Tuin voor 4l Kardoen Schommelbank vrijdag 15 juni 2012 Maar weinig activiteiten zijn zo relaxing als schommelen in een schommelstoel - of zoals bij dit 'hebbeding' - in een schommel- bank. Heb je zo'n mooie veranda aan de voorkant van je (houten) woning, zoals je bij Amerikaanse huizen wel ziet? Dan zit je hele maal gebeiteld, want de schom melbank staat ongetwijfeld heel charmant op je porch. Swing; dat is de goed gekozen naam die de Nederlandse ont werper Edward van Vliet aan de schommelbank gaf Swing is ge maakt van sassafrashout, dat in een ronde vorm wordt gebogen. De stalen ophangkabels zijn om wikkeld met gevlochten touw. Schommelen is fijn met z'n twee tjes. Maar voor wie liever solo het ritme bepaalt, is er ook een 'eenzitter'. Het Italiaanse label Paola Lenti heeft Swing in de col lectie. De prijs is op aanvraag. SI www.paolalenti.it Buiten spelen is goed voor kinderen. 'Lok' ze door de tuin kindvriendelijk in te richten met uitdagende speeltoestellen en... een eigen moestuintje! Zo wordt elk kind een scharrel- of greenkid. door Suzanne Dijkstra ne vingers ontwikkelen, door het kweken van fruit en groente in een eigen tuintje. Stichting Jantje Beton, die afgelo pen woensdag een Nationale Bui tenspeeldag hield, ontdekte dat kinderen heus wel buiten willen spelen. Ze spelen immers overal. Kinderen spelen tegen woordig 50 procent minder buiten dan twintig jaar geleden. Dat is ongezond. Daar om buitelen allerlei organisaties, van NOCNSF en waspoederfabri- kant Omo tot Veilig Verkeer Ne derland en Jantje Beton over el kaar heen om jongeren achter die (spel) computer vandaan te trek ken. - Het ene initiatief is nog ludieker dan het andere. Zo bedacht het In stituut voor natuureducatie en duurzaamheid de term 'scharrel- kids', waarmee ze (groot)ouders aansporen kinderen vaker mee naar buiten te nemen. Inclusief cursus over buitenspelen, frisse lucht en de lol van vieze handen. Ook televisietuinman Lodewijk Hoekstra maakt zich zorgen over al die kinderen die geen benul heb ben van de waarde van de natuur. Hij wil van alle kleine bleekneus jes 'greenkids' maken, die al banjer end door de natuur ook nog groe- Foto's: 1. Wroeten in de grond geeft groene vingertjes. 2. Kinderen spelen urenlang met water, takjes en bladeren. 3. Buiten spelen wordt weer leuk met een kindvriendelijke tuin. 4. Geef kinderen hun eigen moestuin voor uren plezier. foto's PR Ik heb het vaker gezegd: veel vergeten groenten die nu in de mode zijn, zijn niet voor niets vergeten; ze zijn eenvoudigweg niet te pruimen. Maar ér zijn uit zonderingen. Een groente die het verdient aan de ver getelheid te worden önt- rukt, is de kardoen. Ook wie Kardoen, foto Romke van de Kaa niet van de artisjokachtige smaak houdt, heeft aan de kardoen een decoratieve tuin plant. Er is dan ook geen enkele reden kardoenen in een moestuin te telen. In de border, tussen de vaste planten, is de kardoen een majestueuze sierplant. Laat ik eerst uitleggen wat een kardoen is. Het is een reus achtige, vaste plant met zilvergrijs, diep ingesneden blad. Mooier blad kun je je nauwelijks voorstellen. Eén plant neemt met gemak een vierkante meter in beslag. Vanuit die imposante toef blad rijzen in de zomer de meer dan mans hoge bloemstengels op. Die bloemstengels vertakken zich en aan de uiteinden verschijnen grote, paarse distel bloemen. Die bloemen zoemen van de bijen en de hommels. Ze zijn van een flinke afstand te ruiken, want als je een bos kardoenen plukt en in een vaas zet - het zijn goede snijbloemen - komen insecten via openstaande ramen of tuindeuren op de bloe men af. De geur is zoet, honingachtig. De kardoen, Cynara cardunculus, is verwant aan de artisjok, Cynara scolymus. Terwijl de artisjok al geen kleine plant is, wordt de kardoen nog twee maal zo groot. Van de artisjok wordt de bloem knop gegeten en van de kardoen kan dat ook, want alle delen van de plant zijn eetbaar, zelfs de wortel. Maar het zijn toch vooral de bladeren die worden gegeten, speciaal de vlezige middennerven. Die wor den gebleekt en op verschillende manieren bereid. Italianen eten ze soms rauw, met zout en olijfolie, maat mijn favoriete maaltijd is een ovenschotel: ge gratineerde kardoen met Parmezaanse kaas. Je kunt met kardoenen dus twee dingen doen: je kunt ze als sierplant en als snijbloem kweken, of ze als groente be schouwen. In beide gevallen zul je ze eerst moeten zaaien. Dat doe je in het voorjaar, maar ook nu;in juni, kun je nog kardoenen zaaien, kardoenen groeien als kool en in de herfst zijn het al flinke planten. Ze zijn redelijk winterhard - veel harder dan een artisjok. Kies een droge dag en bind de bladeren samen. Omwikkel ze losjes met zwart plastic. Het is belangrijk dat het blad vol komen droog is als je het samenbindt. Anders gaat het rot ten. Dat samenbinden doe je om het blad te bleken. Dan smaakt het minder bitter. Na een maand kun je het gebleek te blad oogsten. Kardoenen.zijn dus redelijk winterhard en de meeste winters zullen ze dan ook zonder moeite doorko men. In dat geval kun je het blad al het volgende voorjaar bleken. Dat kan. ook zonder het samen te binden, door er een aardewerken rabarberbleekpot overheen te plaatsen. Ook een flinke emmer voldoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48