4 19 Ego's WK-finalist in een leeuwentent 321 sport - Spullen Het net Vier 'rampen' voor Oranje-fans «BgCOBHBagfiBgBH RHM iIBMilHmiHMMW N WHil I' II VUt'IIIIIIti illhll III1 III Ml M RH Ui llll'IIIIMHIHIIII Jan Poortvliet debuteerde als speler van PSV op 20 mei 1978 in Oranje. Hij speel de in totaal negentien interlands. 'Na die eerste wedstrijd had Van Mar wijk de boel echt moeten omgooien. Je mag soms best een paar ego's kwetsen.' vrijdag 15 juni 2012 Leeuwentent-nummer 127 op de Oranje-camping in Charkov telt een bijzondere bewoner. Het is de verblijf plaats van Jan Poortvliet, de trainer die meespeelde in de verloren WK-fmale van '78. door Wilber Hack Zijn loopbaan heeft wel raakvlakken met die van de huidige internatio nals. Ook Poortvliet be leefde na de WK-finale een drama tisch Europees kampioenschap. Na twee wedstrijden was Oranje in 1*980 in Italië al uitgeschakeld. „Maar wij hadden geen vijf spelers van de buitencategorie in de selec tie. Bij het huidige Oranje moeten jongens als Van Persie, Sneijder, Van der Vaart, Robben en Afellay zo snel mogelijk aan de bal ko men. Dat lukt niet als je de bal ach terin rond blijft: spelen." Poortvliet, vaste Oranje-volger, is verre van tevreden met het optre den van het Nederlands elftal. Die gevoelens deelt hij met velen op - de camping. De Zeeuw mag daar graag vertoeven. Hij dacht dat er in Charkov niets te beleven zou zijn. In de Nederlandse enclave heeft hij zijn contacten en kan hij analyses over de wedstrijden van de Nederlandse televisie horen. Hij vindt het prachtig dat iedereen een mening heeft over hoe het moet, al denkt hij dat de bonds coach helemaal gestoord wordt van al die opinies. „Maar ik geniet vooral van het volk dat op de wed strijden afkomt. Ik begeef me er graag middenin. In onze tijd was dat nog niet zo. Ik vraag me af of de huidige generatie voetballers be seft hoe gepassioneerd de mensen zijn en wat ze de fans met zulke Ook Jan Poortvliet, trainer en oud-international, slaapt in Charkov in een leeuwentent. foto Koen van Weel/ANP wedstrijden aandoen." Hij had zich zitten verbijten op de tribune. „Het loopvermogen van de Duitsers was veel groter. En ook de beleving en de opofferings gezindheid. Duitsland kwam het veld op om die wedstrijd te win nen, Nederland om mooi te voet ballen. Maar het was niet eens leuk om te zien." Poortvliet had het aan zien komen. „Na de neder lagen tegen Zweden en in die oe fenwedstrijd tegen Duitsland be gon de twijfel", zegt hij. „Dat de bondscoach bij het begin van het toernooi een aantal spelers nog vertrouwen geeft, is logisch. Maar na die eerste wedstrijd had hij de boel echt moeten omgooien." Volgens Poortvliet had zo'n prik kel voor de selectie geen kwaad ge kund. „Je mag soms best een paar ego's kwetsen. Huntelaar diende zich als verfrissing aan. Zet hem er dan ook in. Eén verdedigende mid denvelder was genoeg geweest. Dan had Nederland veel makkelij ker gevoetbald. We hebben zoveel kwaliteit in de voorste linie. Nu moesten we door het systeem steeds achter die Duitsers aanlo pen, ook al omdat we in de verde diging niet doordekten." Nog even had hij er, zoals zoveel Oranje-fans, op gehoopt dat Ne derland los zou komen. Dat was in de fase na de aansluitingstreffer van Van Persie. „Maar dan zie je Nigel de Jong tussen de centrale verdedigers Joris Mathijsen en John Heitinga lopen. Terwijl je in zo'n fase juist elke tweede bal moet hebben. Je zag dat ze het op gaven. Dat kan gewoon niet. Bij Spanje geven Xavi en Iniesta nooit op. Maar wij kunnen niet tegen weerstand. Deze selectie is men taal niet weerbaar gebleken." Zijn oordeel over een aantal spe lers is vernietigend, al neemt Poortvliet bijvoorbeeld Van Bom mel in bescherming. Die is volgens hem het belangrijkste slachtoffer van het systeem. „Samen met Nigel de Jong weet hij niets extra's naar voren te brengen. Dat heeft ook met de defensie te maken. Van der Wiel is de Van der Wiel van twee jaar geleden niet. Wil- lems komt routine tekort en kan al leen meekomen in een draaiend elftal. Stekelenburg heeft met AS Roma een verkeerde keuzë ge maakt. Die is niet langer onaantast baar, maar staat stil in zijn