Tussen de wal en het schip Special mm. - :«Si EES deOndernemer 16 juni 2012 H. ndememer Grensoverschrijdend ondernemen Grensarbeiders vallen vaak tussen wal en schip. Het lijkt alsof ze zich bewegen in een soort nie mandsland. Wie overweegt grens overschrijdend aan de slag te gaan, krijgt hoe dan ook te ma ken met bijzondere regelgeving en allerlei condities. Wanneer is iemand grensarbeider? Als hij of zij in een lidstaat van de Europe se Unie woont en in een andere lidstaat werkt. Bovendien moet ten minste één keer per week wor den teruggekeerd naar het woon land. Tekst: Henk van de Voorde ST JAN STEEN -„Om aan alle voor waarden te voldoen moeten diverse formaliteiten worden afgehandeld zo als op het gebied van fiscaliteit, socia le verzekeringsrechten, ziektekosten en pensioenen. Ook de aangifte In komstenbelasting is voor grensarbei ders een complexe' materie. Neder landse regelingen zoals het keuze- recht, de compensatieregeling, werel dinkomen, heffingskortingen en hef fing van pseudopremies maken het vaak te moeilijk voor een belasting plichtige om de werking hiervan nog te kunnen overzien. Daarnaast zijn de toelichtingen van de belastingdienst vaak moeilijk te begrijpen, als je er niet in thuis bent. Wij verzorgen Ne derlandse aangiften inkomstenbelas ting voor Nederlandse èn Belgische grensarbeiders", aldus Francklin de Maat van adviesbureau ADM uit St.-Jansteen. De uit Hulst afkomstige De Maat heeft sinds een jaar de handen ineen geslagen met de uit het Vlaamse Stele- ene afkomstige en in Hulst woonach tige Georges van Hoye. Hun team is werkzaam vanuit het voormalige pand van de Rabobank aan de Wilhel- minastraat. ADM houdt zich onder andere bezig met de alsmaar com plexere en steeds veranderende regel- Francklin de Maat, bedrijfsadviseur Mens in Bedrijf. geving omtrent grensarbeiders. Be- drijfsaccountant Georges van Hoye heeft ruim dertig jaar ervaring opge daan bij verschillende grote onderne mingen, waaronder Bayer Antwer pen, een wereldwijde speler met kern activiteiten op het gebied van gezond heid, voeding en hoogwaardige mate rialen. Hij heeft verschillende functies doorlopen, van Financial controller tot manager Finance Controlling. Van Hóye houdt zich voornamelijk onledig met het adviseren van onder nemers, samenstellen en controleren van jaarrekeningen en het behandelen van fiscale aangiftes.. Problematiek Grensoverschrijdende samenwerking tussen overheid, onderwijs en onder nemers is mede van belang om een goede afstemming te krijgen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De problematiek van de grensarbei ders speelt al geruime tijd, terwijl er vanuit de politiek en uitvoeringsin- - stanties als het UWV en het Vlaamse VD AB al diverse keren voor gepleit is «par PRODUCTIE De arbeidsmarkt houdt niet op bij Hulst of Zundert. om ongehinderd over de grens te kun nen werken. Weliswaar is de afstem ming tussen Nederland en België op fiscaal- en sociaal zekerheidsgebied (zorg, pensioen) verbeterd, maar nog altijd niet optimaal. De (veranderen de) Europese en nationale wetgeving houdt in ieder geval meer rekening met de uitzonderlijke positie van grensarbeiders dan voorheen. Een be langrijke taak is weggelegd voor de ad viseurs van de uitvoeringsinstanties die tussen de verschillende geledingen van de arbeidsmarkt dienen te lave ren. Zij moeten bij het matchen van vraag en aanbod zowel de focus heb ben op het eigen werkgebied als zich oriënteren over de grens. Het is be langrijk om grensoverschrijdende as pecten goed in kaart te brengen. Vas te structuren zouden moeten worden losgemaakt. De arbeidsmarkt houdt tenslotte niet plotseling op bij grensge meenten als Hulst of Sluis. Campagne Zeeuws-Vlaanderen is een mooi ge bied met veel toekomstperspectief, maar kansen moeten wel benut wor den. Door de Stichting Zeeuws Vlaanderen is onlangs een campagne gelanceerd om Belgen over te halen naar de Zeeuws-Vlaamse woning markt. Niet zonder succes want er is een trend gaande van vestiging van (jonge) Belgische gezinnen in Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar zijn er zelfs meer Belgen dan Nederlan ders komen wonen in Zeeuws-Vlaan deren. Bovendien zijn ook diverse Vlamingen aan het wikken eii wegen, met betrekking tot een mogelijke een overstap over de grens. De rust, ruim te en prachtige natuur van het Zeeuws-Vlaamse landschap, spreekt onze zuiderburen aan. Nog belangrij ker zijn enkele andere aspecten. De Belgen profiteren namelijk van de la- Foto: Mark Neelemans gere grond- en woningprijzen en van de hypotheekrente aftrek, hoewel aan deze laatste verworvenheid na de Tweede Kamerverkiezingen van 12 september ongetwijfeld geschaafd zal worden. Ook de rust, ruimte en prachtige natuur van het Zeeuws-Vlaamse landschap, spreekt onze zuiderburen aan. Communicatie De Maat wijst op het belang van een goede wisselwerking tussen Neder land en België op de arbeidsmarkt. „Voor Vlamingen die in Nederland komen wonen en werken zijn er veel mogelijkheden. Anderzijds liggen er ook kansen voor Nederlanders op de Belgische arbeidsmarkt. In ieder geval is het zaak dat grensarbeiders zo goed mogelijk gefaciliteerd worden. In het middelbaar onderwijs zijn er bijvoor beeld in Nederland vacatures voor Belgische leerkrachten, terwijl er an dersom werkgelegenheid is voor Zeeuws-Vlamingen bij onze zuider buren,' bijvoorbeeld in Antwerpen waar een tekort is aan leerkrachten in het basisonderwijs. Zeeuws-Vlaande ren kan ook voor Belgische onderne mers interessant zijn, qua afzetgebied en. in het licht van een mogelijke ne venvestiging. Zeeuws-Vlaanderen r kan dan eventueel een springplank worden richting de rest van Neder land." Francklin de Maat combineert als be drijfsadviseur 'mens in bedrijf prak tisch zakendoen met respect voor indi vidu en maatschappij. „De'onderne mer en zijn medewerkers maken het succes van het bedrijf. Communicatie is daarbij heel belangrijk. Wij zijn geïnteresseerd in de mens achter de onderneming. Zeker onder de grillige economische omstandigheden van de ze tijd, hebben ondernemers behoefte aan een; stabiel klankbord."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128