Motorbendes boezemen angst in binnenland 15 doet VWO niet snel 100 extra financieel rechercheurs Bosjongen 'Ray' is Nederlander '***€79.95 U Plopsaland De Panne www.weekendcompany.nlg vrijdag 15 juni 2012 Kamerlid Hennis signaleert verwevenheid met 'bovenwereld' VVD-minister Opstelten wil dat slachtoffers van bi- kers anoniemer aangifte kunnen doen. Zijn partijge note Hennis kwam in de Ka mer met schokkende feiten. Leden van motorclubs als de Hells Angels en Satuda- rah Maluku zijn crimine- ler dan gedacht en hebben tentakels in alle lagen van de maat schappij. Volgens WD-politica Jeanine Hennis-Plasschaert bena drukken de 'bikers' dat ze vrien denclubs zijn die wel 'van een feestje' houden. Maar daar schuilt een wereld van afpersing en intimi datie achter die Hennis koude ril lingen geeft. „Ik heb e-mails gekregen van slachtoffers waarin zij vertellen over de angst waarmee zij dag in dag uit leven. Ze vertellen over grof geweld, intimidatie en afper sing", vertelde Hennis gisteren tij dens een Kameroverleg over ge organiseerde criminaliteit. Zij stel de informatie gezien te hebben over de netwerken en structuren waarin bikers samenwerken met accountants, advocaten en ambte naren. „Het is niet onwaarschijn lijk dat er ook een enkele politie functionaris bij zit. De verweven heid van onderwereld en bovenwe reld is waanzinnig." Zé pleitte voor een onderzoek hier naar. Slachtoffers durven niet of nauwe lijks aangifte te doen. Dus moet de missionair minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) ervoor zor gen dat ze veilig hun verhaal kun nen doen bij de politie, aldus Hen nis. Opstelten was geschokt en onaan genaam verrast door de nieuwe fei ten die zijn partijgenote op tafel bracht. Na een rapport van de Na tionale Recherche over de schim mige praktijken van outlaw motor clubs kondigde hij in januari een offensief aan. Dat richt zich ten eerste op individuele leden met cri minele praktijken. Zo is donderdag in Breda de rechts zaak begonnen tegen twaalf leden van Satudarah die terecht staan wegens een dubbele moordpoging en bedreigen van een portier. Ook wordt bekeken of sprake is van lid maatschap van een criminele orga nisatie. „De inzet van het Openbaar Minis terie is om zo'n procedure in gang te zetten als de kans zich voor doet", aldus Opstelten. In het verle den haalde het OM overigens bak zeil in een zaak tegen de Hells An gels om ze tot criminele organisa tie te bestempelen. Opstelten zei geen signalen te heb ben dat leden van motorclubs nau we banden hebben met accoun tants en ambtenaren. Maar verwe venheid van de boven- en onder wereld krijgt speciale aandacht van de politie, liet hij weten. Om de aangiftebereidheid te ver groten, wil Opstelten dat getuigen niet onder hun naam, maar met een uniek nummer in de dossiers belanden. Alleen de politie weet dan wie er bij dat nummer hoort, verdachten komen nooit te weten wie de belastende verklaring heeft afgelegd: „Het patroon van stilzwij gen moet worden doorbroken." de klas, dan lopen hun kansen zelfs nog verder terug: respectieve lijk 16 en 32 procent. De onderzoekers stellen ook dat de excellente leerlingen last heb ben van het gebrek aan structuur op school. Scholen zouden daar nog flink wat winst kunnen boe ken om ervoor te zorgen dat de slimste leerlingen snel klaar zijn met het vwo. Veel uitval of vertra ging is vermijdbaar, stelt het DEN HAAG Supermarkten stoppen met verkoop plofkip Supermarkten willen geen discus sie meer over kiloknaller of plof kip. Varkensvlees en kippenvlees dat in de supers wordt verkocht, moet uiterlijk in 2020 voldoen aan striktere eisen voor dierenwelzijn, milieu en gebruik van antibiotica. Dat kondigde het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) giste ren aan. Bekijk hoe een 'goede' stal eruitziet LEEUWARDEN Medewerker goudbus neergeschoten Een medewerker van een zogehe ten goudwisselbus is gisteren neer geschoten op de Keidam in Leeuwarden. Het slachtoffer is meerdere keren geraakt. De schiet partij vond plaats buiten de bus op straat. Het slachtoffer, een 28-jarige man uit Rotterdam, is