niet zomeren in Zeeland 16 juni 2012 deOndernemer En wat er allemaal op ons afkomt, dat wordt pas in het najaar, waarschijnlijker pas in de winter duidelijk. Want eer er een nieuw kabinet is, eer er nieuwe plannen op tafel liggen, dan zit ten we waarschijnlijk alweer in de sneeuw. Toch blijven de experts, die iedere maand de economische ba rometer samenstellen, xn Zeeland redelijk positief. Er rolt nog steeds een rapportcijfer iets boven de zes uit (6,1). Dat in tegen stelling tot de experts in West- Brabant, die in een neerwaartse spiraal nu op een 5,6 zitten. Het is afwachten hoe we er na de vakantie op staan. Het is wat dat betreft ook te hopen dat ons alsnog een goede zo mer te wachten staat. Met volle stranden, overvolle terrassen en drukke winkelstraten. Dat zal de Zeeuwse economie zeker goed doen. Henk de Haas ZPPC Lilianne van der Ha Agrariër Ronald Reunis Philips Ruud de Baar Marsaki Geert de Raedemaecker Yara Met de economie is het net als met het weer; zeer wisselvallig maar overwegend somber. Zo ook de economie, die kwakkelt voort en elk teken van opleving is van korte duur. Hoewel er in de internationale transport- en lo- gistieksector wat lichtpuntjes te zien zijn, vind ik het nog veel te vroeg om daaraan de conclusie te verbinden dat het internationale economische tij aan het keren is. In Europa kan alle opwinding over de grote sportevenementen niet verhullen dat de staat van de economie zorgelijk is. De positie van de euro blijft onder druk staan en de probleemlanden blij ven zorgen voor economische in stabiliteit. Ook landelijk is het onzekerheid troef. De consu ment houdt de hand op de knip en wacht af. Het akkoord dat een meerderheid van de Tweede Kamer met het demissionaire ka binet gesloten heeft, helpt wat dat betreft ook niet echt. Het is vooral een akkoord over lasten verzwaring en de O-lijn. De con sument heeft straks nog minder te besteden. In de havens valt de zeeoverslag lager uit dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Maar niet dramatisch. Tenslotte was 2011 een topjaar en sowieso moeilijk te evenaren. Veel onder nemers in de haven investeren op dit moment in nieuwe activi teiten en uitbreidingen. Daaruit blijkt hun vertrouwen in de toe komst. Ik ga er vanuit dat het dit jaar in Zeeland toch nog een keer zomer wordt. Volgens voorzitter LTO Neder land is een vaii de toekomst the ma's "Beter met minder". Dit komt uitgebreid aan de orde bij de hervorming van het GLB (ge meenschappelijk landbouw be leid) De nadruk mag niet alleen hier op liggen, vergeet de schaars te die er volgens velen komt van voedsel, energie en water niet. Binnen Europa verdwijnt zoveel landbouwgrond dat elders op de wereld weer grond moet ontgon nen worden om op hetzelfde pro ductie niveau te blijven. Zorgvul digheid met omgaan van grond is dan ook een must! Groene groei dient in het teken van inno vatie en duurzaamheid (het ino- dewoord)te staan, zo kan heel ge richt naar het thema "beter met minder"toe gewerkt worden. Met minder energie en grondstof fen produceren. Waar niet alleen de prijs voor de consument cen traal komt te staan, maar ook een evenwichtige verdeling van mar ges binnen de keten, dus van pro ducent tot consument zijn zeer belangrijk. Nu de vooijaarswerk- zaamheden weer achter de rug zijn, kunnen we met zijn allen weer genieten van het jong groen dat tot leven komt! Hope lijk groeit dat in ieder geval weel derig! Ons geplande leven van vergade ringen en besluiten staat in Ne derland behoorlijk onder druk. We kunnen prima in onze "ach teruitkijkspiegel" analyseren wat er mis is gegaan of nog beter wie iets fout heeft gedaan. Echter pre cies aangeven wat de oorzaak is