14 I De wilde achterkant van Nederland Overladen boek over ontvoering Boer zoekt vrouw in zuid-Tirol BOEKEN KORT zaterdag 16 juni 2012 door Paul de Vries Heeft Nederland nog wil dernis? Genoeg om er als een 2ie-eeuwse Thoreau in op te gaan? De Amerikaanse schrijver verbleef halverwege de negentiende eeuw twee jaar in een bos in Massachu setts en tekende zijn ervaringen op in het vermaarde Walden. Bram van de Klundert, program mamanager bij het Wereldnatuur- fonds, herhaalt dat experiment in de Nederlandse natuur. Hij vond tien plekken waar hij zijn tent kon opzetten om een week wildernis te ervaren. Zonder tv, zonder inter net, zonder e-mail, en met een iPod om alleen vogelgeluiden op na te zoeken. Om uit te vinden wat de wildernis met je.doet en of je in de Nederlandse wildernis nog een 'sublieme' ervaring kunt opdoen. Want in de Nederlandse wildernis zijn overal de sporen van de be schaving. Vanaf zijn praam in het Naardermeer hoort Van de Klun dert het lawaai van het verkeer, in een eendenkooi op de Weerrib- ben ziet hij het kunstlicht van de kassen 's nachts de onderkant van de wolken beschijnen. De Nederlandse wildernis wordt ook altijd beheerd. Mensen beslis sen hoeveel zwijnen er mogen le ven op de Veluwe. Er was een hele serie rechterlijke uitspraken voor nodig om de status van de herten, runderen en paarden in de Oost- vaardersplassen vast te stellen. Ooit waren ze 'gehou- ;TV:~ den dieren', nu zijn het 'wilde dieren' en omdat ze ook als 'inlandse die ren' zijn bestempeld, is het wettelijk toegestaan ze te laten liggen als ze dood zijn - wat bij 'exoti sche dieren' weer niet 3. zou mogen. Toch zijn de plekken waar Van de Klundert kampeert wild genoeg om niemand tegen te komen. Hij moet wennen aan al leen zijn en is dan ook vaak blij als de gast van die wildernisweek op bezoek komt: een schrijver, natuur beschermer of ecoloog om al wan delend mee te praten over de bete kenis van wildernis voor de samen leving. Daarover komt nog een af zonderlijk boek, belooft hij. Dat maakt alvast nieuwsgierig, maar maakt ook dat zijn gedachten nu wat terloops zijn opgeschreven. De band met dieren krijgt maar weinig aandacht in de opvoeding van onze kinderen, schrijft hij, maar meer niet. Niet elke religie is even 'geschikt' voor natuurbe houd, tekent hij op, en stopt daar. op dat volgende boek is het dan nog even wach- "11" vJilV: ten. Dit boek gaat over persoonlijke ervaringen in de wildernis. En die weet hij mooi op te schrijven. Een regen- storm op het hoogveen, stuifsneeuw over de zandplaten van Schier monnikoog, jagende slechtvalken. Van de Klundert moet zich verzoenen met 'niets doen'. Hij beseft heel goed dat het een voorrecht is om een week te mogen verblijven op zulke bijzon dere plekken. Hij mijmert over de mogelijkheden van een wildernis route langs 'de achterkant van Ne derland', zodat meer mensen die wilderniservaringen kunnen op doen. Want dat wildernis 'ge bruikt' moet kunnen worden, is ook zo'n onvermijdelijke realiteit. En ervaringen met het sublieme? Van de Klundert onderging geen 'grootse doorbraak', maar wel in tense schoonheidservaringen die samen met momenten van een zaamheid en stilte hem een tevre- dener mens hebben gemaakt. Hij is geïnteresseerd in boeddhisme en meditatie en daar komen ook de woorden vandaan waarmee hij zijn ervaringen duidt: de natuur helpt hem zijn 'oordelen uit te stel len' en innerlijke 'boodschappen lijstjes' af te werken. Hij ondergaat het gevoel deel te zijn van een gro ter geheel en een harmonieuze band met de natuur te kunnen on derhouden, opgewekt door zoiets eenvoudigs als de roep van de wa tersnip in het donker. Op het eiland Griend, waar vrij wel nooit mensen mogen komen, ontvangt hij geen bezoeker. Het is januari, ijzig koud, er ligt zout ijs op het wad. Een verkleumde ka- noet-strandloper komt hem tege moet en nestelt zich tegen zijn been. Even uit de wind. Het is de verdienste van Van de Klundert dat hij het voorrecht dat hij geno ten heeft, zo goed heeft weten te vangen in boekvorm. Bram van de Klundert - Expeditie Wildernis. Ervaringen met het su blieme in de Nederlandse natuur. KNNV Uitgeverij en Uitgeverij Landwerk, 19,95 euro Toen nog vrij recent de grote roman 'De uit verkorene van de heer' van Al- bert Cohen (1895-1981) in verta ling verscheen, schreef een re censent dat niemand ooit zo mooi over de liefde had geschre ven. Ook in de tweede verta ling van een boek uit Cohens oeuvre, 'Het boek van mijn moeder', draait het om de lief de. Het is een portret dat Co- hen in 1954 schreef van zijn moeder na haar dood. Pas ach teraf beseft hij dat hij nooit in zijn leven meer een vrouw zal vinden die zo onvoorwaarde