Bevolkingskrimp lijkt wel een mythe Dief veit boom Terneuzen moet half miljoen extra bezuinigen ZEEUWS-VLAANDEREN Nat begin van twee dagen muziek in Sas ZATERDAG 16 juni 2012 21 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De vaak voorspelde bevolkingskrimp in Zeeuws-Vlaan- deren lijkt wel een mythe, afgaand op het aantal nieuwe leerlingen op de vier Zeeuws-Vlaamse middelba-, re scholen. Ze mogen gezamenlijk komend schooljaar iets meer brug klassers verwelkomen dan in 2011, welgeteld zeven. De (zeer lichte) groei is overigens uitsluitend te danken aan openba re scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. De Rede is bestuur lijk in rustiger vaarwater terecht ge komen en timmert aan de weg met onderwijsvernieuwingen, zo als de introductie van de i-pad als belangrijk hulpmiddel voor het on derwijs. Dit betaalt zich uit in een toename van het aantal brugklas sers van 200 vorig jaar naar 250 ko mend schooljaar. De 'concurrent' in Terneuzen, het christelijke Zeldenrust-Steelantcol- lege, moet een veertje laten; van ruim 300 nieuwe leerlingen in 2011 naar iets minder dan 300 dit jaar. Jan-Kees van Gaaien, teamlei der brugklassen, spreekt van een 'te verwaarlozen afname'. De da ling heeft volgens hem mede te maken met de lagere cito-scores op basisscholen. De Rede heeft 'meer uitzoek' in het vmbo-kader en -basis. Van Gaaien: „Het is goed dat er iets te kiezen is in Terneu zen met twee scholen. Dat moet zo blijven, al moeten we samen werking ook niet schuwen, bijvoor beeld met Grieks." Al met al trekken de scholen in Terneuzen gezamenlijk aardig wat extra leerlingen. Van Gaaien zet dan ook vraagtekens bij 'het krimp- verhaal'. „We volgen de ontwikke ling in het basisonderwijs nauwlet tend. De komende zes jaar zit het wel goed in de Kanaalzone. Krimp zie je eerder op de flanken, in Hulst en Sluis." Dat is zeker te merken op het Rey- naert College in Hulst. Voor het derde achtereenvolgende jaar ziet deze scholengemeenschap het aan tal brugklassers dalen, van 320 vo rig jaar naar 298 komend school jaar. Teamleider brugklassen Car los Dhont doet er absoluut niet dramatisch over. „Dit is volgens on ze verwachtingen. We zitten met krimp. Er zijn gewoon niet meer basisscholieren." Kees Hoek van het Zwin College meldt een lichte daling van der tien brugklassers, tot 207. „Maar", weet hij nu al, „volgend jaar krij gen we er weer meer." De nieuwe groepen acht op Sluise basisscho len zijn beduidend groter dan dit jaar. Hoek: „Ik heb nog niet anders meegemaakt dan zulke schomme lingen, al zit er wel een neergaan de trend in." Middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen zien gezamenlijk het aantal brugklassers (zeer licht) stijgen Nicky hoopt op doorbraak 22 en 23 SAS VAN GENT - Slecht weer, ze raken het ge wend, de organisatoren van de festivals Hol lands onder de Brug (gisteravond) en Rock Around the Bridge (vandaag) in Sas van Gent. Maar leuk is het natuurlijk niet. Desalniette min kwamen gisteren uiteindelijk nog vele honderden mensen af op het festival met Ne derlandstalige muziek. Zij keken en luisterden naar onder meer Peter Beense, Vinzzent en Rene Karst. De regionale eer werd hoog ge houden door Sjakco de Braai en Wilfred. Het festival krijgt vandaag, zaterdag, met Rock Around the Bridge een uitgebreid vervolg. Vanaf 15 uur staan onder meer Daan, Vander- buyst, Mindlink, Souljacker, Zebrapad en Gork A27 op het podium, foto Mark Neelemans OOSTBURG - Dieven hebben don derdagavond of -nacht een boom omgezaagd om het bedrijfsterrein van Life and Garden aan de Nieu- veltweg in Oostburg te kunnen be reiken. De bomenrij stond kennelijk in de weg om ongezien via een raam aan de achterzijde binnen te ko men. Uit het tuincentrum zijn voor enkele duizenden euro's aan vijverspullen gestolen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet dit jaar en de komende jaren veel meer bezuinigen dan verwacht. Dat is een gevolg van de bezuinigingsoperaties van het kabi- net-Rutte en van het Lenteak koord. Wethouder Co van Schaik (PvdA, financiën) meldde donderdaga vond in de raadscommissie Be stuur en Middelen dat de algeme ne uitkering van 'Den Haag' aan provincies en gemeenten drastisch wordt verlaagd. Daar was al reke ning mee gehouden, maar een nieuwe bezuinigingsronde heeft verstrekkende gevolgen voor Ter neuzen. Terneuzen werkte dit jaar met een sluitende begroting, maar ont vangt nu plotseling 660.000 euro minder. Er moeten nu op stel en sprong extra bezuinigingen wor den doorgevoerd. De raadsfracties hoorden het met afgrijzen aan. Fractievoorzitter Giel van Boom van Top/GB: „De weinige haren die ik nog heb, gaan hiervan recht overeind staan." Van Schaik rekende voor dat in 2013 een bedrag van 555.000 euro extra moet worden bezuinigd, bo venop het al geplande miljoen. En ook in 2014 komt er een miljoen bij. In 2015 en 2016 worden de be dragen kleiner. Van Schaik meldde dat B en W komende week dins dag bekijken in welke uitgaven ge sneden moet worden. Hij en bur gemeester Jan Lonink vroegen de fracties zelf ook mee te denken en met suggesties te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 153