Camera's tegen vernielingen aan auto's Pionieren tussen de wieren in Schelphoek Vier soorten FZG Iedere dag om 19.00 uur 241 zeeland Zeehond zwemt weer in binnenstad 'Het Coese Postkantoor' na zomer open Havendagen Terneuzen L zaterdag 16 juni 2012 MIDDELBURG - Of het dezelfde is als vorig jaar is de vraag, maar afgelo pen tijd duikt er weer met enige re gelmaat een grijze zeehond op in de Middelburgse binnenstad. Het dier zwemt het Prins Hendrikdok aan de Dam binnen. Kennelijk is het daar goed viswater want een van de bewoners van de Dam wist het dier op de foto te zetten toen hij een visje naar binnen werkte. foto C. van Dijk Middelburg neemt maatregelen door Maurits Sep MIDDELBURG - Cameratoezicht, schuine parkeervakken en elk weekend surveillance door een be wakingsbedrijf. Deze al eerder aan gekondigde maatregelen tegen ver nielingen van auto's op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg wor den per vrijdag 13 juli ingevoerd. Dat heeft de gemeente Middel burg de bewoners vrijdag laten we ten. Een deel van de bewoners ont ving een brief via e-mail, iedereen krijgt komende week ook nog een brief in de bus. De maatregelen kunnen genomen worden nu de gemeenteraad geld beschikbaar heeft gesteld. De gemeente wijst erop dat ze alleen effectief zijn als ze als pakket worden ingevoerd. Vrijdag 13 juli moeten ze allemaal gerealiseerd zijn. Dan kunnen be woners van de Nieuwe Vlissingse weg in Middelburg hun auto's voortaan schuin parkeren. Dat maakt het voor vandalen moeilij ker met scherpe voorwerpen lange krassen over de zijkanten te trek ken. Ook het trappen tegen spie gels door fietsers die langsrijden, wordt dan minder makkelijk. Als extra maatregel tegen vandalisme worden camera's langs de weg op gehangen. Dan wordt het mogelijk daders te "zien en op te sporen. Weliswaar zijn in het verleden wel jongeren opgepakt omdat ze au to's hadden beschadigd, maar dat lukte alleen omdat bewoners de vernielingen zagen of hoorden en signalementen konden doorgeven aan de politie. Lang niet altijd kon den daders op heterdaad worden betrapt. Om die pakkans te vergro ten, zal een beveiligingsbedrijf van af 13 juli ook één nacht per week end surveilleren op de nieuwe Vlis singseweg. Dat moet vernielingen voorkomen, of leiden tot aanhou dingen, zodat schade op daders verhaald kan worden. Overigens benadrukt de gemeente dat het noodzakelijk blijft dat be woners aangifte doen van vernie lingen. Camerabeelden worden ook alleen teruggekeken als er mel dingen van overlast of vernielin gen zijn gedaan. Na zes maanden wordt bekeken of de maatregelen effect hebben. Sa men met de bewoners zal de ge meente dan ook onderzoeken wat er verder nodig of mogelijk is. PACK PREMIUM: Navigatie kleurenschei PTA ROOSENDAAL PTA GOES PTA VLISSINGEN PTATERNEUZEN Vlierwen' 6 Tel.: (0165) 52 66 66 Pearyweg 11 Tel.: (0113) 22 06 20 Pres Rooseveltlaon 768 Tel.. (0118) 42 04 20. Productiestraat 4 Tel.; (0115) 68 35 30, Op de Zeewierboerderij worden vier soorten zeewier onderzocht. Het gaat om het groene zeeslaen de bruine soorten wakame, vingerwier en suikerkelp. Behalve voor directe con sumptie, zijn de meeste soorten vooral geschikt voor verdere verwerking. PTA MIDDELHARNIS Kostonjelaan 41-43 Tel.: (0187) 48 30 94, PEUGEOT Genoemde odvlesprijs isincl. btw. bpm, excl. k. Afgebeeld model kon afwijken von de werkelijkl mogelijkheden. Actie geldig t'm 30 juni 2012 er ;id. Wijzigingen er rotong de voorroot De Zeewierboerderij in de Schelphoek bij Serooskerke is ruim een jaar in bedrijf. Onder zoekers en 'zeewierboeren' Julia Wald en. Willem de Visser mer ken dat zowel de belangstelling van collega-onderzoekers als van de culinaire wereld groot is. door Joeri Wisse Met een zachte plof vallen twee vuilnis zakken vol zee wier op de bodem van het motor bootje van de Universiteit Wage- ningen. Het is de oogst wakame die onderzoeker Willem de Visser zojuist heeft binnengehaald. Het vooral in Japan geliefde bruin groene zeewier groeit volop in de 