io I vakantieverkeer Behalve een paspoort moet een vakantieganger in het buitenland ook nog aan allerlei andere zaken denken, zoals een alcoholtest, hes jes en brandblussers. Vergeet ze niet, want de boetes zijn niet mals. vrijdag 15 juni 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Wat u mee MOET door Jan ter Harmsel en Gerhard Wilts illustratie Mark Reijntjens Ben je eindelijk op weg voor een welverdiende vakantie, word je door een, strengkijkende be ambte staande gehou den omdat je vergeten bent een tolsticker op de voorruit van de auto te plakken. De schade: een boete van tientallen euro's. Zelfs als de sticker wel degelijk aanwezig is, maar op de verkeerde plaats zit ge plakt, moet de argeloze automobilist de portemonnee trekken. De kans dat een Nederlandse vakan tieganger tijdens een autorit naar een buitenlandse eindbestemming voor financiële tegenvallers komt te staan, neemt toe. De laatste 'vinding': auto mobilisten moeten straks verplicht twee alcoholtesten in de auto heb ben als ze over de Franse wegen rij den. Zo niet: betalen. En wat het voor toeristen lastig maakt: de regels verschillen nogal door heel Europa. Voor toegang tot de belangrijkste autosnelwegen van doorreislanden Zwitserland en Oostenrijk is een tol- vignet nodig. De ideale route naar het Zwitserse Davos gaat slechts en kele tientallen kilometers door Oos tenrijk, maar ook dan is voor beide landen een tolvignet verplicht. Ook als een automobilist plots moet om rijden, wordt hij geacht nog voor hij de grens passeert een speciale tol sticker te kopen en op de voorruit te plakken. De politie in de Alpenlan den controleert hierop en de boetes kunnen flink oplopen. Een Oosten rijks vignet voor tien dagen kost 10,50 euro, de boete het tienvoudige. In Zwitserland loopt de geldstraf zelfs op tot 350 euro. Ook voor Oost-Europese landen Tsjechië, Slo wakije, Hongarije, Bulgarije, Slovenië en Roemenië is een tolvignet nodig. Vakantiegangers moeten zich er ook steeds vaker van bewust zijn dat ze niet zomaar elke Europese stad bin nen kunnen rijden met hun auto. Veel landen creëren milieuzones, ge bieden waar alleen auto's mogen rij den die een groene milieusticker bij de ANWB-winkel of een lokaal post kantoor hebben gekocht. Het doel is om auto's en campers te weigeren die te veel uitlaatgassen produceren. Deze milieu-eisen gelden inmiddels al in 61 Duitse steden, tien steden en negen regio's in Italië en de Portuge se hoofdstad Lissabon. In Nederland zijn deze zones slechts verboden voor vrachtauto's, maar steeds meer Europese landen overwegen mi lieuonvriendelijke auto's te weren. Ook zijn de verkeersregels in de ver schillende Europese landen soms in strijd met elkaar, blijkt uit een inven tarisatie van de Bovag. In Spanje is het verplicht om twee reflecterende markeringstickers op aanhangwa gens en caravans te plakken als de combinatie langer is dan twaalf me ter. Een dergelijke markering is in an dere landen juist verboden. In Frankrijk mag je met een caravan op de snelwegen 130 kilometer per uur rijden. Kom daar eens om in Duitsland: caravanners mogen daar niet harder dan tachtig. Pas na een keuring is 100 kilometer per uur op de Autobahn toegestaan; een Tempo 100-sticker wordt afgegeven als on der meer de auto met ABS is uitge rust en de caravan een antislingerbe- dwinger (stabilisator), oplooprem en hydraulische schokdempers heeft. Daarnaast zijn in de meeste landen een fluorescerend hesje, zonnebril, verbanddoos en een gevarendrie hoek verplicht, soms zelfs twee. In sommige landen is voorgeschreven een brandblusser mee te nemen. In Portugal is een fietsendrager verbo den. In Spanje en Italië is dit toege staan mits een waarschuwingsbord Voor (bijna) alle landen geldt: flitsde- tectie verboden. Verplicht zijn: fluo rescerende veiligheidshesjes (soms voor alle inzittenden), verbanddoos, reservebril en gevarendriehoek. Een brandblusser is vaak niet verplicht voor buitenlanders, maar is om dis cussie te vermijden wel aan te raden. Frankrijk: alcoholtest, flitsdetectie helemaal verwijderen Portugal: fietsdrager verboden, mi lieusticker Lissabon Spanje: hesje voor alle inzittenden, slepen voor particulieren verboden, waarschuwingsbord op fietsendrager, markering op caravan, reservelampjes verplicht, fietshelm buiten bebouwde kom België: brandblusser verplicht Oostenrijk: tolvignet Zwitserland: tolvignet, flitsdetectie ten strengste verboden Duitsland: milieusticker, tweede ge varendriehoek nodig voor camper/vouwwagen Italië: milieusticker vaak nodig, hond moet achter speciaal hondenrek, waarschuwingsbord op fietsendrager Polen: maximaal toegestaan alcohol promillage is 0,2, brandblusser ver plicht Groot-Brittannië: gebruik van radar detectie niet verboden; gebruik van gevarendriehoek op snelweg verbo den. Noorwegen en Zweden: maximaal toegestaan alcoholpromillage is 0,2 Bronnen: ANWB en Bovag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10