Ondanks alle frustraties en alle kritiek zaten de spelers er wel, op het dakterras met prachtig uit zicht over Krakau. Dat mag nor maal lijken, maar dat is het in de ze wereld niet. De Duitse spelers renden woensdag na de wedstrijd door de mixed-zone, alsof ze wer den nagezeten door een stel bloed honden. Geen enkele verslaggever kreeg een woord. Onze jongens hadden verloren, maar bleven diep in de nacht wel keurig staan voor de blocnotes en de camera's. Voor journalisten zijn de gesprek ken met Van Bommel en Wesley Sneijder het best. Van Bommel stapt uitdagend de boksring in. Hij deelt uit en incasseert. Wie de strijd met hem aandurft, komt bijna altijd met een goed verhaal thuis, omdat Van Bommel wei gert in een bad vol clichés te gaan liggen. Kabouter Wes is een man netje met nukken en streken, maar voor de media is hij goud waard. Sneijder staat iedereen te woord. Legt de benen op tafel, drinkt eén espresso en verhaalt dan net zo makkelijk over zijn moeder die een hartaanval heeft gehad als over Oranje. Misschien Was het gisteren wel de laatste tafeltjesdag van dit toer nooi. En de laatste van Van Bom mel voor altijd. Alle ballen op Wes dan maar, de toekomstige aanvoerder van Oranje. Het kan er nog wel bij in de put van ellende. Alsof de uitgangspo sitie nog niet beroerd genoeg is, moet het wonder van Charkov ook nog eens geschieden tegen de Angstgegner. Als Nederland aan Portugal denkt, is de frustra tie dichtbij. door Leon ten Voorde KRAKAU - Portugal is voor Oranje die notoire lastpak in een steegje: vanwege vele slechte ervaringen in het verleden, ga je er liever met een wijde boog omheen. Maar soms is er geen ontsnappen moge lijk en dan wacht alleen die ene route langs het grote gevaar. De statistieken laten de cijfers van een gezakte examenkandidaat zien: akelig beroerd dus. Neder land kwam Portugal tot dusverre tien keer tegen en alleen in 1991 werd er een keer gewonnen. Ver der regende het teleurstellingen te gen het land, dat op de een of an dere manier altijd het slechtste bij Oranje naar boven haalt. Kijk de geschiedenis er maar op na. Als Nederland Portugal treft, is de opwinding en de frustratie al tijd dichtbij. Louis van Gaal die ruzie maakt met de pers en zijn spelers verrast met een bizarre opstelling, een toe schouwer op de tribune die op een fluit blaast waardoor er een te- gengoal komt en Dick Advocaat die stopt als bondscoach na de ne derlaag in de halve finale op het EK van 2004. Het gebeurde alle maal tegen de Portugezen. Maar de meest verse herinnering is ook meteen de meest gênante, de achtste finales op het WK in Duitsland, beter bekend als de Slag om Neurenberg. Het duel heeft meer weg van een bijeen komst van slagers dan van een voetbalwedstrijd. Zelfs met vier ro de kaarten en vijftien gele kaarten krijgt scheidsrechter Valentin Ivan- ov beide ploegen niet in het ga reel. Dat Oranje verliest van Portu gal is uiteindelijk nog het minst op zienbarend. Dat is onderhand een gewoonte geworden. Stijn Schaars, middenvelder van Sporting Lissabon, heeft wel een idee waarom Portugal voor Neder land dat stuk is dat je telkens beet denkt te hebben, maar dan toch weer uit de handen valt. „Portuge zen hebben een aangeboren pas sie. Dat zit in hun bloed, in hun cultuur. Zij weten onder bepaalde omstandigheden een enorm tem perament op te wekken waar Ne derland in het verleden vaak op stuk is gegaan", zegt hij. „Dat wil niet zeggen dat wij geen passie hebben, maar het is anders. Wij zijn nuchterder, en meer vande tactiek en techniek. Wij beredene ren de dingen, bij Portugal ont staat soms zomaar iets. En voor een tegenstander is het soms lastig om met dat opportunisme om te gaan." De Gendtenaar heeft na een jaar Lissabon wel gemerkt dat het er in Portugal heel anders aan toegaat. Te midden van al die prachtige bloemen op het land, doet ook de schoffel regelmatig z'n verwoesten de werk. „Er gebeuren af en toe dingen in een wedstrijd, waarbij je je hart vasthoudt. Dan volgt er weer een enorme doodschop. Ver dedigers bij ons moeten altijd mee- voetballen en inschuiven. Verdedi gers in Portugal hoeven dat niet. Die zijn vaak groot en sterk en moeten op de eerste plaats ballen veroveren. De rest is bijzaak. Bij de nationale ploeg staan er nu ook twee van zulke types achterin. Voetballend zijn het niet de beste spelers, maar ze kunnen wel kil len." Mark van Bommel en Bert van Marwijk (rechts), zijn nu ineens niet meer captain en coach, maar schoonzoon en schoonvader, foto Jerry Lampen/ANP door Roel Wiche KRAKAU - Natuurlijk had hij zijn geheim eerst gedeeld met Coocky, de voetbalfluisteraar bij wie spe lers hun hart kunnen uitstorten. Mark van Bommel stapte ergens in het najaar van 1998 naar Dick Voorn, destijds assistent-coach van Fortuna Sittard, om hem te vertel len dat hij 'vlinders in de buik' had. En jawel, van de dochter van de trainer. Niet veel later belde de jonge middenvelder, toen nog met vlassnorretje, met bonkend hart aan bij huize Van Marwijk. Bert, zijn coach, deed open en gaf toestemming voor de eerste date. Die avond gingen Mark van Bom mel en Andra van Marwijk naar The Truman Show, in de bios coop. Gevolgd door een hambur ger bij McDonald's. Veertien jaar later zijn ze innig met elkaar vervlochten, de levens lijnen van Bert van Marwijk (60) 'Een aanvoerder mag toch wel eens gewisseld worden, of zie ik dat verkeerd?' en Mark van Bommel (35) lopen als de draden van een suikerspin. Bondscoach en aanvoerder van Oranje, schoonvader en schoon zoon, binnenkort ook buren in Meerssen. Allebei hetzelfde soort karakter. Eigenwijs en koppig, ge dreven en veeleisend. Stabiele per soonlijkheden, leunend op een vaste groep vertrouwelingen. Wars van ingrijpende veranderingen. Fa miliemensen. Bezeten van voetbal. Toen Van Marwijk in september 1997 trainer van Fortuna werd, zat Van Bommel op de reservebank. Hij zette hem in de basis, om er nooit meer uit te gaan. Van Mar wijk haalde hem bij zijn entree als bondscoach in 2008 meteen terug bij Oranje, na een twee jaar duren de boycot onder het regime van Marco van Basten. En later werd Van Bommel aanvoerder. Anders om wordt de coach door zijn be langrijkste adjudant geprezen om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32