A Blessure 'Schweini' belooft van Denemarken te winnen 28 Staat van Oranje Kans: 1 op 190 vrijdag 15 juni 2012 i In twee EK-duels bad: Mario Gomez slechts vijf doelpogingen. Hij schoot vier keer op doel en scoorde drie keer. Dennis 'Rommedahl (midden) ontbreekt zondag vanwege een spierblessure in het laatste groeps- duel van Denemarken met Duitsland. Sebastian Schweinsteiger door Han^ Leber GDANSK - Het was zo'n moment na de wedstrijd dat voetballers el kaar even knuffelen, de strijdbijl begraven. De winnaar, Sebastian Schweinsteiger, onderhield zich even met de verliezer, Mark van Bommel, zijn oude ploeggenoot bij Bayern München. „Mark was erg teleurgesteld. Ik heb hem be loofd dat we er alles aan zullen doen om van Denemarken te win nen. Dat vroeg hij me ook." Hij zit er ontspannen bij, en waar om zou dat ook anders zijn? Schweinsteiger bereidde beide - Duitse doelpunten tegen Oranje voor, in beide gevallen maakte Mario Gomez het af De aanname bij de eerste goal was zelfs van gro te klasse. „Ik schrok er van, wat Mario deed. Wist niet eens dat hij dat kon. Ik had hem nog nooit een bal zo zien aannemen. Als hij dat vaker gaat doen, vertrekt hij mis schien wel naar Brazilië." 'Schweini' lacht wat, realiseert zich dat Bayern-ploeggenoot Go mez even verderop in het hotel mee zal krijgen wat hij hier tegen over de Duitse journalisten zegt. De 'Mannschaft' lijkt klaar voor een nieöw Sommermarchen, een zo- mersprookje, zoals op het WK van 2006 in eigen land, en eigenlijk ook het EK van 2008 en het WK van 2010. Zeer onverwacht werd Duitsland derde in 2006, finalist in 2008 en derde in 2010. En 2012? Ze zijn er bij de Oosterburen hele maal klaar voor. Volgens Schweinsteiger zijn er ook praktische redenen om zondag van Denemarken te winnen. „We willen graag in Gdansk voetballen, vlakbij ons hotel dus. Dat scheelt een hoop gedoe qua reizen. Van nacht hebben we ook last gehad van een of andere vluchtleider in Oekraïne die geen Engels sprak." Het team liep een half uur vertra ging op en arriveerde uiteindelijk gisterochtend pas om 04.00 uur in het spelershotel bij Gdansk. De man die in november 2003 voor Bayern München debuteerde en direct in zijn eerste jaren opviel door zijn.'on-Duitse' technische vermogens en zijn spelinzicht, kan misschien wel worden gezien als de eerste Duitse voetballer van de huidige generatie die voetbalhar- ten steelt. Toch wijst Schweinstei ger vooral op het belang van verde digen. „We moeten er als een muur staan, sterk. Zeker op een toernooi. En dat begint bij de aan vallers." Verdedigen? Het verschil tussen de wedstrijden tegen Portu gal (1-0 winst) en Nederland (2-1) is volgens Schweinsteiger het werk van de spitsen. „Onze aanvallers gebruikten looplijnen waardoor ze aanspeelbaar waren, kansen kre gen. Dat was tegen Portugal nog niet zo. Maar die stonden verdedi gend ook heel goed." Met andere woorden: Nederland verdedigde minder goed. door Roel Wiche Het mooie van de sport is dat je voortdurend troost (of niet) kunt vinden bij een onmete lijke tsunami aan statistieken, die meestal volstrekt nutteloos zijn maar je toch een soort houvast bieden in deze toch zo stormach tige wereld. Zo mag ik graag lezen dat de gemiddelde leeftijd in de Oranje-selecties van 1934 en 1938 exact gelijk waren: 24 jaar en 334 dagen. Of dat Frankrijk vier keer van Engeland heeft gewonnen sinds beide landen verbonden zijn door de Kanaaltunnel (bron: Infostrada). Het nieuwste nutteloze feit dat nu is opgedoken, is tamelijk fasci nerend. Precies 190 keer is het in de voetbalhistorie voorgekomen dat een land op een groot toer nooi de eerste twee wedstrijden verloor. Slechts één keer kreeg een ploeg het alsnog voor elkaar om de tweede ronde te bereiken: de Verenigde Staten, in de Confe derations Cup van 2009. Als je zo door redeneert, betekent dat dus dat de kans dat Oranje alsnog overleeft op het EK 1 op 190 is. Voeg daarbij de wetenschap dat Nederland na het verliezen van een WK-fïnale altijd