De maat van de stad bepaalt winkeloppervlak m deOndernemer 16 juni 2012 Detai'hanc Doordachte winkelcentra Als de winkelstraten zo vol zijn, weetje datje het goed gedaan hebt. Foto's: Mark Neelemans Houd maat bij de ontwikkeling van nieuwe winkelcentra, raadt directeur Nico Fierloos van Area Retail Vastgoedadviseurs gemeen ten aan. Winkelvoorzieningen staan onder druk onder invloed van de economische crisis en de groei van webwinkelen. "Jon gens, bouw alleen als je een con crete invulling van winkelpanden hebt", adviseert de winkelmake laar. Tekst: Peter Oggel KOEWACHT - Nico Fierloos houdt niet zo van wij- en zij-denken. Hij vindt dat gemeenten en ondernemers in de detailhandel meer met elkaar moeten samenwerken. 'Samen sterk',, heet dat met een cliché. Fierloos, di recteur van Area Retail in Koewacht, heeft er nog zo eentje paraat: 'Weder zijds begrip'. Gemeenplaatsen wellicht, niettemin zijn het voor hem zeker geen loze kre ten. Niet dat hij wil somberen, verre van. Elke crisis heeft een eind, is zijn overtuiging. Nochtans vergen recente ontwikkelingen in de retail in zijn vi sie een nieuwe aanpak. Zeg maar: nieuw realisme. En dat vereist samen werking tussen alle partijen. "Het is niet: gemeente en ondernemers tegen over elkaar, het is: gemeente en on dernemers met elkaar." Hij wijst in dit verband ook op het be lang van goede wederzijdse contac ten. "Ambtenaren moeten meer als ondernemer denken, ze zitten er ten slotte voor de gemeenschap. Ander zijds moeten ondernemers begrijpen dat de gemeente ook niet alles kan." Hij prijst een initiatief van de onder nemerskoepel Centrum Management (CM) Temeuzen. Uit zorg om de hui dige ontwikkelingen in de detailhan del wil CM in overleg met de ge meente, ondernemers en makelaars een plan ontwikkelen om het aanbod aan detailhandel in de stad Temeuzen minstens te behouden; en, als het even kan, Terneuzen als bovenregio nale koopstad aantrekkelijk maken voor (nieuwe) ondernemers. Zware tijden De detailhandel maakt zware tijden door, het verhaal is niet nieuw. Eco nomische recessie, dalende omzetten, veranderingen in de bevolkingsop bouw en internet -het zijn in kort be stek factoren die een bedreiging vor men voor de bestaande winkelcentra. Het gevolg zal zijn (toenemende) leegstand. Dat is een nationaal issue, onderstreept Fierloos nadrukkelijk. Hij is met zijn bedrijf Area Retail se dert 1997 landelijk actiefin de winkel vastgoedmarkt en weet dus waarover hij praat. "Nederland is het dichtst be- winkeld van. Europa, misschien wel van de wereld. Door de jaren heen is er teveel gebouwd." Ook in de vier Zeeuwse steden zijn de effecten inmiddels merkbaar. In het straatbeeld vallen de lege winkels op. Volgens recente cijfers van het ad viesbureau Droogh Trommelen en Partners (DTNP) spant Vlissingen de kroon met ruim twintig procent van het beschikbare winkeloppervlak. Maar ook Middelburg en Goes kam pen met leegstand. Terneuzen (stad) doet het in verhouding nog goed, geeft Fierloos aan. "Daar is relatief de minste leegstand." Hij pleit nadrukkelijk voor een realis tische aanpak van de problematiek. "Houd de maat van je stad in de ga ten. Eigenlijk is het simpel. Je hebt zo veel consumenten en daar staan zo veel vierkante- meters winkelopper vlak tegenover. Als dat uit de pas loopt, krijg je eenprobleem." Een goede mix Oorzaak en gevolg dus. Een lesje in winkelcentra van Nico Fierloos: "Een goed winkelbestand bestaat uit een mix van landelijke ketens -denk aan Etos, Kruidvat, Mediamarkt- re gionale winkelbedrijven -Hotlegs, De Splenter, Bomont, Bliek- en lokale winkels. Andere is het voor de consu ment niet aantrekkelijk. Vlissingen biedt vrijwel alleen nog het landelijke winkelbedrijf, daar is echt sprake van scheefgroei. Dat is een verarming. Middelburg ondervindt in mijn op tiek de consequenties van Mortiere en Zep. Daardoor ontstaan nu gaten in het stadswinkelcentrum. Agrimarkt is weg, in de Geerepassage staat veel leeg. Er is in Middelburg onderling geen relatie met de winkelgebieden. Het is of winkelen in Mortiere of in het centrum. Winkelcentra moeten zo dicht mogelijk op elkaar aanslui ten. Je krijgt een consument maar naar een punt. De klant komt, par keert, winkelt en gaat weer terug naar huis." Wat dit aangaat, maakt Fierloos zich wel enige zorg over de plannen voor maar liefst drie nieuwe winkelcentra in Terneuzen: Kop Noordstraat, Ken nedy-West en Snowbase (Koegorepol- derj. Bezint eer gij begint, waar-, schuwt hij de Terneuzen se gemeente- bestuurderen. "Mensen die straks gaan winkelen bij Snowbase, krijgje dus echt niet meer naar het centrum. Kennedy-West daarentegen ligt pre cies in het verlengde van de winkel centra in de binnenstad en Schutters hof. Dat is wat de consument wil." Bouw gefaseerd, adviseert Fierloos. Zet de spade pas in de grond als er voor die nieuwe vierkante meters, winkeloppervlak ook daadwerkelijk nieuwe huurders zijn. Geen verplaat sing van winkels dus, want dat helpt van de regen in de drup. En, tot slot: houd de verhuurcondities marktcon form. "Wees realistisch. De vraag naar win kelpanden is heel laag. Ook in Ter neuzen. En komt er dan toch een par tij voor wie geen geschikt pand is, dan kunnen we daar echt wel voor zorgen. Ga maar eens na hoeveel: on dernemers er de komende jaren zul len stoppen als gevolg van recessie of leeftijd. De verhoging van het btw-ta- rief zal daar ongetwijfeld ook een rol in gaan spélen." Waarmee Fierloos zeker niet wil zeg gen dat Temeuzen de Kop van de Noord,straat dan maar de Kop van de Noordstraat moet laten. Niet dat hij zich wil bemoeien niet de politieke - schermutselingen over misschien wel het meest besproken stukje Temeu zen, desondanks klinkt hij gedeci deerd: "Sloop die panden en maak er een park van tot betere tijden." Toch dicht hij Terneuzen in de Zeeuwse verhoudingen als winkel stad de beste kansen toe. Om reden van? "In tegenstelling tot de drie ande re steden heeft Terneuzen een achter land: over de grens",Jegt Fierloos uit, "Belgisch-Vlaanderen biedt enorme potentie om de stad naar een hoger plan te tillen. Zorg datje stad bruist. Organiseer evenementen. Doe zoals Hulst en Sluis en maak van elke zon dag koopzondag. Temeuzen heeft de Westerschelde en water trekt altijd. Benadruk je plussen en creëer een ver zorgingsgebied., En dan komt er on getwijfeld een moment dat een lande lijke keten als H&M zegt: hé, daar komt wel veel volk, daar moeten we zijn woensdag oonderidaer vr4Ö3<j ^saterdag 21 22 23 24 NOVE^Sen HDvêM BES \GV5VSEP 19.00-22ÉKJïkh; -i.X-lL-X 1-1 CO-- 21.SCü'-r tt.Q'3- Ig.SOssr vcnOeijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 124