De Maatschappij: Vrienden van de Zeeuwse economie |||:;|deOndernemer 16 juni 2012 Netwerken Departement Zeeland Cees de Hooge: 'Ervaren grijze duiven in dienst van jeugdig elan.' Foto: Marijke Folkertsma De Maatschappij is niet alleen de oudste netwerkclub van Neder land, opgericht in 1777, het is te vens de grootste netwerkclub van ons land. Weliswaar is het Zeeuw se departement van een wat re centere datum, sinds 1815, maar de club van meer dan 150 leden is bijzonder actief. En heeft in het lobbycircuit nogal wat invloed omdat vertegenwoordigers van de drie O's (overheid, onderwijs, ondernemers) deel uitmaken van het Zeeuwse departement. 'Wij zijn de vrienden van de Zeeuwse economie', zegt voorzitter Cees de Hooge. Tekst: Ron Gregoor MIDDELBURG - Oud Rabo-top- man Cees de Hooge is al meer dan twintig jaar actief bij het Zeeuwse De partement van De Maatschappij. Aan vankelijk als penningmeester, sinds twee jaar als voorzitter nu hij gepen sioneerd is. Hoewel, gepensioneerd? De Hooge staat dan weliswaar niet meer op de loonlijst van de Rabo bank, hij heeft het er niet minder druk door. Tal van besturen, commis sariaten, adviseur van nogal wat instel lingen. ze hebben De Hooge wel we ten te vinden. En dan is hij natuurlijk ook voorzitter van De Maatschappij, departement Zeeland. Een bijzondere club. Het Zeeuwse Departement van de Maat schappij bestaat uit vertegenwoordi gers van de drie O's. "Ook wel de gouden driehoek genoemd, maar wij praten liever over de 3 O's: overheid, onderwijs en ondernemers. Daarmee heb je de drie belangrijkste en in vloedrijkste sectoren op het netvlies. Dat is belangrijk als je iets wilt beteke nen voor de samenleving. Als je iets gedaan wilt hebben, dan zul je dat moeten doen met die drie sectoren. Gelukkig zien ze dat hier in Zeeland in. Vandaar ook dat wij er veel waar de aan hechten om leden van juist die drie O's te hebben." Onderwijs voor een goede basis voor de ondernemers en hun medewerkers en de overheid die uiteindelijk so ciaal-economische beslissingen neemt. Goede contacten met over heid en onderwijs zijn dus van vitaal belang voor ondernemers. Die heeft - De Maatschappij dan ook. Alles voor Zeeland Vrienden van de Zeeuwse economie, zo noemt De Hooge zijn club het liefst. "Het zijn allemaal mensen die ■samen één ding voor ogen hebben: het verbeteren van de Zeeuwse eco nomie. Op alle gebied." Hoe doet het Zeeuwse departement dat dan? "We proberen de drie gele dingen met elkaar in gesprek te bren gen. Op een .informele manier. Dat doet de Maatschappij door bijvoor beeld het organiseren van symposia, werklunches en andersoortige bijeen komsten, waarbij de leden elkaar ont moeten. Maar niet alleen onze leden onderling, we hebben ook contact met soortgelijke netwerkclubs in den lande om voor onze leden en met el kaar te spreken. Uit die interactie ont staan werkbare ideeën en begrip voor eikaars standpunten; nuttig en nodig.. En vooral ook met onze Belgische vrienden. Grensoverschrijdend net werken wordt voor een provincie als Zeeland steeds belangrijker. Want eer lijk gezegd, wij vinden de relaties bin nen de Delta belangrijker dan met de Randstad. Als provincie kunnen wij meer profiteren van de band met West- Brabant en vooral Vlaanderen. Dat is ons achterland. Daarom nodi gen we regelmatig sprekers uit bij voorbeeld Gent of Antwerpen uit om voor onze leden te spreken. Anders om gebeurt dat ook, wij zoeken onze Vlaamse vrienden op om samen activi teiten te doen." Het Zeeuwse departement van de Maatschappij telt nu 150 leden. Dat zijn er weieens meer geweest, dat zijn er ook weieens minder geweest. In principe kan iedere vertegenwoordi ger van de drie O's zich aanmelden. "We zijn niet gebonden aan een le dental. Het gaat erom dat we zo'n sa menstelling hebben, dat we iets bete kenen voor de Zeeuwse samenle ving." Ervaring en jeugd Een van die dingen die de Maatschap pij doet voor die Zeeuwse economie is de begeleiding van jonge onderne mers. Een van de nieuwe projecten van De Maatschappij. "Wat wij wil len is dat de energieke grijze duiven, zo noem ik maar even onze oudere, ervaren leden, de jonge collega's, de startende ondernemers doelgericht van dienst zijn. En dat niet alleen door vragen te beantwoorden, maar ook met praktische adviezen en con tacten. We schrijven de leden aan om de interesse te polsen. Stel dat tien procent positief reageert, dan hebben we tussen de vijftien en twintig erva ren rotten die beschikbaar zijn om de jongere ondernemers te helpen. En dan bedoel ik niet de jonge onderne mers in leeftijd, maar in tijd dat zij met hun bedrijf bezig zijn. De oude ren zijn laagdrempelig bereikbaar voor het geven van advies. Er zijn wel instanties die dat ook doen. Maar omdat onze ervaren leden alles zelf hebben meegemaakt, zelf ook voor dezelfde problemen stonden als onze jonge mensen, heeft ons initiatief meerwaarde. Wij verwachten daar veel van." Op 21 juni heeft het Zeeuwse depar tement haar ledenvergadering. Op de Kenniswerfin Vlissingen. "Waarmee we willen laten zien dat we weliswaar een oude club qua bestaansjaren zijn, maar dat we wel degelijk naar de toe komst kijken. Jonge ondernemers kennis laten maken van wat daar ge beurt en wat wij kunnen betekenen. Op die bijeenkomst gaan we onze plannen promoten bij onze leden en de starters; een win-win aanbie ding.." Opvallend verder is dat de Maatschap pij een groot bestuur kent. Tien le den, met een dagelijks bestuur van vier mensen, "Daar zit een gedachte achter. In het algemeen bestuur zitten vertegenwoordigers van alle geledin gen binnen de club. We hebben zo van stonde af aan kritisch- creatieve vertegenwoordigers vanuit de drie O's. Dat werkt plezierig en effectief." Historie De Maatschappij is een landelijke net werkclub, met een landelijk hoofdbe stuur en 32 departementen, afdelin gen. Het hoofdkantoor van de Maat schappij staat in Den Haag. En regelt voor de departementen alle admini stratieve activiteiten.' De Maatschappij is de oudste netwerk club van Nederland. Opgericht in 1777, in de tijd van Voltaire en Rous seau. En het is ook de grootste net werkclub van ons land met meer dan 4000 leden. In het oprichtingsjaar van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zoals de netwerkclub offi cieel heet, was Willem V nog stadhou der en leefden de geleerden Voltaire en Rousseau. Napoleon was nog maar net uit de luiers. Terwijl vrij heidsstrijder George Washington in 1789 de eerste president van Amerika werd, leed de Republiek onder de zwaarder wordende concurrentie met het buitenland. Net als nu was de economie in de Re publiek kwetsbaar. Toenemende con currentie dus, het land had nagenoeg geen grondstoffen en een kleine bin nenlandse markt. Mondjesmaat kocht men de dagelijkse behoeften. De koopkracht nam af, slechte tijden voor de nijverheid, transport, am bacht en handel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 120