CPB: tekort daalt tot Nederlanders in Griekenland: gewoon opstaan TO©S C Auto belenen voor vakantie Met het Lente-akkoord brengt Nederland het begrotingstekort in 2013 onder 3 procent, zegt het CPB. Maar nieuwe bezuini gingen lijken onvermijdelijk. En de burgers zijn pessimistisch. vrijdag 15 juni 2012 wutmamamKOumsawsssaKïaz®»; &.vsx-/s?ytt<rsj5&y3stt Grote bedrijven als Hein- eken bereiden zich voor op een mogelijke Griekse exit uit de eurozone door bij voorbeeld hun overtollige kasgeld uit Griekenland te halen. Zijn Nederlandse ei genaren van een vakantie huisje of klein bedrijf bang voor de drachme? door Petra Janbroers Er zijn familieleden en vrienden in Nederland die ons voor gek verkla ren, nu we een stuk grond hebben gekocht en een huis bouwen. Maar wij ko men niet om te speculeren, we zijn hier vanwege onze leefwijze. Griekenland blijft Griekenland, met de euro of met een drachme." Erik Koblens (32), eigenaar van het duikcentrum Dive2Gether in Pla- kias op Zuid-Kreta, heeft lef Kort geleden hakte hij met zijn vrouw de knoop door: ze verkassen naar Kreta. Al acht jaar organiseren ze daar in de zomer duikvakanties en helpen ze honderden vakantiegan gers aan een brevet van de interna tionale duikorganisatie PADI. Mocht de Griekse kiezer zondag anti-Europees stemmen en het ver trek van Griekenland uit de euro zone onvermijdelijk worden, dan ziet Koblens juist kansen: „Met de drachme worden de boodschapjes en restaurants voor de vakantie ganger alleen maar goédkoper. Veel schadelijker voor ons en de hele toeristenindustrie, is onrust en negativisme. Dat mensen het idee krijgen dat boten niet varen, je geen geld uit de automaten kunt trekken, dat er rellen zijn en dat elke Janos-met-de-pet-op een fraudeur zou zijn. Die beeldvor ming brengt meer ellende dan de vraag of Griekenland binnen de monetaire grenzen van de EU ligt." Jeroen Huttinga (43), eigenaar van SaltySkippers 'voor een onvergete lijke zeezeilvakantie' op een privé- jacht vanuit de haven van Aegina bij Athene, beaamt dat. Over zijn eigen situatie maakt hij zich geen zorgen, wel over de oneindig lij kende pogingen van de belasting dienst om geld los te peuteren van de Grieken. „De overheid jaagt op geld en verzint steeds nieuwe tarie ven en wetten. Het is schokkend dat economisch ongeschoolde poli tici dit land moeten redden." Hoe wel hij al sinds 2000 in Grieken land woont, zorgt hij als consulent in voornamelijk Nederland voor euro-inkomsten. Zijn spaargeld zit ook niet in Griekenland. Zijn vrouw verhuurt een huis in Athe ne en heeft goede hoop dat deze huurders de peperdure hoofdstad niet zullen ontvluchten. „Onze toe komst zit vast in grond in Grieken land, daar doen we nu weinig aan en dat willen we ook niet", vertelt Huttinga. „Maar als de situatie on houdbaar wordt, dan is vertrek uit Griekenland een optie." Erwin in 't Veld (54) en Rafaele van Hete- ren (42), sinds 2002 eigenaars/ ver huurders van drie bungalows in het dorp Kato Korakiana op het ei land Corfu, zijn zekere blijvers. „We hebben behoorlijk boekin gen, we hebben geen lening of hy potheek, dus als het minder wordt, eten we wel een dag brood met eigen olijfolie meer in de week", meldt Erwin laconiek. De voormalig restauranthouder in Utrecht zegt dat een exit uit de eu ro „helemaal niets verandert. Je staat gewoon weer op, je zegt ie dereen gedag en drinkt een glas in het kafeneio. Het enige waar ik als ondernemer niet op zit te wach ten zijn extreem linkse partijen, die onzin uitkramen als: we creë ren wel even 100.000 nieuwe over heidsbanen, terwijl er juist bezui nigd moet worden. En op een ex treem rechtse partij heb ik het ook niet." Tine van Houts (60), met haar man Ken sinds 2005 eigenaar van villa Adriana op het Ionische ei land Paxos, is 'niet in paniek' over de toekomst. „Wij hoeven er ook niet van te leven", zegt ze. „Ik zie wel problemen bij buitenlanders met een Griekse hypotheek of ver koopplannen. De meeste eilanders hier hebben geen hypotheek. Zij maken zich zorgen over de poli tiek en de toekomst van hun kin deren." PAUL KUSTERS tooSsnhenk EL- ïs- HET KAM NOS.» ...de elfste&entocht rijden een week nadat we duitsland in de finale met 3'o hebben verslasen Het overheidstekort daalt door het Lente-akkoord tot 2,9 procent in 2013. De jaren erna stijgt het weer boven het door Brussel bepaal de maximum van 3 procent. In 2017 zal het bij ongewijzigd beleid uitkomen op 2,6. DEN HAAG - Het Lente-akkoord vol doet om het begrotingstekort in 2013 onder 3 procent te brengen. