„Europa verandert. Griekenland heeft een kans op eerlijke onderhandelingen. II zaterdag 16 juni 2012 ND-voor man Antonis Samaras keuze Peiling Griekse verkiezingen Er bestaat een grote kans dat het radicaal-linkse blok Syriza morgen de Griekse parlementsverkiezingen wint. Syriza verzet zich hevig tegen de strenge voor waarden aan de noodhulp van 130 miljard euro voor Griekenland. Verkiezingsuitslag van 6 mei 2012 plus de peilingen van 17 juni Verkiezingsbeloften Syriza II Annuleren voorwaarden noodhulp EU-IMF en herstel pensioenen en lonen Uitstel van drie tot vijf jaar voor aflossingen Griekse schuld 13 Opschorten privatisering van grote overheidsbedrijven Gehavende banksector van Griekenland onder staatstoezicht infographic CRW bron GN wel de nieuwe drachme gigantisch moeten laten devalueren; waarschijnlijk beide. Ook in dat scenario zal de armoede onder de Grieken de komende jaren voorlopig alleen maar dramatisch toenemen. Het is geen strijd tussen links en rechts, maar tussen het midden en de extreme lin ker en rechter vleugels. De middenpartijen, de conservatieve ND en de sociaaldemocrati sche PASOK, kampen daarbij met een ge- 'In de euro blijven en een streep zetten door de afspraken, dat kan niet' loofwaardigheidsprobleem. Nu pleiten zij voor de bezuinigingen. Zij waren echter de afgelopen decennia bij toerbeurt aan de macht en hebben juist door hun spilzucht de ernst van de huidige financiële crisis ver oorzaakt. In de peilingen maakt zowel de ND als de kampioen van de eurosceptische partijen, Syriza, kans op ongeveer 30 procent van de stemmen. Een winnaar is niet te voorspel len. Syriza maakte bij de verkiezingen in mei pas in de laatste dagen een grote sprong vooruit in de kiezersgunst. Toen bleef ruim een derde van de kiezers thuis. Het Griekse kiessysteem maakt de nek-aan-nekrace uiter mate spannend, omdat de partij die als grootste uit de bus komt, in het parlement vijftig extra zetels opstrijkt. Deze bonus, die het gemakkelijker moet maken een regering te vormen, faalde echter na de verkiezingen in vorige maand. De onderlinge tegenstellin gen bleken zo groot, en de breekpunten zo hard, (dat alleen nieuwe verkiezingen nog hoop op uitkomst boden. Om kiezers te paaien, stellen Griekse par tijen dat het, ondanks de deplorabele toe stand van het land, nog altijd mogelijk is de kool en de geit te sparen. Zo beschuldigt Sy- riza-leider Alexis Tsipras de ND van stem mingmakerij en chantage van de kiezer. „Eu ropa zal Griekenland nooit uit de eurozone gooien, omdat dan heel Zuid-Europa het zelfde lot wacht", beweert Tsipras geruststel lend. In een ND-spotje eet Alexis' zijn buikje rond, maar weigert te betalen. Hij eindigt met zijn bips op de stoep van restaurant Eu ropa. „Zeggen dat het je hoogste prioriteit is om in de eurozone te blijven en tegelijk be weren dat je een streep wil zetten door de afspraken met je schuldeisers, dat kan niet", zegt ND-voorman Antonis Samaras. Samaras en zijn bondgenoten ter linker- en rechterzijde, die Griekenland in de eurozo ne willen houden, willen echter wel op nieuw met EU en IMF onderhandelen over de voorwaarden van bestaande en toekom stige kredieten. Samaras wil dat de focus wordt verlegd van bezuinigingen naar het stimuleren van de economie en het creëren van banen. „Europa verandert. Griekenland heeft een kans op eerlijke onderhandelin gen." Het gehele Europese reddingsplan de rug toekeren, zal volgens Samaras 'rampzalige gevolgen' hebben. En dat noemt Syriza dan weer 'bangmakerij'. Het is ook moeilijk niet bang te worden temidden van reële tekor ten in de gezondheidszorg - de medicijnen raken op -, de veerboten die niet meer va ren, de aanvallen op migranten en de onze kerheid over de energievoorziening. Er wordt gehamsterd en bij de grote Griekse banken wordt elke dag zeker 500 miljoen eu ro opgenomen, en nauwelijks gestort. Zo mogen de Grieken hun onmogelijke keuze ook nog maken in een klimaat van reële angst, bluf en bangmakerij. Syriza 16,8% peiling: 23,6 a 31,5% Nieuwe Domocratie 18,9% peiling: 25,5 a 27,1% PASOK: 13.2% peiling: 9,9 a 13,5% Onafhankelijke Grieken 10,6% peiling: 5,3 a 6,9% Gouden Dageraad 7,0% - peiling: 3,6 a 5,1% Dimar6,1% Communisten 8,5% peiling: 4,4 d 8,0% peiling: 5,2 a 5,7% Tegen bezuinigingen, voor de euro-exit Schrappen bezuinigingen, euro-exit niet uitgesloten Bezuinigingstempo heronderhandelen, behoud van de euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11