AMBACHT Meubels met een verhaal wonen 17 vrijdag 15 juni 2012 Ambachtslui over hun bijna vergeten beroepen. Deze week: de meubelrestaurateur, door llze Rike KEES BOUTKAN Meubelrestaurateur Specialisme: houtbewerking (ondermeer fineren, politoeren en intarsia) iglS3 Vak en studie Bij vakvereniging Restauratoren Ne derland (RN) zijn zestig restaurateurs van hout aangeslo ten. Leden hebben aan de toelatingsei sen voldaan of zit ten in de toelatings procedure. leder een mag zich 'res taurateur' noemen, In de werkplaats van Kees Bout kan liggen overal stukjes hout, in alle soorten en maten, van flinter dun fineer tot blokjes pikzwart eb benhout. Een kast midden in de ruimte wordt met klemmen aan elkaar gehouden, een andere ligt als een grote puzzel in stukken op een werkbank en op de grond. En in een hoekje staan twee prachtige stoelen met donkerblau we, fluwelen bekleding. „Die zijn van koningin Juliana geweest", vertelt de meubelrestaurateur. „Iemand heeft ze gekocht op een veiling in Soestdijk en vroeg of ik ze wilde opknappen. Aan elke stoel mankeerde wel iets anders. Eén was zelfs met metalen strips aan de achterkant vastgezet. Zo kun je ook 'restaureren'." Dat is niet de manier van Boutkan. „Als ik iets restaureer, probeer ik zo min mogelijk aan het origineel te ver anderen of vervangen. Ik ben daarin ook heel behoudend: elk splintertje dat er nog is, lijm ik terug op zijn plaats." Vandaar de pot beenderlijm die op een kookplaatje staat, de kwast er al in. En vandaar het rek met tientallen kleu ren beits op water of alcoholbasis. „Daarmee probeer ik de kleur van het nieuwe stukje dat ik moet toevoegen, zo veel mogelijk te laten lijken op de oude. Het moet niet direct in het oog springen, al mag je bij een nauwkeuri ge blik best kunnen zien dat iets is ge repareerd. Dat is ook onderdeel van de geschiedenis van een meubel. Zoals de legende van het bureau van Napoleon waar de wijnkring van zijn glas nog in te zien zou zijn. Elk meubel heeft zo zijn eigen verhaal te vertellen." Dat vindt Boutkan ook het mooiste aan zijn vak, dat verhaal ontdekken. „Ik heb laatst een prachtig kabinet op geknapt, de deuren hingen scheef en een poot zat niet goed vast. De eige naar vertelde dat hij als peutertje had leren lopen aan de rand van de onder ste la. Dan gaat zo'n stuk leven. De waarde van antiek is tegenwoordig vooral emotioneel. De meeste meubels die ik hier krijg zijn familiestukken: van een oma of een oude oom. Dan zijn mensen heel blij, als ze ze weer kunnen gebruiken." De meubels die hij onder handen krijgt, vallen soms van ellende uit el kaar. Bij andere stukken lijkt het vaak om een kleinigheidje te gaan. „Helaas blijkt dan vaak dat er toch meer mis is, van het een komt dan het ander. Als één stoelpoot kapot is, moet soms de hele stoel uit elkaar. Dan kun je beter de andere poten ook direct goed bekij ken." Boutkan bekijkt een meubel daar om altijd in zijn geheel, voor hij een of1 ferte uitbrengt. „Dan kunnen mensen alsnog kijken wat ze wel of niet gerepa reerd willen hebben." De restaurateur heeft daarvoor vrijwel elke techniek in huis: van houtdraaien (om missende poten of knoppen te vervangen) en houtsnijwerk (om ornamenten bij te maken) tot politoeren, de ouderwetse manier om meubels een diepe glans te geven. „Ik probeer me te verplaatsen in de tijd waarin een stuk werd ge maakt en wat bij het meubel en de ei genaar ervan past. Dat politoeren is soms niet praktisch, zeker niet voor ta fels, het is nogal kwetsbaar. Maar bij veel kasten is het juist prachtig, komt de houtsoort mooi tot zijn recht. Een goede afwerking maakt het meubel he lemaal af" www.boutkan-meubelrestauratie.nl Reageren? wonen@wegener.nl Foto's: 1. Kees Boutkan repareert een stoel met fluwelen bekleding die nog van koningin Juliana is geweest. 2. Sommige meubels die Boutkan onder handen neemt, vallen van ellende uit elkaar. 3. Boutkan heeft vrijwel elke techniek in huis: van houtdraaien en fineren tot politoeren. 4 en 5. Voorraad in de werkplaats van Boutkan. foto's Ronald Hissink Meubelrestaurateur en techniek Een meubelrestaurateur repareert niet alleen antieke meubels, hij probeert ze zoveel mogelijk in hun waarde te laten en met de oude technieken waarmee ze ooit zijn ge maakt te herstellen en/of op te knappen. Een paar technieken: Politoeren: letterlijke betekenis 'veel draaien', met een lapje linnen of katoen met daar in een plukje wol, gedrenkt in een mengsel van alcohol en schellak. Door de draaiende beweging worden alle nerven gevuld en ontstaat een dunne glanzende laag op het hout. Die laag is erg kwetsbaar, een vochtig glas laat direct een kring achter. Daarom is deze techniek minder geschikt voor tafels, al werd die vroeger (bij gebrek aan beter) wel gebruikt. Fineren: heel dunne laag hout die op een goedkopere houtsoort wordt geplakt. Zo kan een grenen kast van duur ebbenhout lijken. Intarsia: inlegwerk, soms met fineer, ivoor, parelmoer, messing of schildpad in kunsti ge vormen als boeketten, muziekinstrumenten of een jachttafereel. Houtsnijden en -draaien: met deze oude techniek worden missende stukjes nage maakt. Daarna kleurt men ze, zodat ze niet te veel uit de toon vallen. Met houtdraaien worden stoelpoten of knoppen nagemaakt. Dat komt minder nauwkeurig, omdat door het handwerk van vroeger poten nooit exacte kopieën van elkaar waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51