blijft vaak uit. Een nieuw pro bleem dient zich weeral aan en voor we het weten is de dag van hardwerken weer voorbij. We willen alles contoleren en zijn goed in het stellen van vragen. Nog meer details leiden naar nog meer vragen, belangrijk om te weten waar we staan. Echter door de "voorruit kijken" is thans meer cruciaal. Of het nu gaat om ondernemingen, ge meente, kerk, zorg of scholen, vernieuwing is onze uitdaging. Als we mee willen gaan met de veranderingen om ons heen, ze ker die ook buiten Nederland, moeten we onszelf durven te ver anderen. Degenen die achteruit blijven kijken krijgen het zwaar, degene die voorruit durven kij ken zullen profiteren van deze verandering. Formuleer doelstel lingen en ga ervoor, wees tevre den en kijk vooruit. Geniet van het EK en de Olympische spe len, aan de verlichting van de meerderheid van de voetbalvel den en de stadions in Polen, Oek raïne en in Londen zal het zeker niet liggen. Ik zit steeds met hetzelfde dilem ma. Beschouw ik de economi sche vooruitzichten voor de vast goedsector, beperk ik me tot de ontwikkelingen op het gebied van nieuwbouw of focus ik me vooral op de ervaringen en ver wachtingen vanuit onze eigen onderneming De vastgoedsec tor zit over de hele linie in zwaar weer. Het aantal transacties daalt nog steeds, nieuwe ontwikkelin gen worden beëindigd of uitge steld en het gevaar voor waarde daling is reëel. Daarnaast is er sprake van een flink imagopro bleem van de sector. De nieuw bouw van woningen en bedrijfs- onroerend goed moet zo zachtjes aan het dieptepunt hebben be reikt. Berichten over faillissemen ten bij bouwgerelateerde bedrij ven zijn aan de orde van de dag. Zeeland vormt hierop gelukkig nog een positieve uitzondering. Het Lenteakkoord heeft niet po sitief bijgedragen aan de koopge- neigdheid van consumenten. De onzekerheid over de consequen ties van de BTW-verhoging op nieuwbouwwoningen maakt ko pers nog onzekerder De voor uitzichten voor ons eigen bedrijf zien er een stuk gunstiger uit. De portefeuille voor de komen de penode bestaat hoofdzakelijk uit nieuwbouwontwikkelingen op het gebied van sociale huur woningen, zorg, onderwijs en maatschappelijk vastgoed. Ook die investeringen nemen af, maar de portefeuille is nog goed ge vuld. De afgelopen weken en dagen te kenen zich zowel landelijk als re gionaal een aantal lichtpuntjes binnen de industrie af. Zo is de chemische industrie in nederland 2012 goed begonnen, naast een productiestijging van bijna drie procent in het eerste kwartaal ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar stelden bedrijven ook hun investeringsverwachtin gen in posineve zin bij. de omzet stijging in het eerste kwartaal be droeg zes procent. Deze werd naast door de toenemende pro ductie mede veroorzaakt door stijgende afzetprijzen (4 pro cent). Daannee is het eerste kwar taal het beste kwartaal ooit. De marges stonden echter nog flink onder druk door de relatief hop- ge grondstofprijzen. Dat zijn met name de kosten van olie en gas voor de energie intensieve bedrij ven, waarvan met name Zeeland er nogal wat heeft, van belang. Momenteel lijkt er als gevolg van de teruggelopen groei van de wereldeconomie sprake van enige stabilisatie waardoor de volatiliteit in de energieprijzen even lijkt te worden getemperd. Dat is goed nieuws voor die be drijven waarvoor olie en gas de belangrijkste grondstof is. Bin nen onze eigen kunstmestsecetor vallen geen concrete knelpunten te constateren. Wel zien we voor bepaalde producten enige stagna tie in de afzet. De verwachtingen blijven echter positief, alle instal laties in Sluiskil draaien op volle capaciteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 123