io verkiezingen griekenland De Grieken die morgen gaan stemmen, kunnen slechts kie zen uit twee kwaden. Links om of rechtsom, ze zullen er altijd armer door zaterdag 16 juni 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Onmogelijke door Werner Bossmann en Chris Halkes Illustratie CRW zie onze website:Uitgeiicht Al het nieuws over de Griekse verkiezingen verzameld En Griekenland, meneer?', vraagt een meisje op de eerste rij in het klaslokaal, als de leraar de lijst met Eurolanden heeft: voorgelezen. Cy prus zit erbij, Frankrijk, België. Zelfs Italië en Spanje komen in het rijtje voor. De on derwijzer slikt hoorbaar, maar geeft geen worden, antwoord. „Waarom niet, meneer?" Het scherm gaat op zwart. Een ernstige stem klinkt: „We spelen geen spelletjes met de toekomst van onze kinderen." Het sombere verkiezingsspotje is een waar schuwing van de centrumrechtse partij Nieuwe Democratie (ND) aan al die Grie ken die op de radicaal linkse partij Syriza willen stemmen. Griekenland staat voor historische verkiezin- gen. Europa houdt de adem in voor de uit slag. In Brussels 'worst-case-scenario' kan een verkeerde verkiezingsuitslag de opmaat zijn voor een Grieks vertrek uit de euro, ge volgd door het omvallen van andere zwakke eurolanden als Spanje, en misschien zelfs van de euro zelf Maar de Griekse kiezer staat morgen voor een welhaast onmogelijke keuze. De finan ciële crisis is het enige verkiezingsthema, en daarvoor zijn geen plezierige oplossingen. Dus kan de Griek in het stemhokje slechts kiezen tussen twee wegen naar grotere ar moede in zijn land. Aan de ene kant staan de partijen die bereid zijn hun oren te laten hangen naar Europa. Zij hechten aan de leningen die Europa Griekenland in het vooruitzicht stelt en het behoud van de euro. Die moeten Grieken land in staat stellen zijn torenhoge schulden te betalen en op de lange duur weer finan cieel gezond te worden. De prijs daarvoor is hoog. Europa eist drastische ingrepen in het uitgavenpatroon van de Griekse overheid. Dat betekent extreem bezuinigen, met als ge volg hogere werkloosheid en lagere welvaart voor de Grieken. Daar tegenover staan de partijen die weige ren aan de bezuinigingseisen van Europa te voldoen. Zij zijn bereid daarvoor te accepte ren dat Griekenland geen financiële nood hulp meer krijgt van Europa en mogelijk zelfs uit de euro moet stappen. Dat betekent bijna zeker dat Griekenland failliet gaat. De Griekse overheid, die nog altijd meer uit geeft dan ze binnenkrijgt, zal daarna nauwe lijks meer kunnen lenen. Uit geldgebrek zal zij dus veel minder kunnen uitgeven, dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10