de grenzen heen Zeeuws-Vlaanderen Ontzorgen zit in ons DNA! Rabobank ^a^°^an^en van West-Brabant 16 juni 2012 deOndernemer EO door tien bedrijven, vijf uit België en vijf uit Nederland. Onder de onge veer 250 aanwezigen waren veel 'Ne- derBelgen' uit het zakenleven, de bur gemeesters Gaston van Tichelt en Lu- kas Jacobs van de gemeenten Essen respectievelijk Kalmthout en de Vlaamse advocaat en oud-senator Her man Suykerbuyk. De Nederlandse gemeente Hulst en Foto: Aad Meijer de Belgische gemeenten Stekene, Sint-Gillis-Waas en Beveren, de Bel gische Provincie Oost-Vlaanderen en de Nederlandse Provincie Zeeland plus het Belgische intergemeentelijk samenwerkingsverband Interwaas heb ben precies een jaar geleden gezamen lijk de Europese Groepering voor Territoriale Samenwerking Linieland van Waas en Hulst opgericht, 'kort weg' EGTS Linieland van Waas en Hulst. De EGTS Linieland van Waas en Hulst is de opvolger van het vroegere wat meer informele samenwerkings verband Intergemeentelijk Overleg tussen de grensgemeenten Hulst, Stek ene, Sint-Gillis-Waas, Beveren en Moerbeke. Doelstelling van EGTS is het initiëren en uitvoeren van samen werkingsprojecten op de terreinen ha ven en economie, mobiliteit, natuur en recreatie, wonen en leefbaarheid. Een regio als Hulst heeft veel poten tieel in het kader van grensoverschrij dende projecten, maar de aansluiting met het buitenland moet wel gezocht worden. Op het gebied van de wo ningmarkt slaat het initiatief aan dat gericht is op vestiging van Vlaamse ge zinnen op Nederlands territorium. Het gemeentebestuur van Hulst wil echter veel meer inzetten op grens overschrijdende samenwerking met Vlaamse gemeenten en het Vlaamse bedrijfsleven. Een punt van zorg voor de gemeente Hulst is het feit dat rela tief veel ouders kiezen voor onder wijs over de grens. In België is onder wijs vanaf 2,5 jaar namelijk gratis, ter wijl er in Nederland tot de leeftijd van vier jaar sprake is van betaalde kinderopvang. Ook is soms een over weging dat het onderwijs bij onze Zuiderburen meer gedisciplineerd zou zijn. De gemeente Sluis participeert samen met de Vlaamse gemeenten Knokke, Maldegem, Damme en St.-Laureins in Grensoverschrijdende Samenwer king (GOS), voorheen Verbroederde Grensgemeenten. Er waren plannen voor een grensoverschrijdend bedrij venterrein in Eede/Maldegem, maar daar is tot dusverre weinig van te recht gekomen. als thema voor het 200-jarig jubileum gekozen voor 'verbinden'. Zeeuws-Vlaanderen als bruggenhoofd tussen Nederland en België. Kansen Benut die positie, zegt Reijniers. Na tuurlijk, het economische tijd zit mo menteel niet erg mee, moet ook hij er kennen. Maar voor de voorzitter van Zeeuws-Vlaanderen 2014 is het glas altijd halfvol. "Een goed ondernemer ziet en ruikt kansen. Mijn kop eraf als 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen geen per spectief zou bieden. Als ondernemer wachtje niet af. Uit welke hoek de wind ook waait, kansen zijn er altijd. Durven vernieuwen, daar gaat het om. Nou, dqe dat dan ook met en in je streek." Een volksfeest moet het jubileum vooral worden. Met en voor de bevol king. Vandaar dat de Stichting het re gionale verenigingsleven bij de vie ring betrekt. In januari dit jaar heb ben drie regionale bijeenkomsten van uit de bevolking een kleine tweehon derd ideeën opgeleverd. Op maandag 25 juni is er in Mauritshofin IJzendij- ke een vervolg, met name bedoeld om de organisatie van festiviteiten op poten te zetten. Rond de jaarwisse ling moet er in hoofdlijnen een pro gramma zijn. Maar een jubileumviering kost geld. De Stichting, zegt Reijniers, doet een beroep op gemeenten en provincie. "Maar we vinden het onze verplich ting ook zelf geld in het laadje te bren gen. Onder meer een netwerkbijeen komst moet daar voor zorgen. We werken ook aan een sponsorplan voor het bedrijfsleven." Ambitieus programma Het programma voor de Dag van Zeeuws-Vlaanderen eind oktober is ambitieus. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, Karla Peijs, doet mee. Als gerenommeerde spre kers staan de namen van Herman Wijffels en oud-gouverneur van Oost-Vlaanderen Herman Balthazar op het programma. Er is onder lei ding van oud-dean Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy een fo rumdiscussie met prominenten uit bei de Vlaanderens. En -het zou een uni cum zijn- de chefkoks van de vijf Zeeuws-Vlaamse sterrenrestaurants verzorgen na afloop gezamenlijk een walking dinner in het Scheldetheater. Het gaat om Eric van Bochove van 't Vlasbloemeken in Koewacht, Edwin Vinke van De Kromme Watergang in Slijkplaat, Syrco Bakker van Pure C in Cadzand-Bad en in Sluis Francois de Potter van La Trinité en Sergio