'zeeboerderij' die sinds ruim een jaar in de Schelphoek gevestigd is. „Een cadeautje", noemt zijn colle ga Julia Wald het. In tegenstelling tot de andere zeewiersoorten die met kleine stekjes aan de vlotjes zijn gehangen, groeit de wakame spontaan op de drijvers en tou wen. Omdat het wier hard groeit en bekendheid geniet in de culinai re wereld kunnen de onderzoekers van de zeewierboerderij er relatief veel van leveren. „De vraag is gro ter dan het aanbod", zegt Wald. Niet alleen vanuit restaurants en leveranciers van streekproducten is er veel aandacht voor de Wierde- rij, zoals de zeewierboerderij officia eel heet. De onderzoekers geven geregeld lezingen, interviews en rondleidingen over het project. „Het begint nu internationaal te GOES - 'Het Goese Postkantoor'. Zo gaat het nieuwe horecabedrijf in het voormalige postkantoor op de Grote Markt in Goes heten. Naar verwachting opent het na de zomer de'deuren. Amadore exploiteert het nieuwe bedrijf en huurt het karateristieke en in het oog springende pand van de Amsterdamse zakenman met Goese wortels Won Yip, die het een aantal jaren geleden bij wijze van belegging kocht. Volgens Amadore-directeur gaat de inrichting van zijn nieuwe zaak herinneren aan het postverleden. Hij belooft dat het een etablisse ment wordt waar iedereen gemak kelijk binnen stapt. „Net als vroe ger in het postkantoor." Met het nieuwe bedrijf breidt het Amadore-imperium weer iets uit. De keten zit in Kamperland, Vlis- singen, Middelburg en Goes. worden. Belgische kranten, zelfs uit Noorwegen is interesse", ver telt Wald. Het succes van de zeewier- verkoop is leuk meegeno men, maar uiteindelijk gaat het de onderzoekers om de vraag hoe er op grote schaal zee wier kan- worden verbouwd. Na een'jaar vallen voorzichtig de eer ste conclusies te trekken. Zo kun nen suikerkelp en vingerwier, die vooral in de winter groeien, waar schijnlijk het best in maart wor den geoogst. Julia Wald haalt een touw van het wiebelige vlot naar boven waar een aantal flinke lap pen zeewier aan hangen. „Dit is suikerkelp, die kan wel 2,5 meter lang worderi. Nu ziet de plant er een beetje zielig uit, want het on derste deel is al aan het afsterven." Bij het vingerwier speelt een an der probleem. Zogeheten mosdier tjes hebben zich massaal op het gladde wier gevestigd. Bij de stuk jes die geoogst worden voor het onderzoek, moeten die platte Onderzoek van een stukje zeesla. beestjes er eerst zorgvuldig afge- pulkt worden. „We willen de eiwit ten en suikers van het zeewier en niet van het diertje meten." Dat meten van die waarden ge beurt zeer nauwkeurig. Van vier verschillende wieren worden tel kens stukjes genomen om zo uit te vinden in welk deel van de plant in welk jaargetijde de meeste nuttige stoffen zitten. Want de toe komst van de zeewierteelt zit 'm vooral in de haast eindeloze toe passingen. Zo kan zeewier een goe de basis zijn voor grondstoffen in de voedingsmiddelenindustrie en als bestanddeel van cosmetica. „Zeewier bevat ook veel omega3. Dat zijn heel hoogwaardige vetzu ren die je nu vooral binnen moet krijgen via vis." Een ander belangrijk deel van het onderzoek richt zich op de voortplanting van de wie ren. „Daar is maar heel weinig on derzoek naar gedaan", zegt Wald. De beperkte informatie blijkt bo vendien strijdig met de praktijk. Zo blijkt de voortplanting via spo ren anders te verlopen dan de be staande literatuur soms aangeeft. Al met al heeft het afgelopen jaar vooral in het teken van pionieren gestaan. Niet alleen op weten schappelijk gebied, maar vooral ook op praktisch vlak. Zo zijn Wald en De Visser er achtergeko men dat alledaagse kleding niet de meest handige outfit is voor het werk. Inmiddels hijsen ze zich dan ook vier keer per maand in een duikpak. „Zo kun je het het langs uithouden. In de zomer valt het nog wel mee, maar 's winters is het zwaar werk." rj&a&33SÏÏSJlBrcSGW3^J%SfX& het PZC videojournaal www.pzc.nl ALLE OPTREDENS GRATIS TOEGANKELIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24