ElSemeet door ogen van Edward Hopper 'Groene inpassing recreatieterreinen moet beter' 22 Smalstad maakt zich op voor 33e Brouwse Dag v, ^.wSSKlBBBam Stranddi@nst aan de Grevelingen Sprookjesboom: de film vrijdag 15 juni 2012 door Piet Kleemans burgh-haamstede - De recreatie terreinen op Schouwen-Duiveland zijn niet altijd even goed land schappelijk ingepast. De gemeente Schouwen-Duiveland gaat daar bij nieuwe ontwikkelingen scherper op letten. Dat staat in het vooront werp-bestemmingsplan Recreatie terreinen. De gemeente wil het liefste dat re creatieterreinen een groene uitstra ling hebben. Liefst ziet zij dat cam pings en bungalowparken met een vijf tot ïo meter brede groene gor del afgeschermd worden. Dichte, groenblijvende en streekeigen be planting heeft de voorkeur van de gemeente. In het voorontwerp-bestemmings plan is ook aandacht voor water berging. Voor het opvangen en af voeren van overvloedig hemelwa ter moet er meer berging komen. Bij ruimtelijke ontwikkelingen moet daar rekening mee worden gehouden. Dat betekent in de prak tijk dat er eigenlijk geen ruimte is voor grootschalige nieuwe ontwik kelingen op recreatiegebied. Wel worden mogelijkheden geboden door Piet Kleemans brouwershaven - Het draaiboek ligt al ldaar. Smalstad Brouwersha ven maakt zich op voor de 33e edi tie van de Brouwse Dag. De 'dag voor het hele gezin' wordt gehou den op zaterdag 14 juli. Onbetwist hoogtepunt is de Mu ziek Play-in waar elk jaar weer en kele honderden amateur-muzikan- tèn uit heel Nederland én daarbui ten op af komen. Er wordt twee keer in het openbaar gerepeteerd en de muzikale inspanningen monden uiteindelijk uit in een concert 's middags. Verder wordt Lichtval Specifieke lichtval is een kenmerk in de schilderijen van ó'-X: Edward Hopper. Zijn werk gold als voorbeeld voor de deelnemers aan de schildercursus van Kees de Valk in - - Ellemeet. Op de foto: een schilderij dat cursiste Su Fang Ti maakte voor de seizoensexpositie. voor uitbreiding van bebouwing binnen de bestaande terreinen. Voor kwaliteitsverbetering van re creatieterreinen is, zo zegt de ge meente, in het nieuwe bestem mingsplan wel ruimte. Als voor beeld van wat er mogelijk is wordt wijziging naar 100 procent perma nente standplaatsen genoemd evenals de mogelijkheid om kam- peerhuisjes te plaatsen. Ook blij ven er mogelijkheden voor horeca en detailhandel ten gerieve van de campinggasten. In het voorontwerp-bestemmings plan is ook aandacht voor de veilig heid. Op veel campings zijn pro- paangastanks aanwezig. In de meeste gevallen gaat het om klein tjes, maar in één geval gaat het om een forse tank. Dat geeft beperkin gen voor toekomstige ontwikkelin gen. Met het nieuwe bestemmingsplan worden vijftig bestaande bestem mingsplan tot één nieuwe samen gevoegd. Het plan ligt ter inzage bij de gemeente. Maandag 25 juni wordt er een informatieavond aan gewijd. Deze wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. Bonni de Klijne slaagde er goed in het transformatorhuisje in Ellemeet in de sfeer van Edward Hopper te schilderen. ook tijdens de editie 2012 van de Brouwse Dag weer een korenplein ingericht en kunnen liefhebbers zich op het Museumplein verga pen aan klassieke auto's, motoren en tractoren. Dit alles wordt ge combineerd met een groots opge zette braderie op Markt, Oude Ha ven en nieuwe Haven. Hanno Can ters van de Stadsraad Brouwersha ven zorgt zaterdag 14 juli voor de officiële opening van Muziek Play-in en andere activiteiten. Vrijdag 13 juli komt de Smalstad al in feeststemming, 's Avonds zijn er optredens van Heavy Duty Rock en Bad Hair Day. Marjo van der Steen liet zich voor de expositie-opdracht inspireren door de in aanbouw zijnde huisjes in Ellemeet. door Ali Pankow Bekijk het dorp Ellemeet en zoek uit wat voor jou het meest boeiende is in het dorp of in de directe omgeving. Bestudeer vervolgens het werk en het leven van de be roemde Amerikaanse schilder Edward Hopper. Schilder dan wat je zo aantrekkelijk vond in Elle- riieet in de trant van Hopper. Kees de Valk erkent het ruiterlijk: Dit is geen gemakkelijke opdracht voor de jaarlijkse expositie van de leden van zijn schilderclub. De