VN betitelen strijd als burgeroorlog ^Knipje korting uits< sola buitenland 19 Waarschuwing aan de rebellen: let op je tellen Fabriekswinkel en neem je kortingsbon(nen) mee naar de Sola Fabriekswinkel. €60.- KORTINGBON bestekset €40.-KORTINGBON mm €50.- KORTINGBON soa WEBSHOP ONLY 85-delige bestekset 10-persoons donderdag 14 juni 2012 Volgens organisatie hebben rebellen in Syrië veel regio's in handen Eerste keer dat Verenigde Na ties term in de mond nemen. Net als regime Assad vindt de oppositie dat er nog geen sprake is van burgeroorlog. Rusland en VS beschuldigen el kaar van bewapenen strijden de partijen. NEW YORK/DAMASCUS - De gevech ten in Syrië zijn uitgedraaid op een burgeroorlog. Dat zegt de chef vredesmissies van de Verenigde Naties, de Fransman Hervé Ladsous. Het is de eerste keer dat de VN het beladen woord in de mond nemen. Volgens Ladsous hebben de op standelingen grote delen van Sy rië, waaronder verscheidene ste den, veroverd op het regime. Dat probeert het terrein met grof ge weld te heroveren. Ook Frankrijk sprak gisteren van een burgeroorlog. „Wanneer groe pen uit dezelfde bevolking zo uit elkaar zijn gescheurd en elkaar ver moorden, als dat geen burgeroor log is, dan bestaat er geen naam voor wat gebeurt", zei minister van Buitenlandse Zaken Fabius. Damascus ontkent dat het land in een burgeroorlog verkeert. Het re gime vindt dat het in oorlog is te gen terroristen. Ook de oppositie stelt dat er geen burgeroorlog is. „Dat maakt de moordenaar gelijk aan het slachtoffer en negeert alle bloedbaden van het regime", aldus een opstandelingenraad. De gevechten in Syrië zijn de afge lopen weken opgelaaid. Ladsous spreekt van een 'massieve toena me van het niveau van geweld'. Westerse landen vrezen nieuwe bloedbaden. Zo hebben de. rebel len zich in de nacht van dinsdag op woensdag teruggetrokken uit de noordwestelijke plaats Heffah, niet ver van de grens met Turkije. Tanks van het regeringsleger wa ren tot vlakbij de stad gereden en helikopters schoten op rebellen in Hefïah. VN-waarnemers wilden begin deze week naar de plaats toe, maar werden belaagd door burgers en onbekende schutters. Eerder waren er moordpartijen in de plaatsen al-Qubeir en Houla. Daar werden in totaal bijna 200 mensen afgeslacht, onder wie klei ne kinderen. Met het geweld in Syrië neemt ook de ruzie tussen de wereld machten toe. De VS zeggen dat Rusland gevechtshelikopters blijft leveren aan het bewind. Dat mag weliswaar, omdat er geen wapen embargo is, maar volgens Washing ton zal het conflict daardoor 'be hoorlijk dramatisch escaleren'. Rusland beschuldigt de VS van wa- pensteun aan de Syrische rebellen. Turkije bang dat conflict overslaat ANKARA - De Turkse regering vreest dat het conflict in Syrië over slaat naar Turkije. Dat zegt de Turk se onderminister van Buitenlandse Zaken Naci Koru. De afgelopen twee dagen staken veertienhon derd Syrische vluchtelingen de grens met Turkije over. Het totale aantal vluchtelingen komt daar mee op 29.000. Koru zegt dat het Syrische conflict een kwestie is 'die onze veiligheid aangaat'. door Joost Bosman en Carel Goseling DEN HAAG - Wat de hele wereld al wist maar niemand durfde te zeg gen, is nu officieel. In Syrië heerst een burgeroorlog. Tenminste, vol gens Herve Ladsous, rechterhand van VN-baas Ban Ki-moon. Het oorlogsrecht kent de term bur geroorlog niet. Bij een burgeroor log gaat het om een gewapend con flict tussen groepen binnen lands grenzen. Inzet: de controle van het hele land of een regio daarvan, on afhankelijkheid van een regio of wijziging van het overheidsbeleid. In de Conventies van Genève (de 'spelregels' van de VN voor het voeren van oorlog) staat geen defi nitie van een burgeroorlog. Maar volgens het Internationale comité van het Rode Kruis moeten par tijen in een burgeroorlog de Ge- neefse Conventies wel respecteren. Een burgeroorlog in Syrië dus, maar wat is daarvan de consequen tie? Volgens Willem van Genug- ten, hoogleraar internationaal recht aan de Universiteit Tilburg, heeft de Verenigde Naties de ver klaring niet met een juridisch doel uitgegeven. „Mijn gok is dat ze wil len zeggen: deze opstand is niet te negeren, dit is geen gemorrel in de marge van een paar opstandelin gen, maar dit is een serieus te ne men en zwaar vechtende verzets beweging." Niettemin kan de verklaring wel juridische gevolgen hebben, met name voor de Syrische rebellen, denkt Vernugten. „Sporadisch ver zet kan volgens het internationaal strafrecht geen oorlogsmisdaden plegen. Maar wel als dat verzet uit groeit tot een gelijkwaardige partij en er sprake is van een burgeroor log." Dat is in 1998 vastgelegd in het statuut van Rome, bij de op richting van het Internationaal Strafhof in Den Haag. De verklaring van VN-woordvoer- der Lardous kan in die zin ook als een waarschuwing worden gezien aan het verzet tegen het regime van de Syrische president Bashar al-Assad. Of als een aanmoediging juist géén oorlogsmisdaden te be gaan. Genugten: „Als de huidige re bellen straks de regering van Syrië gaan vormen, dan zullen eventue le oorlogsmisdaden de nieuwe machthebbers aangerekend kun nen worden. Ze zullen de rechten, maar ook de plichten krijgen." Door te stellen dat er in Syrië een burgeroorlog woedt, wordt het straks ook gemakkelijker, na de eventuele val van Assad, een nieu we regering te erkennen, denkt Ge nugten. „Je zegt in wezen: hier is meer aan de hand dan een kleine opstand. Het verzet is een ongeor ganiseerde rebellenbeweging ont groeid, als het het goed doet, kan het verzet de wettige vertegen woordiger van het Syrische volk worden." Knip deze kortingsbon uit en neem hem mee naar de Sola Fabriekswinkel. Model Monza 90-delig, 9-persoons zilverwit edelstaal 18-10 399. 199. Knip deze kortingsbon uit en neem hem mee naar de Sola Fabriekswinkel. Knip deze kortingsbon uit en neem hem mee naar de Sola Fabriekswinkel. www.sola-fabriekswinkel. Vul uw kortingscode lflorlO en betaal in de webshop géén 99.- maar slechts 50 Kortingsbonnen zijn uitsluitend geldig voor het afgebeelde artikel en op het moment van aankoop. OP=OP! Magdalenastraat 2-4 Goes tussen Beestenmarkt en de Opril Grote Markt telefoon 0113-21 11 11 ma 13.00-17.30 uur di wo vrij 09.30-17.30 uur do 09.30-21.00 uur za 09.30-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9