Veere bezuinigt en investeert Verenigingen komen met plan voor Arne 700.000 221® el< n I Op valreep nog mooie vondsten bij opgraving Promotie Wmo-sessies in diverse cafés zaterdag 16 juni 2012 1 W Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gageiboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtuning.nl De geboren Middelburger Mylke de Jonge (1978) is aan de Koninklij ke Universiteit van Leuven gepro moveerd tot doctor in de medi sche wetenschappen. Zijn bevin dingen, op het gebied van afsto ting na niertransplantatie, kwa men al tijdens de onderzoeksperio de wereldwijd aan de orde. Gemeente zoekt samenwerking met markt door Maurits Sep DOMBURG - Een half miljoen bezui nigen en een half miljoen extra uit trekken voor nieuw beleid. Dat zijn de uitgangspunten voor de be groting voor 2013 van de gemeente Veere, zoals wethouder René Mole naar die vrijdag heeft gepresen teerd. Veere heeft net als alle gemeenten te maken met grote onzekerheden over de financiële toekomst. Dat heeft vooral te maken met ondui delijkheid over de inkomsten uit het Gemeentefonds. Die zullen la ger uitvallen door bezuinigingen van het Rijk. Maar nog steeds is niet precies bekend hoeveel lager. Bovendien schuift het Rijk taken door naar de gemeente, zonder daar voldoende geld bij beschik baar te stellen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Vlissingen heeft Veere ondanks die onduidelijkhe den wel een voorjaarsnota ge maakt. Bezuinigen gebeurt vooral door als gemeente efficiënter te werken, de subsidies voor verenigingen en in stellingen te bevriezen en 'alle pro gramma's een beetje uit te dun nen', zegt Molenaar. Hij vat de aan pak samen als 'meer samenleving en minder overheid'. „Dat bete kent dat we wel doorgaan met on-' ze grote projecten, maar dat we die deels laten betalen door markt partijen." Als projectontwikkelaars delen van projecten overnemen, worden die voor de gemeente goedkoper. Molenaar heeft er ver trouwen in dat dat lukt. „Investeer ders staan bij ons nog steeds in de ömafjsszsaïssss; rij. Dat we een toeristische ge meente zijn helpt enorm." Dat de gemeente een groter be roep gaat doen op 'de samenle ving', heeft ook gevolgen voor de individuele Veerenaren. Eigen ini tiatief en vrijwilligerswerk worden gestimuleerd, zodat de gemeente zich kan concentreren op de echte 'kerntaken'. Dat inwoners zelf een skatebaan maken voor de jeugd, wordt toegejuicht en als voorbeeld gesteld. Tegenover de bezuinigingen van een half miljoen, staan ook investe ringen voor een half miljoen. Dat geld wordt uit de spaarpotjes van de gemeente gehaald. Daar zit nog genoeg in; ook als dat half miljoen eruit is, blijft er genoeg geld over om alle mogelijke tegenvallers op te vangen. Bovendien krijgt de gemeente meer geld binnen door een extra verhoging van de OZB met 1,5 pro cent. Of ook andere belastingen omhoog gaan, is nog niet bekend. Overigens blijft Veere tot de veer tig goedkoopste gemeenten van Nederland behoren, benadrukt Molenaar. De toeristenbelasting gaat wel met tien cent omhoog naar 1,10 euro. Dat brengt 400.000 euro meer op. Daarvan wordt de helft geïnves teerd in toerisme (ruiter- en voet paden, een mogelijke watertaxi van de Veerse Dam naar Veere) en de helft in economie. „We willen bijvoorbeeld meer klein onder houdswerk aan wegen en gebou wen uitbesteden aan lokale onder nemers." De voorjaarsnota wordt op 28 juni besproken door de gemeenteraad. Volgens de gemeente kost het 700.000 euro om De Arne weer aan de eisen van deze tijd te laten voldoen. Het Comité Behoud Arne zegt dat het goedkoper kan door on der meer zelf een aantal werkzaamheden uit te voeren. Verenigingsgebouw De Arne is verouderd, te duur en voor de verenigingen zijn er genoeg alter natieven. Vindt het college van B en W. De verenigingen willen het gebouw overnemen en De Arne op eigen kracht open hou den: voor zichzelf en voor de in woners van Arnemuiden. door Theo Giele Rien de Ridder liet er af gelopen woensdag geen twijfel over be staan toen hij als voor zitter van het Comité Behoud Arne de raadscommissie Maatschappelijke Zaken toesprak. „Arnemuiden wil zijn verenigings gebouw behouden! Het is voor ons onbestaanbaar dat tal van dor pen die kleiner zijn dan Arnemui den over een dorpshuis beschik ken en dat wij het zonder moeten doen. Ook Arnemuiden heeft een dorpshuis nodig." In het comité zitten de verenigingen die