Gastheer over de grens heen Special £)ndememer Grensoverschrijdend ondernemen 16 juni 2012 deOndernemer sa Recreatieondernemers geven in de regel graag tips en aanbevelin gen door aan hun gasten, maar zijn soms zelf niet (volledig) op de hoogte van de vele mogehjklie- den die hun regio heeft te bieden. Een vijftiental ondernemers af komstig uit de gemeenten Woens- drecht, Essen, Kalmthout en Sta broek mogen zich officieel gast heer noemen van het Grenspark de Zoom - Kalmthoutse Heide. Zij volgden met succes de cursus 'Gastheer van het Grenspark'. Tekst: Henk van de Voorde KALMTHOUT - De cursus werd ge geven door coördinator Barbara Van Eeckhoutte en VER medewerkster Milenka Wijckmans van grenspark De Zoom - Kalmthoutse Heide. ,,De deelnemers volgden een cursus voor (recreatie)ondememers die zich be wust zijn van de unieke locatie van hun bedrijf, in de omgeving van het Grenspark. De nadruk werd gelegd op historie, natuur, welzijn en recrea tiemogelijkheden. De cursus vond voor het eerst grensoverschrijdend plaats. In totaal werden ruim dertig gastheren- (en -vrouwen) van diverse recreatie- en horecaondernemingen opgeleid. De cursus bestond uit drie sessies in het Grenspark en een excur sie in de wijde omgeving. Alle onder nemers zijn enthousiast en gemoti veerd om hun gasten te informeren over de natuur in het Grenspark. De ondernemers zijn te herkennen aan een speciaal ontworpen gevelbord Gastheer van het Grenspark zegt Barbara Van den Eeckhoutte. Kopje koffie Tijdens de cursus gastheerschap leer den de ondernemers als vanzelfspre nis, cultuur, natuur en het landschap van de Zwinstreek. De cursus is bij voorbeeld bij uitstek geschikt voor een eigenaar of manager van een cam ping, restaurant of hotel; of voor de ei genaar van een dagrecreatiezaak of voor een verkoper van streekproduc ten. Ze is bedoeld om antwoord te ge ven op vragen van gasten en klanten zoals: Welke streekproducten zijn kenmerkend voor de Zwinstreek Waar kunnen we pittoreske plaatsen vinden in de Zwinstreek Een twin tigtal ondernemers heeft de cursus, die in de maanden februari en maart werd gehouden, inmiddels met goed gevolg afgelegd. Zij mogen zich met recht Gastheer van de Zwinstreek noemen. Woud Tijdens de cursus heeft men ook ge leerd om zelfde weg te vinden in het woud van alle gemarkeerde wandel en fietsroutes en activiteiten voor kin deren. De ondernemers kunnen nu ook in geuren, kleuren en smaken vertellen over de typische streekpro ducten van de Zwinstreek. Ook het netwerken tussen de ondernemers on derling wordt hierdoor versterkt. Klanten worden gemakkelijker door verwezen en in voorkomende geval- p len worden gezamenlijke arrangemen ten opgezet. Als Gastheer van de Zwinstreek zijn de recreatie- en horecaondernemers zich bewust van de unieke locatie van hun bedrijf in de regio. Men kent de mooiste plekjes en geeft, als ware am bassadeur van de omgeving, graag toe ristische tips door aan de gasten. Na beëindiging van de cursus hebben alle ondernemers een bordje op de gevel van hun etablissement gekregen met. de vermelding 'Gastheer van de Zwin streek'. kend meer over de ontstaansgeschie denis, de cultuurhistorie, het land schap en de natuur van het Grenspark de Zoom - Kalmthoutse Heide. Daar naast ging ook bijzondere aandacht uit naar gemarkeerde wandelroutes, fiets- en ruiterroutes, mogelijke activi teiten voor kinderen en de specifieke natuurwaarden van het Grenspark. De ondernemers - waar men terecht kan voor (recreatie)evenementen, een overnachting, lunch, diner of ge woon een kopje koffie - zijn graag be reid om hun gasten optimaal te infor meren over activiteiten en natuurlijke waarden van het Grenspark. Zwin De cursus werd eerder al in andere Nationale Parken van Nederland ge doceerd. In de Vlaamse gemeente Damme werd eind vorig jaar in een afgeladen stadhuis een informatiebijeenkomst gehouden over grensoverschrijdend gastheerschap in de Zwinstreek, het gebied van de Nederlandse gemeente Sluis en de Vlaamse zustergemeenten Knokke-Heist en Damme. „Waar kun je een informatievergade ring over de Zwinstreek beter laten doorgaan dan in een historische stad als Damme. Het gebied van de Zwin monding tot Brugge met als navel streng het kanaal Sluis-Damme-Brug- ge heeft een bijzonder rijke historie. Hier in Damme stapje zo de geschie denis in", aldus Eerste Schepen Maxim Willems van Knokke-Heist. Enkele recreatieondememers uit de praktijk hielden een rede over de meerwaarde van het Gastheerschap. Natuur en Milieu De gemeenten van de grensoverschrij dende Zwinstreek, het IVN (natuur en milieueducatie) en de provincies West-Vlaanderen en Zeeland hebben hun kennis en ervaring verenigd om recreatieondememers een vijfdaagse cursus tot Gastheer van de Zwin- streek aan te bieden. Deze cursus maakt deel uit van het Europees pro ject Recreatie en Ecotoerisme in de Zwinstreek (REECZ). De ondernemers worden tijdens de cursus bijgepraat over de geschiede Barbara Van Eeckhoutte: 'Nadruk op historie, natuur, welzijn en recreatie.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 127