Missie tegen piraten breekt rederijen op 180.000 20 Officier wil werkstraf en toezicht voor twitterende Kapellenaar 4 Soldaat De Zeeuw onder tromgeroffel aan de Grebbeberg toevertrouwd vrijdag 15 juni 2012 WSJ&r/rAT/^ï^ï/X&*a^S&&mi!3W&9HS&5&mW&Zï&!iïi!X&9Z^^ Vroon zet vraagtekens bij prijskaartje Defensie door Marcel Modde BRESKENS - Het gaat er niet eens zozeer om hoeveel mariniers wor den meegestuurd voor beveiliging van koopvaardijschepen tegen pira ten, maar vooral om de rekening die het ministerie van Defensie bij de reders indient. Een particulier beveiligingsbedrijf is fors goedko per en flexibeler in te zetten, zegt Filip Olde Bijvank van de Zeeuwse rederij Vroon Shipping. Maar de Nederlandse wet verbiedt dat nog steeds. Van de 150 schepen van de Vroon-vloot, varen er 125 onder buitenlandse vlag. Houdt de rege ring voet bij stuk, en daar lijkt het op na het debat dinsdagavond in de Tweede Kamer, dan komt het moment dat de driekleur in Bres- kens definitief wordt gestreken snel dichterbij, zegt Olde Bijvank. „Ik hoor in de schoot van de re dersvereniging dat een aantal be drijven overweegt - of de stap al heeft genomen - tot het ornvlag- gen van hun schepen naar een an der land, dat particuliere beveili ging wel toestaat. Wij zijn nog in gesprek met Defensie, maar heb ben ook een plan-B klaarliggen." Volgens de woordvoerder van Vroon is de inzet van zogeheten Vessel Protection Detachments (VPD) 'een factor 5 duurder' dan het inhuren van een particulier be veiligingsbedrijf. „Defensie komt uit op een bedrag van 2,5 tot 3 ton per schip. Daarvoor komt achttien tot twintig man aan boord, inclu sief een volledige medische staf Voeg daarbij de tijd en moeite die het kost om diplomatieke toestem ming te krijgen van elk land waar een Nederlands militair vliegtuig Nederlandse oorlogsslachtoffers zijn geregistreerd, van wie ongeveer 50.000 in een aanwijsbaar graf. met wapens aan boord overheen moet vliegen. Ik ben er van over tuigd dat die drie ton een fractie vormt van wat de belastingbetaler uiteindelijk mag ophoesten voor deze operatie." Minister Hans Hillen erkent dat de inzet van VPD's duurder is dan particuliere beveiligers. Hij wil 'proberen' de reders tegemoet te komen in de kosten. Olde Bijvank benadrukt waardering te hebben voor de inspanning van Defensie en de verdere materiële uitbrei ding van de internationale anti-pi raterij missie, waartoe het kabinet heeft besloten. Die uitbreiding houdt in dat extra mariniers wor den gestuurd voor bewaking op koopvaardijschepen die door de wateren rond de Hoorn van Afrika en de Golf van Aden varen. Daar naast worden twee Cougar-heli- kopters, een onbemand vliegtuigje en - op verzoek van de Navo - een onderzeeboot naar het gebied ge stuurd. Die uitbreiding kost 13,1 miljoen euro. Olde Bijvank: „Natuurlijk doen ze hun best, maar volgens hele ande re logica. Wij kunnen onze veilig heid zeker zo goed en veel goedko per regelen. Alles wat wij van de overheid vragen, is dat ze de juiste kaders scheppen. Door het heft zelf in handen te willen houden en daar een fors prijskaartje aan te hangen, worden Nederlandse re ders op een achterstand gezet. On ze concurrenten in het buitenland beginnen dezelfde reis drie ton goedkoper! En dat terwijl de mar ges in deze zware economische tij den al zo onder druk staan. Waar om dure mariniers meesturen als uitkijkpost? Je gebruikt toch ook geen Lamborghini om de polder om te ploegen?" Dienstplichtig soldaat Adriaan de Zeeuw, bakkers knecht uit Terneuzen, heeft donderdag zijn laatste rust plaats gevonden op het ere- veld van de Grebbeberg. door Marcel Modde Soms werd er wel eens over gesproken, vroeger, thuis. Maar echt veel heeft Adrie de Zeeuw nooit meegekregen over de gesneuvelde broer Adriaan (29) van zijn vader en de omstandighe den waaronder hij op 11 mei 1940 om het leven kwam. Desondanks vindt de neef uit Kapelle het be langrijk dat de stoffelijke resten van zijn oom een waardige rust plaats krijgen. Die heeft hij nu ge vonden in de boezem van de Greb beberg, bij Rhenen. Oorlogsgraven De Oorlogsgravenstichting beheert de twee erevelden in Nederland: bij Loenen en op de Grebbeberg. Het ereveld op de Grebbeberg bij Rhenen is de laatste rustplaats van ruim 400 militairen die daar in mei 1940 sneuvelden. Na 1946 wor den op dit ereveld ook militairen (her)begraven die elders in Neder land zijn gesneuveld. Inmiddels zijn er meer dan 800 graven. Loenen is met ruim 4000 graven het grootste ereveld. Hier liggen Nederlandse oorlogsslachtoffers (zoals militairen, Engelandvaarders, arbeiders) die na mei 1940 vielen. www.ogs.nl De beenderkist, bedekt onder de nationale driekleur, wordt gedra gen door vier militairen van het 44ste Pantserinfanteriebataljon. Adrie de Zeeuw en zijn