rampzalig presteert op een EK en het mag duidelijk zijn dat we aan de go den zijn overgeleverd. Aan de andere kant: het is ook a nog nooit voorgekomen dat Oran je op een zondag een wedstrijd verliest als de avondtemperatuur 28 graden is. En alle interlands waarbij Bert van Marwijk zijn ho telgordijnen 's morgens naar links in plaats van naar rechts heeft geschoven, zijn tot nog toe gewonnen. Ik weet het, de bal vliegt er niet van in het doel. Maar als mens wil je een houvast zoeken in deze bange dagen, ze ker als supporter van Oranje. Bondscoach Bert van Mar wijk heeft weinig meer om op terug te vallen bij Oran je. Zijn voornaamste troef kaarten zijn hem uit han den gevallen. Het is in de slotfase van de wedstrijd tegen Duitsland een opval lend moment. Terwijl de bal helemaal ergens anders is op het veld, schreeuwt Wesley Sneijdér keihard naar de zijkant: „He, Bert! Bert!! 1 op 1!" Een woest armgebaar completeert het beeld. In de boodschap van de spelmaker zit alles: woede, onmacht, frustra tie en hef teken dat er ingegrepen moet worden. Als de eerste emoties na de wed strijd wat zijn gezonken, zegt Sneij- der 'dat we tegen Portugal mis schien alles wel anders moeten doen'. Hij zegt niet wat of hoe, maar het geeft wel aan dat in de spelersgroep de keuzes van de coach niet meer onomstreden zijn. De eenheid van denken, die de ploeg op het WK mentaal zo sterk maakte, is niet meer. Wat dit toernooi voor Van Mar wijk extra pijnlijk maakt, is dat zijn twee stokpaardjes allesbehalve een foutloos parcours afleggen: het centrale blok op het middenveld en spits Robin van Persie. Top- coaches moeten standvastig zijn en zich niet gek laten maken door alle kritiek, maar bepaalde cruciale beslissingen zijn alleen te recht vaardigen als ze worden gesteund door prestaties. En als dat, zoals nu op het EK, niet het geval is, heeft de coach een probleem dat nauwelijks meer op te lossen is. Na de vriendschappelijke wed strijd in november tegen Duits door Leon ten Voorde land is hij heel bewust terugge keerd naar twee defensieve mid denvelders, maar uitgerekend in die zone komt Oranje handen en voeten tekort. Opeens gaat het top voetbal wel heel erg snel voor Mark van Bommel, die woensdag zelfs de vernedering van een wis sel in de rust moest doorstaan. Als zulke opvallende correcties wor den doorgevoerd, heeft de coach wat uit te leggen. Hetzelfde geldt voor de spitsposi- tie. Het valt in Van Marwijk te prij zen dat hij een heel duidelijke keu ze heeft gemaakt en wie Klaas-Jan Huntelaar zag invallen tegen Duits land, kan er niet onderuit dat hij voetballend nog steeds moeite heeft tegen de echte grote tegen standers. Bovendien heeft Hunte laar ballen van de zijkanten nodig en bezit Nederland twee buiten spelers die altijd binnendoor gaan en nooit een voorzet afleveren. Daar staat weer tegenover dat Van Persie het grenzeloze vertrouwen nog steeds niet heeft terugbetaald en dat Van Marwijk nooit heeft ge keken naar een ploeg waarin voor beide spelers plek zou zijfi. En als het dan vervolgens helemaal mis gaat en Van Persie stelt zich wat buiten de groep op, dan heeft de coach geen troefkaart meer over. Niet naar buiten toe, maar ook in tern niet meer. Van Marwijk is op dit EK in een si tuatie terechtgekomen dat alles ver keerd wordt uitgelegd. Stel, hij laat zijn aanvoerder Mark van Bommel van de spitspositie. Bert van Mar wijk is verstrikt geraakt in zijn ei gen lijnen en alleen een titel kan hem nog bevrijden. Maar na de masterclass van het op alle fronten superieure Duitsland moet dat on derwerp maar even geparkeerd worden. Er gaat gewoon te veel mis op dit komende zondag tegen Portugal op de bank. Dan zullen al zijn criti casters - eri dat leger wordt steeds groter - zeggen dat hij dat veel eer der had moeten doen. En als hij vasthoudt aan Van Bommel, is hij de eigenwijze trainer die bepaalde zaken gewoon niet wil zien. En zo gaat het ook bij de bezetting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28