ten toonstelling wordt zaterdagmiddag om 17.30 uur geopend in het pand Dorpsstraat 5 in Ellemeet. Het is het voormalige dorpscafé dat twee jaar geleden dankzij de inzet van de Stichting Heerlijkheid Ellemeet bouwkundig werd opgeknapt. De Valk heeft er als huurder zijn intrek genomen en geeft er zijn wekelijkse schilderslessen op de vrijdagochtend en -avond. Hij geeft al negen jaar les. Aanvan kelijk in Middelburg, maar snel daarna op Schouwen-Duiveland: eerst in een schuur bij hofstede Mon Plaisir in Burghsluis, daarna lange tijd in voormalig theater Mondragon, veel kortere tijd in de vroegere bollenschuur van ge meentewerken aan de Burghseweg en nu voor het tweede seizoen in het fraaie pandje in Ellemeet. De cursisten zijn behoorlijk trouw. De Valk vindt dat de lat elk jaar weer wat hoger gelegd, moet wor den. Kwaliteitsverbetering geldt voor hem als grote uitdaging. Van daar ook die opdracht Ellemeet door de ogen van Hopper weer te geven. Het is ondenkbaar dat hij zijn cursisten alleen maar een mooi plaatje van het dorp of de omgeving zou laten maken. Wat maakt het werk van Hopper zo specifiek? „De combinatie van het figuurlijke en het abstracte en de specifieke lichtinval", vat de do cent kort samen. „Wie a la Hopper wil schilderen, moet abstraheren, dingen wegla ten dus en een duidelijke keus ma ken waarop de focus wordt ge richt." De Valk stelt een schilderij van cursiste Bonni de Klijne als voorbeeld waarin het prima 'gelukt is die Hopper-sfeer te treffen. Zij koos voor het transformatiehuisje in Ellemeet en schilderde het als een soort strandhuisje met op het terras twee mensen, die elkaar niet meer zoveel te vertellen lijken te hebben. De Valk honoreert meer dere werkstukken met een waarde rend woord, maar moet ook con stateren dat de meeste cursisten zich nog geen 'Hoppertjes' mogen noemen. Dat hoeft ook niet, want volgend jaar komt er een vervolg op deze opdracht. In opmaat naar het maken van een eigen schilderij kregen de deel nemers dit seizoen ook een belang rijk brok kleurentechniek bijge bracht. Zo maakte De Valk hen wegwijs in kwaliteitscontrasten. Dat houdt simpel gezegd in dat de ene kleur meer aandacht trekt dan de andere en dat er dus een grote re oppervlakte nodig is om de at- tentiewaarde te versterken. „Met die kennis'heb ik ze vervol gens een kleurenplan op te stellen voor het schilderij dat elk van hen van Ellemeet wilde maken", ver telt de cursusleider. De kleuren- plannen kregen in combinatie met miniatuurplaatjes van de 22 schil derijen een centrale plek in deze expositie. De bezoekers kunnen zo doende zelf constateren of de ma kers zich aan hun kleurenplannen hebben gehouden. „Wie a la Hopper wil schilderen, moet abstra heren, dingen weglaten, duidelijke keus maken" ouddorp - Bij het Bezoekerscen trum de Grevelingen aan de Brou- wersdam wordt zondag 1 juli voor de zevende keer een Stranddienst gehouden. De dienst wordt ver zorgd door leden van de Emmaüskerk en de Exoduskerk in Middelharnis en de Doopsgezinde gemeente in Ouddorp. Thema van de dienst is dit jaar 'Passie voor God'. Spreker is Theo van Teij- lingen uit Goes. Het Gospel Choir Genesis uit Den Haag zorgt voor de muzikale omlijsting van de dienst. De toegang is gratis, maar tijdens de dienst wordt wel een collecte gehouden. De dienst be gint om 17.00 uur. jÊMr CULTUUR DICHTBIJ Ali Pankow blogt over impressies kunst en cultuur binnen en buiten de regio: www.pzc.nl/cultuurdichtbij KIEKNOE Het verhaal achter de klassenfoto's van scholen op Schouwen-Duiveland: www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Nieuw op dvd! De eerste bioscoopfilm van de Sprookjesboom verschijnt 0p22juniopdvd. Roodkapje, Wolf, Assepoester, Reus en Klein Duimpje komen in sprookjesboom de Film per ongeluk terecht in het onbekende Winterland. De Sprookjesbosbewoners willen heel graag terug naar huis, maar dan moeten ze eerst vijf kristallen vinden. Gaat het ze lukken om weer terug te komen in het Sprookjesbos? Nederlands gesproken, alle leeftijden, speelduur 70 minuten. AdviesprijsC 14,95 Lezersprijs 9,95* 'Exclusief verzendkosten ^WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58