lijk van hem zal houden als juist zijn moeder. Albert Cohen - Het boek van mijn moeder. Vertaling Paul Syriër. Van Gennep, 9,90 euro Radioluisteraars ken nen wellicht de naam Marjolijn Uitzinger (1947) nog. Zij was ja renlang een van de scherpste politieke interviewers van het VARA-opinieprogramma 'In de Rooie Haan'. Nu, rond de pen sioengerechtigde leeftijd, debu teert ze als thrillerschrijfster met 'Een fatale primeur'. Over een jonge journaliste die naar Berlijn trekt - waar Uitzinger te genwoordig woont - en daar te gen een zaak aanloopt waar de Stasi, de voormalige geheime dienst van de DDR, bij betrok ken is. Marjolijn Uitzinger - Een fatale primeur. De Geus, 18,99 euro/14,99 euro e-book Zoals ook veel Ameri kaanse auteurs, met name thril lerschrijvers, koesteren Italia nen de innige band die ze heb ben met de steden waar hun boeken spelen. Twintig steden in Italië, van grote en bekende als Rome, Florence en Venetië tot kleinere als Crotone en Urbi- no, vormen het decor voor de twintig verhalen in de bundel 'De stedenverzamelaar'. Ook bij de auteurs bekende namen als Carmine Abate, Andrej Longo en Giorgio Vasta. o De stedenverzamelaar. Italiaanse auteurs en hun stad. Serena Libri, 22,50 euro door Mieske van Eek I Svea Ersson - Zonder Lisa Verbum, 14,95 euro Svea Ersson (1965) keert in haar derde misdaadro man terug naar de hel din uit haar debuutthriller Ai- Zeen Eva, een roman over een vrouw die door misbruik in haar jeugd aan een meervou dige persoonlijkheidsstoornis lijdt. In dit nieuwe boek blijkt Eva zich te hebben bevrijd van al haar andere ikken, op 1 na: de 4-jarige Klaartje. Eva is gescheiden van haar eerste man en heeft met haar nieuwe geliefde Tommie drie kinderen en een vierde op komst. Uitgerekend op de dag dat Eva's dochtertje Lisa spoorloos verdwijnt, blijkt ook Klaartje te zijn verdwe nen. Via hypnose probeert Eva Klaartje te bereiken, maar die lijkt met Lisa te zijn meegegaan. Het boek speelt zich groten deels af in Zweden, maar in tegenstelling tot wat haar naam doet vermoeden, is Ers son een Nederlandse schrijf ster. Zij dankt haar naam aan haar Zweedse opa, die met een Nederlandse trouwde. Ersson sleept haar lezers langs het ene na het andere belangrijke thema: seksueel misbruik, ontvoering, liefde, psychiatrie, handel in verbo den medicijnen, vrouwenhan del, machtsmisbruik bij de po litie en falend ouderschap. Het is stof om minstens vier romans te vullen, maar Ers son stopt het allemaal in dit ene boek. Dat is te overladen om geloofwaardig te blijven, temeer daar aan het slot van de roman het toeval wel een erg grote rol speelt. Dat is jam mer, want Ersson kan een spannend verhaal vertellen en dat nog wel met als uit gangspunt zo'n platgetreden pad als de ontvoering van een kind. door Karin Overmars Ernest van der Kwast Giovanna's navel De Bezige Bij, 16,90 euro ERNEST VAN DER KWAST 'XI.fOVAMN A'S ..Navel Emest van der Kwast (1981) is een man van mystificaties, pseudonie men en pastiches. Hij debu teerde drie keer onder ver schillende namen - Yusef el Halal, Ernest Van der Kwast en Sièger Sloot. En toen, in 2010, brak Van der Kwast zowaar door met de roman Mama Tandoori. Giovanna's navel, zoals zijn nieuwste boek heet, bevat een novelle en vier 'omlijsten de verhalen'. Wat die omlijs ting betreft, die bestaat eruit dat we nogmaals lezen wat we al uit de novelle hadden begrepen, namelijk dat het plattelandsleven in zuid-Tirol eerlijk, robuust en simpel is. Volgens de flaptekst woont Ernést van der Kwast ook in zuid-Tiról, dus dat is leuk om te weten. Als het allemaal waar is wat Van der Kwast schrijft, moeten we morgen met zijn allen de knoop door hakken en in zuid-Tirol gaan wonen - je zou wel stapelgek zijn om in de Hollandse misè re te blijven zitten. Ezio, de man uit de novelle, komt na een lang en teleur stellend leven weer in contact met zijn jeugdliefde Giovan-T na: sluiten de twee hoogbe jaarden elkaar alsnog in de ar men? Mooi geformuleerd is het allemaal niet, maar dat past wel bij de ongekunstelde 'Boer zoekt vrouw'-sfeer. Waarom ingewikkeld doen als je morgen weer vroeg op moet om appels te gaan pluk ken? Het is moeilijk te gelo ven dat Giovanna's navel de opvolger is van Mama Tandoo ri, want een sprong voor waarts kun je dit niet noe men. Toch is het wel een boek om vrolijk van te wor den, juist omdat Van der Kwast het zo serieus brengt. In totale eenzaamheid opgaan in de natuur. In Nederland klinkt dan bijna altijd het geruis van de snelweg op de achtergrond. Toch leverde de expeditie van natuurkenner Bram van de Klundert prachtige ervaringen op. De Oostvaardersplassen. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14