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) komt het uit op 2,9 procent. Daarmee voldoet het aan de be langrijkste eis die de makers van het akkoord (WD, CDA, D66, Groenlinks en Christenunie) zich hadden gesteld. In 2014 stijgt het tekort echter weer naar 3,1 procent. Daarna daalt het amper, tot 2,6 in 2017. Ter vergelijking: het kabinet-Rutte wil de het tekort in 2015 al hebben te ruggebracht naar 0,9 procent. De vijf partijen achter het akkoord wijzen erop dat ze in de eerste plaats de financiën voor 2013 op or de willen brengen. Voor de jaren erna (en waar moge lijk ook voor 2013) zullen in een nieuw regeerakkoord afspraken worden gemaakt. Het CPB heeft niettemin de effec ten van het begrotingsakkoord doorgerekend voor de periode tot 2017. Daaruit blijkt dat de koop kracht nauwelijks verandert, ter wijl het kabinet-Rutte nog met een groei van de koopkracht reke ning had gehouden. Die wordt door het begrotingstekort teniet ge daan. Het akkoord heeft een aantal nega tieve effecten op de economie. De economische groei wordt met 0,3 procent per jaar geremd, en de werkloosheid neemt met ongeveer 60.000 banen toe. Huishoudens zullen volgens het CPB door de bezuinigingen, lasten verhoging en oplopende werkloos heid 0,4 procent minder besteden dan zonder akkoord. De consump tie zal daardoor de komende vier jaar nauwelijks groeien. Uit de doorrekening van de afzon derlijke maatregelen blijkt dat som mige onverwachte bij-effecten heb ben. Zo leidt afschaffing van de belas tingvrije vergoeding voor woon werkverkeer in 2013 er toe dat het belastbaar inkomen stijgt. Dat geeft een extra lastenverhoging van 200 miljoen euro voor het be drijfsleven, die extra premies moe- DEN HAAG - Pandhuizen varen wel bij de economische crisis. Steeds vaker zoeken mensen in geldnood met tv's en horloges hun toe vlucht tot pandkredieten. Als je horloges en laptops kunt belenen, waarom dan geen auto's, dacht au tohandelaar Marco van Schaik uit Leeuwarden. „Er is sprake van een echte run. Mensen uit alle lagen van de bevol king kloppen bij mij aan", zegt Van Schaik. „Mensen die uit huis gezet dreigen te worden omdat ze de rekeningen niet meer kunnen betalen, maar ook gezinnen met twee auto's voor de deur. Die wil len op vakantie, maar hebben hun vakantiegeld nog niet ontvangen." Hij heeft al heel wat langs zien ko men: Mercedessen, Audi TT sport wagens, BMW's. Van Schaik had zelfs een Bentley Red Label in on derpand. Ook boten, campers en motoren zijn welkom. Een pandkrediet is een al heel oude manier van laagdrempelig le nen. In ruil voor een onderpand verstrekt een pandhuis geld aan zijn klant, een lening. Consumen ten krijgen van het pandhuis een deel van de marktwaarde van het aangeboden goed uitgekeerd. Later, na de afgesproken termijn, kan de klant zijn goed weer terug kopen. Als hij dat niet doet, wordt zijn onderpand verkocht. Het bedrijf van Van Schaik taxeert de waarde van de auto en betaalt daarvan zo'n 70 procent aan de klant uit. Na een periode van 28 dagen kan de wagen tegen beta ling weer worden opgehaald. Daar komt wel 15 procent rente boven op. Heeft de klant nog meer geld nodig, dan kan zo'n termijn bij Van Schaik ook nog worden ver lengd. Dat is met een oplopende rente wel duur. Die hoge kosten en de groei van commerciële pandhuizen baren de Tweede Kamer al jaren zorgen. Er moet beter toezicht komen, maar een nieuwe wet waarin dit geregeld moet worden is nog steeds in voor bereiding. In de praktijk worden veel auto's nooit meer opgehaald. Van Schaik: „Ik schat dat zo'n 40 procent bij ons blijft staan." Die au to's worden verkocht. 'Eigenlijk heb je Europees toezicht op banken nodig. Dat heet een bankenunie' CPB-directeur Coen Teulings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6