Plotseling viel er een Stuka aan uit het niets Onduidelijkheid kerk Westdorpe 11 mei 1940 Bibliotheek past volgens Sluis goed in Zwin College Bijna 600 wandelaars in Oostburg almanak Huntelaar! FZC - het-Arsenaal WWW.ARSENAAL.COM z !SS^«555^»SESS^^Xv5ja2S-»ïSi5i«S®S;5SiSaeS z&seais&sssm door Raymond de Fre! TERNEUZEN - Het is wethouder Cees Liefting van de gemeente Ter- neuzen niet duidelijk wat de over heersende gedachte is in Westdor pe: verdergaan met de ontwikke ling van een dorpshuis bij basis school De Kreeke of inzetten op een welzijnsfunctie van de katho lieke kerk. De onduidelijkheid is volgens hem vooral ontstaan door verschil lende geluiden die bestuursleden van de Stichting Beheer Culturele Centra ventileren. De stichting draagt zorg voor het huidige wel- zijnscentrum Concordia. „Zij be wegen zich verschillende kanten op. In goed overleg, ook met on- derwijskoepel Kapriom, hebben we ingestoken op een dorpshuis bij de school. Dat er nu in het dorp wat anders wordt verteld, maakt het lastig. Kapriom wil nog altijd verder op de ingeslagen weg, maar of dat ook voor de stichting geldt hoop ik binnenkort te ho ren." Liefting verklaarde daarmee in de commissie Samenleving waarom hij nog niet in gesprek is gegaan met een derde partij, de werk groep Behoud Kerkgebouw West dorpe. Die wil, gesteund door 780 handtekeningen van dorpsbewo ners, de katholieke kerk in het dorp voor sloop behoeden. Zodra het godshuis volgend jaar door het bisdom Breda is gesloten, kan het volgens de groep worden omge vormd tot een gemeenschapscen trum. De bouw bij de school is dan niet meer nodig. De werk groep nam een architect in de arm, die berekende dat een omvor ming van de kerk ongeveer 405.000 euro kost. De gemeente beraamde dat eerder grofweg op 1,6 miljoen euro. Bianca Mateijsen-van Haelst van de werkgroep overhandigde Lief ting dinsdag tijdens de commissie vergadering de handtekeningen lijst van 780 sympathisanten. Zij zette die daad kracht bij met de mededeling dat het bisdom ak koord is met een overdracht van de kerk aan de werkgroep voor het symbolische bedrag van één euro. „Dan kunnen wij het vervolgens zelfstandig beheren. Tenminste, als we een kapitaal krijgen voor de verbouwing." Liefting plaatste daarbij een kanttekening: „Een ver bouwing is één, maar de voorzie ning exploitabel houden is twee. Dat is meer dan eens een moeilijk verhaal." Op verzoek van meerde re fracties beloofde hij het initia tief van de werkgroep serieus te gen het licht te houden. OOSTBURG - Er lopen deze week 563 wandelaars mee in de 67ste edi tie van de Oostburgse avondvier daagse. Op de agenda staan een vijf en een tien kilometer. Ook be woners van het zorgcentrum de Stelle doen mee. De 49-jarige Ar nold Scheele uit Oostburg loopt zijn vijftigste vierdaagse. Op de slotavond, donderdag, worden de wandelaars door de Harmonie uit Oostburg aan de Tragelsingel, voor de woning van wijlen Arjaan de Groote (grondlegger van het evene ment) opgewacht voor de slotkilo- meter naar 't Zwincollege. Het is 11 mei 1940. Duitse troepen zijn een dag eerder Nederland binnengevallen. De Ter- neuzense bakkersknecht Adriaan de Zeeuw is als dienstplichtig militair op de terugtocht in het verre Culemborg. Een aanval door een Duitse bommenwerper wordt hem fataal. Militairen van het 44ste Pantser- infanteriebataljon dragen van daag twee soldaten, die op 11 mei 1940 sneuvelden, naar hun laatste rustplaats. Ze worden be graven op het Militaire Ereveld Grebbeberg in aanwezigheid van familieleden. door Wout Bareman Eén van de twee gesneu velden is Adriaan de Zeeuw uit Terneuzen, die destijds was inge deeld bij een Veldpostpe loton in Culemborg, onderdeel van de Staf van het 3e Legerkorps. Het peloton bestond uit dertien militairen. De bakkersknecht uit Terneuzen kwam al direct na het begin van de oorlog in Nederland om het leven tijdens beschietin gen door een Duitse duikbommen werper. Ook soldaat Piet Vermeeren uit Se- venum maakte deel uit van het pe loton. Hij schreef zijn herinnerin gen aan de mobilisatie en de daar opvolgende oorlogsjaren op. Over de dood van Adriaan is in de me moires te lezen: „Op de morgen van de tiende mei toen het bericht van de invasie bin nenkwam, trok het 2e regiment In fanterie zich terug richting 's Herto genbosch. Te Culemborg werd gesla pen tussen de postzakken in het ge bouw van de katholieke werklieden- vereniging.('De Werkman' in de Zandstraat, red) De volgende morgen 11 mei, weiden we om 04.00 uur wreed gewekt toen we onder beschieting kwamen te lig gen van de Duitsers. De moeder van Toontje (1 van mijn 13 kompanen, die in Culemborg woonde) had ont bijt klaar gemaakt. Adriaan de Zeeuw wou echter niet mee gaan eten. De beschietingen die morgen Adriaan de Zeeuw. had hem verstijfd van angst. 