Landbouwsector wil meer 'beenruimte' Afbraak Kop Noordstraat start 26 juni ZorgSaam vervangt ponsplaatje ZEEUWS-VLAAN DEREN Inval Aardenburg Vakantiekiekje ontstijgen VRIJDAG 15 juni 2012 21 Oude postkantoor juiste locatie casino 22 en 23 ZLTO Terneuzen pleit voor versoepelingen in reactie op onomkeerbare schaalvergroting door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De landbouw wil meer bewegingsvrijheid in het bui tengebied van Terneuzen. Volgens Wim de Kraker, bestuurslid in Ter- neuzen van de landbouworganisa tie ZLTO, is dat nodig om de sec tor toekomst te bieden. De gemeente Terneuzen heeft on langs op papier gezet wat er straks allemaal mag én niet mag in de polders. De Kraker is daar redelijk tevreden over, maar de landbouw moet naar zijn mening op een aan tal, niet onbelangrijke punten wel tegemoet gekomen worden. In de sector is nog altijd een schaalver groting gaande. De bedrijven die overblijven, moeten aldus De Kra ker de kans krijgen om zich te ont plooien. Vanwege de schaalvergroting heb ben bedrijven vaak meer opslag ruimte nodig. Terneuzen wil hoog uit één hectare aan bebouwing toe staan, met de mogelijkheid dit na een procedure op te voeren tot an derhalve hectare. De Kraker pleit ervoor standaard anderhalve hecta re mogelijk te maken. Hij wil ook ruimere groeimogelijkheden voor bestaande intensieve veehouderij en. Terneuzen wil dat die tot maxi maal 5000 vierkante meter kun nen doorgroeien. Volgens De Kra ker kan het voor een diervriende lijkere, duurzame bedrijfsvoering nodig zijn verder uit te breiden. Die kans moet naar zijn oordeel ook geboden worden. Mestopslag is een ander gevoelig punt. Terneuzen wil die beperken tot 2500 kubieke meter voor het ei gen bedrijf De Kraker opteert voor het dubbele, 5000 kubieke meter. De huidige opslagsystemen zijn naar zijn oordeel zo goed dat dit geen (extra) geuroverlast zal ge ven. Ook pleit hij voor een versoe peling van de regels voor de inzet van hagelkanonnen in de fruit teelt. Een minimale afstand van 350 meter tot de eerste burgerwo ning in de polder is volgens hem te groot. De Terneuzense partijen TOP/Ge- meentebelangen, WD en CDA steunen De Krakers pleidooi op onderdelen. Zonder een gezonde landbouwsector met genoeg groei mogelijkheden is het buitengebied slechter af, aldus TOP/GB-raadslid Rian de Feijter. D66-raadslid Char les ten Hengel ziet dat anders. Bóe ren moeten zich zoveel mogelijk beperken tot agrarische activitei ten, stelt hij, en bijvoorbeeld niet in mest willen handelen, waar voor een grote opslag nodig is. „Je kunt er vergif op innemen dat er dan problemen ontstaan met om wonenden." De gemeenteraad be slist 26 juni over de ruimtelijke vi sie op het buitengebied. TERNEUZEN - De vanwege het broedseizoen uitgestelde sloop van zestien panden op de Kop van de Noordstraat in de Terneuzense binnenstad kan eindelijk begin nen. Op dinsdag 26 juni wordt het officiële startsein gegeven voor de werkzaamheden, meldt wethou der Frank van Hulle. Voor bewoners van de binnenstad vindt eerst nog woensdag 20 juni vanaf 19.30 uur een informatiebij eenkomst plaats in de Grote Kerk aan de Noordstraat. De zestien te slopen panden bevinden zich aan de School- en Vlooswijkstraat. Ook de galerie naast café De Vriendschap gaat tegen de vlakte. Het verloederde pand van Naeye- Verstraten aan de Vlooswijkstraat blijft nog staan. Projectontwikke laar Leyten heeft daarvoor een koopoptie, maar die wordt pas geëffectueerd als de plannen voor de Kop van de Noordstraat hele maal rond zijn. De planning is er op gericht dat in augustus een overeenkomst wordt gesloten