naar hét zie kenhuis gebracht. Zijn huidige toe stand is niet bekend. GION. Ook blijkt uit het onder zoek dat meisjes met een zeer ho ge Cito-score (549 of 550) 7 pro cent meer kans hebben om in zes jaar hun vwo af te ronden dan jon gens met dezelfde score. Volgens minister Van Bijsterveldt (Onderwijs) laten de uitkomsten zien dat extra aandacht voor top talenten hard nodig is. „Dat is ook in ons eigen belang. We hebben elk talent hard nodig", stelt ze. SCHERPENZEEL Vrouw maakt fatale val uit camper Een 61-jarige vrouw is woensdag avond overleden aan de gevolgen van een val uit een rijdende cam per in Scherpenzeel. De vrouw uit Zuid-Scharwoude liep rond in de camper terwijl haar man reed. Toen hij een rotonde opdraaide, verloor ze haar evenwicht en viel tegen de deur. Die schoot open waardoor ze op het wegdek viel en hersenletsel opliep. DEN HAAG Dirk Poot lijsttrekker van Piratenpartij Dirk Poot is lijsttrekker geworden van de Piratenpartij. Dit heeft de partij gisteren bekendgemaakt. Poot stond in 2010 op de vierde plaats op de kandidatenlijst, maar de Piratenpartij behaalde toen met een kleine 11.000 stemmen geen ze tel. Poot is 44 jaar, programmeur van medische applicaties en woont in Hoeven bij Breda. DEN HAAG - Als de SP het na de ver kiezingen voor het zeggen krijgt, komen er 500 agenten extra bij. Honderd van hen moeten finan cieel rechercheur worden. „We la ten nu heel veel geld liggen, omdat we niet in de boeken duiken", con cludeert Tweede Kamerlid Sharon Gesthuizen. Het geld dat criminelen bijvoor beeld verdienen met fraude of drugshandel kan worden opge spoord en ingevorderd. „Daar fiRanaraBHHMBBa888HaaaaBaMSMHGMHMBiaai BERLIJN/DEN HAAG - In september vorig jaar heeft hij zich in Berlijn bij de politie gemeld. Hij noemde zich 'Ray' en zou jaren in het bos hebben gezworven met zijn vader. Maar nu blijkt Ray een 20-jarige Nederlander te zijn. Hij heet Robin van Helsum en komt uit Hengelo. Schoolgenoten herkenden volgens de NOS de jon gen, die vorig jaar verdween, op fo to's die de politie van Berlijn giste ren publiceerde. Een schoolgenoot zei dat Robin persoonlijke proble men had en 'dit is zijn manier ge weest om een nieuw leven te begin nen'. De 'bosjongen' vertelde de poli tie in september dat hij samen met zijn vader jarenlang in een bos had gewoond na de dood van zijn moe der. Toen zijn vader ook overleed, kwam hij in Berlijn terecht. moet je voor in de boeken duiken, maar dan is het ook mogelijk om heel veel dingen af te pakken", stelt het Kamerlid. Niet alleen geld, maar ook perso nenauto's of andere luxegoederen kunnen op die manier worden in genomen door de politie, denkt de SP. Nu gebeurt het te weinig dat crimi nelen worden 'geplukt', vindt Gest huizen. „In sommige regio's is er maar één financieel rechercheur om al het werk te doen", stelt ze. „En dat is zonde, want die men sen verdienen zich echt in acht- voud terug. Per specialist kunnen ze wel een half miljoen euro per jaar opsporen en binnenhalen." Extra agenten inschakelen kost geld, realiseert de SP zich. „We gaan daarin investeren. Dat heb ben we ook in ons verkiezingspro gramma gezet. Dus we maken er geld voor vrij", benadrukt Gesthui zen. 15 JUIM. 0.013. incl. 4* hotel aan de Belgische kust! 1 overnachting incl. ontbijt 1 dagentree Plopsaland De Panne 2 kinderen t/m 12 jr. gratis op kamei Verblijf tot 31/10 (toeslag juli aug.) Thermae Palace Hotel Oostende van€jtt%95 p.p. 161 beschikbaar! OP=OP 0% 10 20 30 40 50 00 70 80 I II I I I I I Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 -16.00 ui "Prijs o.b.v. 2-persoonsbezetting an excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 15 juni'tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. ters (GroenLinks), Joël Voordewind (Christenunie) en Harry van Bom mel (SP) spraken met de eerste se cretaris op de ambassade. foto Lex van Lieshout/ANP meer aan Syrië te leveren. Om dat standpunt kracht bij te zetten, over handigde hij bij de ambassade een nieuw rapport over geweld van Sy rië tegen burgers. Ook Mariko Pe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5