gebruik maakten van De Arne. De afgelo pen maanden werd een stevig rap port geschreven waarin het comité duidelijk wil maken dat de alterna tieven voor De Arne voor de vere nigingen geen soulaas bieden. Neem sporthal De Blikken waar volgens de gemeente Zanglust straks haar jaarlijkse tentoonstel ling zou moeten houden. De sport hal zou een week door de vereni ging in beslag worden genomen en de verwarming zou flink opge stookt worden om de vogels geen kou te laten vatten. Voor sport zou de hal die week niet beschikbaar kunnen zijn. „Tegengestelde belan gen zorgen voor onvrede en onge wenste gebruiksbeperkingen", voorspellen de schrijvers van het rapport. Een belangrijke reden voor de ge meente om De Arne te sluiten is dat het gebouw een groot deel van de tijd niet gebruikt wordt. Een be Donkere wolken boven De Arne. foto Lex de Meester zettingsgraad van 17 procent van de beschikbare uren houdt zacht gezegd niet over. Dat erkent ook het comité, maar dat stelt daar te genover dat de wijze van beheer en het achterstallig onderhoud het gebruik van De Arne geen goed de den. „Over het beheer, zoals de ge bruikers dit in de afgelopen jaren hebben ervaren, zou een zwart boek te schrijven zijn", is in het rapport van het comité te lezen. De verenigingen stellen de ge meente voor om De Arne op ei gen kracht verder te laten gaan door een beheersstichting op te richten. Verzelfstandiging van het gebouw dus. Eigenlijk terugkeer naar de situatie van voor 1991, het jaar dat de toenmalige gemeente Arnemuiden het gebouw kocht van de Vereniging Dorpshuis de Arne. Die optie heeft nog geen se rieuze kans gekregen, vinden de verenigingen. Dat De Arne grondig moet wor den opgeknapt, daarover zijn het comité en de gemeente het wel eens. Het geld kan gevonden wor den door geld dat is vrijgemaakt voor een nieuw scoutinggebouw (400.000 euro) te gebruiken voor De Arne. De scouting zou dan ook een plaats krijgen in een (uitge bouwde) Arne. Het bestuur van de kleine scoutingvereniging staat hier positief tegenover, zei comité voorzitter Rien de Ridder. Verder is de afgelopen jaren geen cent gestoken in onderhoud. Die bespaarde kosten begroot het comi té op drie ton. En door zelf de han den uit de mouwen te steken kan De Arne voor een pak geld min der worden vernieuwd dan de ze ven ton die de gemeente denkt no dig te hebben. Blijft er nog één probleem. De ge meente heeft al 2 ton ingeboekt als de grond van De Arne verkocht wordt. Daarvoor zal de gemeente raad dekking moeten vinden. MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg organiseert bijeenkomsten op verschillende locaties om be- langstellenden te informeren over veranderingen in de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. De sessies duren van 19.30 tot 21.30 uur. Naast algemene informa tie kunnen bezoekers ook specifie ke vragen stellen. Data en locaties zijn: 20 juni in Grand Café Willem, Oranjelaan 17. 26 september Zorgcentrum Eben-Haëzer, Briandlaan 2. Wijk centrum Het palet, 18 oktober Johan van Reigersberg straat 2. Grand Café Het Getij, Oos- terscheldestraat 18a. 19 december Grand Café Buiten rust, Buitenruststraat 221. door Pieter van Geldere MIDDELBURG De opgravingen bij de werkzaamheden aan de Bach- tensteene zijn nagenoeg klaar. Vol gens Bernard Meijlink van de Wal- cherse Archeologische Dienst wa ren de laatste dagen opwindend. „Zo hebben we een beerput aange troffen uit 1400. Maar ook enkele losse voorwerpen zoals een schoen met houten zool en een tinnen tuitkan. Het is best uniek om die hier aan te treffen," In de zorgvuldig afgegraven put waar de afgelopen weken werd ge zocht, is de archeoloog klaar. Er wordt vanaf nu nog drie dagen ge graven rond het Gravensteen, aan de rand van de huidige put. Vanaf maandag wordt deze put weer vol gestort met puin. Op dinsdag gaat vervolgens de eerste paal de grond in. De gevonden voorwerpen wor den door de archeologische dienst meegenomen voor onderzoek. Meijlink: „Een onderzoeksbureau neemt de voorwerpen mee om ze te reinigen en vast te stellen wat ze precies in handen hebben. Daarna gaan we eens overleggen wat we uiteindelijk kunnen en willen be waren. Dat kan even duren, maar er zijn zoveel bijzondere vondsten gedaan dat er wel een tentoonstel ling van kan komen." ALLE OPTREDENS GRATIS TOEGANKELIJK havendagenterneuzen.nl ■'-■"TVv;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22