tus sen alle partners; gemeente, wo ningcorporatie Clavis, Leyten en de Rabobank. Aannemingsbedrijf Sagro voert de sloopwerkzaamheden uit. Die wor den vanaf 16 juli onderbroken voor de bouwvakvakantie, waarna ze nog geruime tijd zullen duren. De bouw van de nieuwe Kop van de Noordstraat moet in 2014 begin nen. Er komen onder meer appar tementen en winkels. AARDENBURG - De politie heeft donderdag rond 6.00 uur bij een inval in een huis aan de Landstraat in Aardenburg twee personen op gepakt na een tip. In het huis zou een ongewenste vreemdeling zijn die een vuurwapen zou hebben. Hij is gearresteerd, evenals de be woner. Er hingen mogelijk illegale wapens in zijn woonkamer. AXEL - Vier vrijwilligers van fotoclub Brandpunt zijn donderdag de hele dag aan het klussen in een schuur op de boerderij aan de Steenovens 33, tussen Zaamslag en Axel. De zestig beste foto's van het afgelopen jaar moeten er zaterdagochtend om 11.00 uur hangen, want dan begint de jaarlijkse tweedaagse expositie van de club. Karin Koster maakt zich geen zorgen. „Het is al de zesde keer dat we hier exposeren. Het komt goed. Ze ker weten." Als het zonnetje in het weekend net zo schijnt als don derdag, kan Brandpunt ook heel wat bezoekers verwach ten. „We trekken er elk jaar zo'n driehonderd. Het zou mooi zijn als dat er meer worden", hoopt Karin. Wie van fotograferen houdt, heeft in elk geval iets te zoe ken op de expositie. Karin formuleert de doelstelling van de fotoclub kernachtig. „We willen het vakantiekiek je ontstijgen." De vijftien leden van Brandpunt - 'uit Biervliet tot Kloos- terzande' - proberen dat door heel kritisch eikaars pro ducties te beoordelen op de tweewekelijkse clubavon den in Terneuzen. Twee keer per jaar trekken ze er ook gezamenlijk op uit, dit jaar onder meer naar Neeltje Jans. „Het mooie is dat dan iedereen met andere foto's terugkomt", vertelt Karin, terwijl ze foto's laat zien van een schelpenbed. Strandhuisjes zijn op andere foto's af gebeeld, op een artistieke manier. „We willen allemaal een stapje extra zetten." De expositie van Brandpunt aan de Steenovens, op de boerderij van de familie Den Hamer, is zaterdag en zondag geopend van 11.00 tot 18.00 uur. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen zegt het ponsplaatje vaarwel. Het aloude ponsplaatje wordt vanaf 1 juli vervangen door een nieuw identificatiesysteem voor patiënten. Iedereen krijgt een afsprakenkaart met een etiket, waarop persoongegevens en een barcode staan. ZorgSaam was genoodzaakt de overstap te maken, omdat de appa ratuur voor het ponsplaatje sterk verouderd is en niet meer wordt ondersteund door de leverancier. Het nieuwe systeem is niet alleen veel moderner, het zorgt volgens de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling ook voor betere identificatiemoge lijkheden en daarmee voor meer patiëntveiligheid. De vervanging van de ponskaart jes wordt een mega-operatie. Vele tienduizenden zijn er in omloop. Alle patiënten van ZorgSaam moe ten zich vanaf 1 juli eenmalig bij de afsprakenadministratie melden om de nieuwe afsprakenkaart op te halen. Dat kan alleen als ze een geldig paspoort, identiteitsbewijs of rijbewijs bij zich hebben. Van al le patiënten die zes jaar of ouder zijn, wordt een foto gemaakt die digitaal wordt opgeslagen. Dit kan in alle ziekenhuislocaties van ZorgSaam, in Terneuzen, Hulst en Oostburg. Om alles zo vlot moge lijk te laten verlopen, zijn de af- sprakenadministraties in Terneu zen en Oostburg van 1 juli tot 1 ok tober langer geopend. vvouvvst HARVESTFAIR.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69