Herman van Oud Sluis. Reijniers: "We trekken hard aan het programma. Het ziet ernaar uit dat het allemaal gaat lukken. De meesten hebben inmiddels hun medewerking toegezegd." De Stichting hoopt aan het bedrijfsle ven en politieke gremia zo'n zeshon derd kaarten a 200 euro te verkopen. "Dat moet lukken", is Reijniers over tuigd. "Het gaat tenslotte om onze toekomst, die van onze kinderen en van Zeeuws-Vlaanderen. We streven naar een betere samenwerking tussen Vlaanderen, Zeeland en Nederland. Korte lijnen, snelheid in handelen, vereenvoudiging van regels -daar gaat het om. We zijn éen grensgebied, of met dan? Aan de slag dus." v.l.n.r. Walter Kestens, CareI Jan Reuver, Renè Kerstens, Jo Krijn en Richard Danen CareI Jan Reuver is bestuursvoorzitter en directeur van de vestiging op Moerdijk Jo Krijn is financieel directeur Walter Kestens is algemeen directeur van de Belgische tak Alle drie zijn zij directeur-aandeelhouders van TMS René Kerstens is Directeur Bedrijven Richard Danen is Senior Accountmanager Zakelijke Relaties Beiden werkzaam bij Rabobank Roosendaal-Woensdrecht Het spreekt voor zich dat de voorwaarden in orde moeten zijn en het aanbod scherp. Maar uiteindelijk draait het toch vooral om die ondefinieerbare 'klik'. De euro van de Rabobank is namelijk niet anders dan die van een andere bank. Je moet er samen voor willen gaan. Tegen die overtuiging hebben wij destijds 'ja' gezegd. En daarin zijn we niet gelogenstraft. Onze bedrijfsnaam is weliswaar nog jong, de historie geenszins. Die gaat terug naar het begin van de vorige eeuw. In de regio Rotterdam ontstond toen een groot familiebedrijf in industrieel onderhoud, dat uiteindelijk in 2008 leidde tot de verzelfstandiging van TMS. Wij zijn specialist op het terrein van werktuigbouw kundig onderhoud, nieuwbouw en renovatie van industriële installaties in de pro cesindustrie (meer specifiek: chemie, petrochemie en voeding). Een groot aantal van onze klanten bieden wij permanent een breed activiteitenpakket op hun eigen vestiging aan. Technische vraagstukken kunnen zo snel en adequaat op gelost worden. Daarnaast beschikt elke TMS vestiging - Moerdijk, Middelburg, Terneuzen en het Belgische Antwerpen, Tienen en Gent - overeen uitstekend geoutilleerde werkplaats, waar veel gecompliceerde projecten tot een goed eind worden gebracht. Talenten Dit werk verzetten we iedere dag weer opnieuw met ruim 750 vakmensen (niet zelden aangevuld met een aanzienlijk aantal dat we inlenen). Helaas worden ech te talenten steeds schaarser. De metaalsector moet nog steeds opboksen tegen een imago dat al lang niet meer strookt met de werkelijkheid. Vies, vuil en zwaar hebben namelijk al lang plaats gemaakt voor een afwisselende en goed betaalde job. Het is nu aan ons jongeren daarvan te overtuigen. Want ondanks het zware weer waarin de economie momenteel verkeert, zal onze grootste uitdaging voor de komende jaren liggen in een uitbreiding van het personeelsbestand. Succesvolle samenwerking Enerzijds vanwege een op handen zijnde vergrijzing, maar ook simpelweg omdat we in de afgelopen jaren een enorme groei hebben doorgemaakt. Niet in de laatste plaats doordat we vorig jaar de Industrial Services tak van het wereldwijde ISS in België gekocht hebben en het bedrijf plotsklaps verdubbeld werd. Maar feitelijk was die groei al eerder ingezet, toen in 2008 middels een management buy-out TMS ontstond. Dat was ook het moment waarop we met Rabobank in contact kwamen. Een succesvolle samenwerking was al snel geboren, die naar een nog hoger plan getild werd bij die aankoop van ISS Industrial Services. Op zo'n moment komt er een Belgische partner die evenzo groot is aan boord en dat brengt consequenties en culturele verschillen met zich mee, die in goede banen geleid moeten worden. Alhoewel dat laatste eigenlijk erg soepel verlopen is. Grensoverschrijdend ondernemen Rabobank heeft zich in dat traject - maar eigenlijk doorlopend - als een be trouwbare en solide partner laten gelden, die kritisch meedenkt, oplossingen aandraagt, snel kan schakelen en beslissen. Dat komt ongetwijfeld voort uit het lokaal ondernemerschap wat zij aan de dag weet te leggen. Ook op het voor ons belangrijke-terrein van 'grensoverschrijdend ondernemen' weet Rabobank een meerwaarde te bieden. Zij volgt de ontwikkelingen in beide landen op de voet en tracht daar in een zo vroeg mogelijk stadium op te anticiperen. Het mag duidelijk zijn dat wij Rabobank zeker niet alleen als financier zien, maar veel meer nog als adviseur en sparring partner. 'Ontzorgen' zit name lijk niet alleen ons in het DNA! Namens de gezamenlijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 131