'Laat mij nou maar hier, wij komen toch niet meer thuis', riep hij herhaalde lijk van angst. Uiteindelijk liep hij met mij vanuit hét werkliedenge bouw mee naar buiten waar de ande ren al op ons stonden te wachten. Ik liep naast Adriaan toen plotseling een Stuka uit het niets aanviel en een salvo dum-dum kogels afvuurde. Adriaan werd letterlijk onthoofd!" Op de website www.oorlogs- slachtoffersculemborg.nl voegt sitebeheerder Richard van de Velde uit Beusichem - die veel onderzoek deed naar de tientallen gesneuvelden bij Culemborg - toe dat de veldpost van Vermeeren en De Zeeuw oorspronkelijk was ge vestigd in een weiland bij de boer derij van de latere minister van landbouw Gerrit Braks in het Bra bantse Odiliapeel. Culemborg was voor de veldpost militairen 'slechts' een dramati sche tussenstop. Opgejaagd door de Duitsers trokken ze zich al snel verder terug. In het Zuidhollandse Weverwijk brachten ze de nacht door op een hooizolder. Duitse troepen ontdekten hen daar de vol gende ochtend (15 mei) en namen hen krijgsgevangen. Piet Vermee ren zag kans te ontsnappen en slaagde erin zijn inkwartieradres in Den Bosch te bereiken. Hij deed daar zijn burgerkloffie weer aan en keerde te voet naar Seve- num terug. De hele groep is pas 28 mei weer vrijgelaten. Het stoffelijk overschot van De Zeeuw is direct, nadat hij was ge sneuveld, begraven in een militair graf bij de brug van Culemborg. Duitsers gaven eind juni 1940 toe stemming zijn lichaam over te brengen naar de begraafplaats in Terneuzen. In 1963 volgde een her begraving op de Zuiderbegraaf plaats. Laatste rustplaats voor Adriaan De Zeeuw Adriaan Pieter de Zeeuw was de zoon van letterzetter Adriaan de Zeeuw en Bastiana van Wijck uit Terneuzen. Neef Adri de Zeeuw uit Kapelle greep de aangekondigde grafrui- mingen in Terneuzen aan om de Oorlogsgravenstichting toestem ming te vragen het stoffelijk over schot over te brengen naar het Mi litair Ereveld Grebbeberg. De herbegraving wordt uitgevoerd door de Bergings- en Identificatie- dienst van de Koninklijke Land macht. Adriaan Pieter werd op 28 juni 1940 al overgebracht van Culem borg naar Terneuzen en daar herbe graven. Dat gebeurde op 6 november 1963 opnieuw, nu op de Zuiderbe- graafjplaats in Terneuzen. Een straat ergens in Zeeland, enkele uren voor de match der matches. „Olé olé olé olééé, kampioenen Met oranje sjaal, in oranje shirt, op oranje klompen, onder een oranje pruik. En een rood-wit-blauw vlag getje op zijn wang. Een echte supporter, constateerde de passerende oma. Hoe kan hij nou al kampioenen roepen voor de wed strijd is gespeeld? Zij volgde zijn niet geheel rechtlijnige gang richting een uitbundig oranje versierd rijtjeshuis. Achter het raam zag ze zijn vrouw in een nauwsluitend oranje niemen dalletje uitnodigend naar hem zwaaien. Oma zuchtte. Waar was de tijd gebleven, dat horden min naars aan haar voeten lagen? „Huntelaar", schalde het door de straat. Oma zag de oranjeman in de deuropening zijn vuist ballen. Wat roept hij nou toch? „Huntelaar!" Ach. Ze knikte vaag in de richting van de fan. En dacht: „Wel netjes datzo'n man zich even voorstelt." Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG - Verhuizing van de Oostburgse bibliotheek naar het Zwin College is goed voor de school én goed voor het uitleen centrum. De leden van de Sluise commissie samenleving en midde len waren het er dinsdagavond over eens dat de bibliotheek en de mediatheek van Het Zwin elkaar zullen versterken. Wel waren de commissieleden be zorgd dat alleen lezers in Oostburg en kinderen in Aardenburg, Sluis, Breskens en IJzendijke (waar uit leencentra in basisscholen komen) nog boeken kunnen lezen. De ver zekering dat er boekenkisten met wisselcollecties in scholen en be steldiensten voor andere (oudere) lezers komen, stelde de meeste raadsleden gerust. Commissieleden wilden weten of het financiële conflict tussen ge meente en bibliotheek wordt opge lost. Als Terneuzen voor ruim een miljoen negen uideencentra open houdt, moet Sluis voor vier ton één bieb open kunnen houden, stelde wethouder Jan Schaalje. Na afloop van de vergadering bleek Schaalje er vanuit te gaan dat ook in Breskens een biblio theek in een school komt, terwijl bibliotheekdirecteur Rudi Crom- been een onbemande bieb in de nieuwe brede school.wil inrichten. ABONNEE 5 VEILING SS VANDAAG SONYTABLET BIEDEN VANAF €0 WWW.P2C.NL/VEILING 0 PIRATENPARK S ZEEAQUARIUM NU!Na.3 5RW5 5Paim FR VOOR t INDOORKERNII5 t7S,RRQu5a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70