ijven blijven somber HAANS Barometer Kamer van Koophandel 16 juni 2012 deOndernemer BP! Consumenten hou den de hand op de knip. Veel bedrijven hebben hier last van. Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland De havens zijn in het eerste kwartaal ietsje positiever. algemene voorwaarden Nederland - België mr. L.J. van Langevelde (Leen) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom Als ondernemer doet u er verstandig aan om gebruik te maken van algemene voorwaarden. Bij het voortdurend afsluiten van overeenkomsten dienen zaken zoals garantie, levering, betaling, verzuim etc. immers duidelijk geregeld te zijn en dat kan door gebruik te maken van algemene voorwaarden. Het gebruik maken van alge mene voorwaarden is ook belangrijk als u niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in België overeenkomsten sluit. Het is dan van belang om te weten dat er wel verschillen zijn op grond van de wetge ving in Nederland en België. Een aantal voorbeelden: in Nederland wordt vrij snel de toepasselijkheid van alge mene voorwaarden aangenomen als maar voldaan is aan de voorwaarde dat de we derpartij de algemene voorwaarden bij het sluiten van de overeenkomst (uitdrukkelijk of stilzwijgend) heeft aanvaard. In België geldt dat de wederpartij voorafgaand aan het sluiten van de overeenkomst de algemene voorwaarden (ook weer uitdrukkelijk of stilzwijgend) dient te hebben aanvaard. Het kan ook voorkomen dat partijen bij een overeenkomst ieder naar eigen algemene voorwaarden verwijzen. Naar Nederlands recht is de hoofdregel dat de eerste ver wijzing werking toekomt, maar naar Belgisch recht blijven dan beide algemene voor waarden van toepassing en komen alleen de tegenstrijdige bepalingen te vervallen. Zowel in Nederland als in België is er een zgn. zwarte lijst van bedingen die in geval van overeenkomsten met consumenten verboden zijn. In België zijn deze bedingen direct niet van toepassing, maar in Nederland dient de consument ze eerst via de rechter te vernietigen, voordat ze buiten toepassing zijn advocate n BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Met andere woorden, het is ver standig als u in Nederland en Bel gië zaken doet, dat u laat toetsen of u voldoet aan de Nederlandse en Belgische wetgeving op dat gebied. Ondernemers in Zuidwest-Neder land beoordelen het economisch klimaat nog altijd negatief. Wel denken ze aan het eind van dit tweede kwartaal meer omzet te realiseren dan het voorgaande kwartaal. Dit komt vooral omdat ze meer verwachten van buiten landse activiteiten. De consu ment houdt vooralsnog de hand op de knip. Door de onzekere marktomstandigheden verwacht een vijfde van de bedrijven banen te moeten schrappen. Zo blijkt uit de regionale conjunctuurenquête (COEN) van de Kamer van Koophandel. De verwachtingen ten aanzien van de vraag naar personeel blijven somber. Ongeveer één op de vijf bedrijven in Zuidwest-Nederland gaat uit van een krimp van het perso neelsbestand in het tweede kwartaal. Slechts een op de tien bedrijven heeft extra mensen nodig. Deze verhou ding geldt ook voor heel Nederland. De verwachting is dat de werkloosheid in Zuidwest-Nederland net als in de rest van Nederland in 2012 verder oploopt. Tot nu toe ligt deze nog wel onder het landelijke ge middelde»- Licht herstel omzet Bijna een kwart van de bedrijven in Zuidwest-Nederland verwacht een groei van de omzet, 17 procent gaat uit van een daling. Ten opzichte van het eerste kwartaal is de situatie wel verbeterd. In het eerste kwartaal daal de de omzet immers nog bij 30 pro cent van de bedrijven. Voor een deel heeft de verbetering ook met seizoen sinvloeden te maken. Voor veel be drijven is het eerste kwartaal bijna tra ditioneel wat zwakker. Ook bij de buitenlandse activiteiten is een op waartse trend zichtbaar ten opzichte van het eerste kwartaal. Opvallend is wel dat de export in Zee land iets achter blijft bij West-Bra bant. Door de sterke internationale oriëntatie van Zuidwest-Nederland is de export een belangrijke stuwende factor voor de regionale economie. De winstgevendheid staat bij veel be drijven sterk onder druk. Dit komt niet alleen door de moeilijke markt omstandigheden maar ook de sterke stijging van de kosten. In het eerste kwartaal heeft één op de diie bedrijven de winst zien verslech teren. De oorzaken zijn niet alleen de moeilijke marktomstandigheden, maar ook de sterke stijging van kos ten van energie en grondstoffen. De stroef draaiende economie leidt ook tot achterblijvende investeringen. Het zijn vooral de productieve secto ren als industrie en landbouw en de productievolgende sectoren zoals vervoer, groothandel en zakelijke diensten, die na een ronduit slecht eer ste kwartaal positiever zijn in hun verwachtingen voor het tweede kwar taal. De sectoren die het van de consu ment moeten hebben zijn negatiever gestemd. Het winkelbedrijf is minder optimistisch. Op de supermarkt na, want eten moeten we allemaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 119