partner sluiten zich vanaf het informatiege bouw op het ereveld bij de stoet aan. Aangekomen bij de rand van het graf wordt The Last Post gebla zen. Niet veel later zakt de kist on der een sereen tromgeroffel om laag. Een indrukwekkende plech tigheid die zijn oom zonder meer heeft verdiend, zegt Adrie. „Alles volgens strak protocol van de Landmacht, daar hadden wij verder niets over te vertellen. Maar die hele sfeer is bijzonder. Die gro te boom en al die identieke witte stenen op de graven. Heel veel heeft hij niet aan zijn korte leven gehad, maar feit is wel dat hij dat leven heeft gegeven voor z'n vader land. Dit is het laatste wat wij nog voor hem kunnen doen. Ik vind het belangrijk dat hij samen met andere militairen komt te liggen. Hij hoort thuis op dit ereveld." Het stoffelijk overschot werd vori ge week al opgegraven op de Zui derbegraafplaats in Terneuzen en overgebracht. Dat deel van het kerkhof wacht een graffuiming. Adrie was er onlangs door een groep onderzoekers uit Culem- borg op geattendeerd dat de rust plaats van zijn oom officieel gold als oorlogsgraf. Adriaan diende bij een veldpostpeloton in Culem- borg en werd dodelijk getroffen door een mitrailleurssalvo van een Duitse duikbommenwerper, zo wisten ze hem ook te vertellen. Het vooruitzicht van de ruiming bracht Adrie er toe begin dit jaar contact op te nemen met de Oor logsgravenstichting. De enige voor waarde die hij stelde, was dat de resten van zijn opa en oma (Adriaans ouders) uit het familie graf zouden meegaan naar de Grebbeberg. „Het was de wens van mijn vader dat ze bij elkaar zouden blijven. Dat was geen pro bleem. Ze worden verder alleen niet benoemd op het graf" Veldpost Culemborg. Adriaan de Zeeuw zit rechts op de tweede rij. foto collectie Frans Vermeeren informatie van het waterschap Maandag 25 juni start het waterschap met wegwerkzaam heden aan de Gankelweg in Oud-Vossemeer, de Jokweg bij Draaibrug en de Kortgeenseweg op Noord-Beveland. Het verkeer wordt omgeleid. Alle werken zijn vóór de bouwvak gereed. Op maandag 25 juni 2012 organiseert het waterschap een informatiebijeenkomst over geplande watermaatregelen Nijspolder nabij Ossenisse. De bijeenkomst start om 19.30 uur in Hof ter Nesse. Kipstraat 12 in Ossenisse. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheIdestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. watcrschapScheldestromen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaanl, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl door Emile Calon MIDDELBURG - Een twintigjarige in woner van Kapelle ziet zijn bedrei gende berichten op Twitter als een grote grap. Volgens dé jongeman houdt hij van absurdistische hu mor en moeten de teksten die hij vorig jaar verstuurde, dan ook zo worden gezien. Ook een tweet waarin hij letterlijk schreef: 'ik ga binnenkort echt een AK47 (auto matische wapen, red) kopen en #alphenaandenrijn stylo inknal- len op de grote markt' en 'ik heb het gehad maak wel een einde aan mijn leven maar wel met stylo'. Andere teksten die de politie alar meerden waren: 'ik ben de ultima te whiteboy, ik jaag 's nachts op niggers' en 'ik ga sowieso zigeu ners van het leven beroven'. Hij stuurde ook twitterberichten naar de politie waarin hij bedrei gingen uitte. Maar dat alles moet volgens hem gezien worden als zwarte humor. Hij vond het dan ook 'belachelijk' dat de politie hem heeft opgepakt, een nacht vasthield in een cel en het huis van hem en zijn ouders compleet heeft doorzocht op zoek naar wa pens. Ook donderdag voor de Middel burgse rechtbank wekte de Kapel lenaar niet de indruk dat hij zich schuldig had gemaakt aan iets waar hij zich zorgen om moet ma ken. Een van de rechters hield hem echter voor dat hij, bij een veroordeling voor bedreiging, een strafblad heeft en dat hij dan een groot aantal beroepen nooit meer kan uitoefenen. Die woorden van de rechter maakten echter geen in druk. Officier van justitie G. van der Hof stede stelde dat politie en Open baar Ministerie elke bedreigende tweêt serieus moeten nemen om dat van te voren niet duidelijk is of de schrijver serieuze bedoelingen heeft. Hij eiste tegen de jongeman een werkstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. Ook moet de ver dachte verplicht in therapie, aldus de officier. Want hij vindt dat het OM 'de vinger aan de pols moet houden bij deze jongeman', be Ka pellenaar heeft namelijk een ge dragsstoornis en het is volgens de officier niet duidelijk hoe die zich zal ontwikkelen. Raadsman J. Wouters pleitte voor vrijspraak omdat volgens hem overduidelijk is dat de tweets niet serieus bedoeld waren. Volgens hem is het versturen van dat soort berichten heel gewoon onder jon geren. Uitspraak 28 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74