ontwik keling." De kritiek op de buitenspelers van Oranje deelt Poortvliet niet. „Ze krijgen geen ondersteuning. Het is allemaal veel te statisch. Als backs niet mee naar voren komen, wor den acties van buitenspelers heel voorspelbaar. Zelfs van Arjen Rob ben. Een jongen als Afellay heeft een heel jaar niet gespeeld. Die moet juist geholpen worden. Maar ook hem laten ze zwemmen." Met het oog op de laatste wed strijd tegen Portugal voelt Poort vliet veel voor de aanpak die Jo- han Cruijffvoorstelde. „Je moet een systeem bedenken waarin plaats is voor alle vedetten. Van Marwijk zit nog teveel vast aan de succesformule van het WK. Maar succes is vergankelijk. Dat moet je op tijd kunnen loslaten." Nog even denkt hij terug aan de tijd dat hij zelf nog voetballer was. In Argentinië bereikte Oranje met de hakken over de sloot de tweede ronde. Een late treffer van Johnny Rep tegen Schotland bleek later de inleiding voor een finaleplaats. Een dergelijk scenario is nu vol gens Poortviet vrijwel onmogelijk. „Want in die selectie zat wel een hoop karakter. Ik heb er geen greintje vertrouwen in dat Neder land met twee doelpunten ver schil van Portugal gaat winnen. In onze huidige vorm gaat dat van zijn levensdagen niet gebeuren. Als je dat weet, dan moet je als bondscoach ingrijpen." Poortvliet zal erbij zijn, zondag in Charkov. De teleurstellende resul taten drukken zijn stemming niet. „Van mij mag er elk jaar een groot toernooi zijn. Dit is voor mij de ideale vakantie, voetbal kijken en door zo'n vreemde stad flaneren. En je moet het ook positief bekij ken. Er is nog steeds een sprankje hoop. Het had erger gekund, want het had al afgelopen kunnen zijn. Nu kun je nog steeds filosoferen." foto Matthias Schrader/AP Oranje heeft nog geen punten, maar is wel eindelijk van de 'nul' af. We hebben ge scoord! Een van de fijne dingen aan een doelpunt is het geluid van de bal die langs de touwen van het net ritselt. De eerste voetbal ler die dat zoet mocht smaken, was volgens de overle vering Fred Geary, een Engelse international. Hij scoorde in 1890 tijdens een oefenwedstrijd voor Ever- ton in het eerste officiële doelnet. Aan netten deed men niet in de begindagen van het voetbal. En nog altijd is een doelnet in de Fifa-spelre- gels optioneel. Ingenieur John Alexander Brodie zag in 1889 bij een wedstrijd van Everton wat het nadeel is van doelen zonder net: laaiende ruzies over de vraag aan welke kant van de paal de bal nu verdween. Brodie kwam al snel met de oplossing: het doelnet - al noemde hij het de 'netzak'. De netzak was in ieder geval wel besteed aan Fred Geary. Hij scoorde bij zijn debuut voor het nationale team een hattrick en trof in zijn Everton-carrière 86 keer doel in 99 duels. In Nederland is het gebruik van doelnetten in offi ciële wedstrijden verplicht. De mazen in het net zijn maximaal 12 centimeter breed en het net moet op de grond minstens 1,50 meter van de doellijn liggen. Het is bij voorkeur wit, maar dat is niet verplicht. Wel moeten allebei de doelnetten dezelfde ldeur hebben. Oh, en er mogen geen gaten in het net zitten. Dat leidde begin dit jaar in Egypte nog tot een massale veldbestorming door woedende fans, toen èen verde diger van Al Ahly tegen Ghazl El Mehalla in eigen doel scoorde. Of niet, want de bal eindigde achter de goal tegen de reclameborden (kijk zelf op http://bit.ly/Kr4f3c). Zo had John Alexander Brodie het natuurlijk niet bedoeld. CHARKOV - Een aantal fans van Oranje doet dezer dagen in Polen en Oekraïne aan ramptoerisme. Een gezelschap uit Hedel bezocht op de heenweg naar Charkov het concentratiekamp in Auschwitz. Een indrukwekkende ervaring op weg naar een vrolijk EK dachten ze. Maar Oranje opende met een ne derlaag tegen Denemarken. Een dag later hadden ze een excursie naar Tsjemobyl op het programma staan. Het bezoek aan de verlaten spookstad, waar onkruid hotels en huizen overwoekert, bleef lang op het netvlies staan. De wedstrijd te gen Duitsland kon geen wijziging bjrengen in de sombere gemoeds toestand van de fans uit Hedel, die tijdens hun vakantie de ene na de andere ramp (her)beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32