241 zeeland Nog geen geld voor ADRZ Mortiere Mali Martin Schouwen ontmoet Schiedam bij expositie Artival in Brouwershaven Het schroefjes tellen maakte plaats voor trots vrijdag 15 juni 2012 Ontwerp ter inzage „Ik ben voor monteur gaan leren en begeleid nu de jongeren die dat ook willen. Soms ga ik ook de straat op, net als Angelo dat altijd deed, en op zondag coach ik ze bij de voetbal. De jongeren zijn veel losser en ze hebben hun vertrouwen terug." door Maurits Sep VLISSINGEN - Het lukt het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis niet meer om voor de zomer de finan ciering voor het nieuwe Walcherse ziekenhuis rond te hebben. Vol gens Bert Vos van de Raad van Be stuur gaan de gesprekken met fi nanciers wel goed, maar wordt het hoe dan ook na de zomer voordat handtekeningen gezet kunnen worden. Het ADRZ zei onlangs nog dat voor de zomer duidelijkheid zou ontstaan over de financiering. „Maar er is nog geen witte rook. Vandaag zijn er geen handtekenin gen en die komen er voor de zo mer ook niet meer", stelt Vos. Dat het later wordt, zegt volgens hem niets over kans van slagen. „We hopen snel stappen te zetten en we hebben er ook vertrouwen in dat het gaat lukken." Dat het ADRZ over 2011 een winst van tien miljoen euro boekte, helpt in de gesprekken met financiers, zegt Vos. „Die positieve cijfers zorgen voor meer vertrouwen." Vos zegt dat op de dag dat de ge meente Vlissingen het vooront werp voor een nieuw bestem mingsplan ter inzage legt om de nieuwbouw in de Mortiere (Vlis- singen-Noord) mogelijk te maken. Dat stuk is sinds gisteren in te zien bij de gemeente. Belanghebben den zoals omwonenden kunnen tot 25 juli op het stuk reageren. Deze planvorming gaat ondanks de uitblijvende financiële zeker heid gewoon door. Ook de archi tect (Kuiper Compagnons) gaat een ontwerp voor het gebouw ma ken. Vos: „We hoeven pas medio volgend jaar absolute zekerheid te hebben over de financiering, om dat we dan pas contracten aan gaan met aannemers en anderen om het ziekenhuis in 2016 klaar te hebben." Mali Martin laat Dende zien hoe het moet, in de sleutelwerkplaats op industrieterrein Vrijburg. foto Ruben Oreel Drie begeleiders heeft de stichting ROAT in Vlis singen in dienst, en bin nenkort waarschijnlijk zelfs vijf Twee ervan zijn de ge broeders Martin. Je zou niet denken dat Mali en Marlon broers zijn, maar dat kómt eigenlijk alleen maar omdat Mali zijn grijze lokken onder zijn muts wegstopt. Hij had een vaste baan, maar wilde eigenlijk altijd al liever monteur zijn. Vandaar dat hij bij de sleutelwerkplaats binnenstapte. Om te sleutelen, dus. Maar Anzola zag hem bezig met de jongeren en wist: die moet ik hebben. „Voor mij was het geweldig om bij ROAT te kunnen gaan werken. Ik ben voor monteur gaan leren en bege leid nu de jongeren die dat ook willen. Soms ga ik ook de straat op, net als Angelo dat altijd deed, en op zondag coach ik ze bij de voetbal. De jongeren zijn in een paar maanden tijd veranderd. Ze zijn veel losser en ze hebben hun vertrouwen terug." Datzelfde merkt zijn broer Mar- lon, en niet in de laatste plaats bij zichzelf. Marlon deed al vijftien jaar lopende band-werk bij de so ciale dienst, toen hij toevallig bij de stichting ROAT terechtkwam. Hij gaf zich op als vrijwilliger, maar Anzola zag meer in hem. Een organisatorisch talent, zoals hij het omschrijft. Drie maanden kreeg Marlon om dat te bewijzen. „Ik maakte het kantoor schoon, heette de gasten welkom, schonk koffie voor ze in en werd zo'n beet je de beheerder van het gebouw. Voor het eerst kreeg ik mijn eigen verantwoordelijkheden." Anzola was zo tevreden en zag Marlon zo groeien, dat hij met zijn begeleider van de sociale dienst is gaan praten of hij Marlon niet kon 'overnemen', met behoud van uit kering. Dat kon. Het schroefjes tel len maakte plaats voor trots. „Het gaat zo goed met me. Ik leer elke dag, ik kom niet meer gefrustreerd thuis en ik help anderen. Ik hoop dat ik dit nog lang mag doen." door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Schouwen en Schiedam ontmoeten elkaar tij dens 'Artival Brouwershaven', een expositie in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven van 24 juni t/m 8 juli. Het betreft een expositie met werk van tien kunstenaars af komstig uit beide regio's. De initiatiefnemers zijn Arie Roon uit Brouwershaven en Rick Veldho ven uit Schiedam. „Net als bij een muziekfestival probeert Artival de 'beste acts' van dit moment bin nen te halen met grote namen en veelbelovende talenten", zegt Roon. Volgens hem is Artival on danks de diversiteit aan kunste naars en een mix aan stijlen en werkwijzen vooral op zoek naar balans tussen de kunstenaars en tussen Schouwen en Schiedam. De kerk in Brouwershaven biedt een zee aan ruimte. Toch hebben Roon en Veldhoven gekozen voor slechts tien kunstenaars. Elk van hen mag drie werken exposeren. Het doel is op deze manier een overzichtelijk geheel te creëren, waarin de schilderijen en beelden de aandacht krijgen die ze verdie nen. „In een evenwichtige omge ving zullen juist de overeenkom sten benadrukt, worden. Deson danks zijn er bepaalde patronen te ontdekken die met regelmaat de balans verstoren. Evenwicht laat zich nou eenmaal niet afdwin gen", zegt Roon. Volgens hem spe len daarbij allerlei vragen een rol: Wat ziet de toeschouwer? Wordt er op Schouwen anders tegen kunst aan gekeken dan in Schie dam? Is alles nog hetzelfde als je het van een andere kant bekijkt? De exposanten zijn: Jacques Tange, Sil van Mil, Jeffrey Burger, Theo Metaal, Theo Gootjes, Arie Roon, Dick van Belle, Rinus Roon, Eveli ne H. de Jong en Ton Rijstenbil. De expositie wordt zaterdag 23 juni ge opend en is te zien t/m 8 juli, dagelijks 14.00- i 7.00 uur. Schilderij van Jacques Tange, een van de tien deelnemers aan de expositie 'Artival Brouwershaven' vanaf 24 juni in de St.Nicolaaskerk Brouwershaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60